Hypnoosiliiton

uudesta hallituksesta

Uutena jäsenenä häärää Eino Nykänen. Tietääkseni kaveri on toimittaja yms. Hän ilmoittelee kotisivuillaan seuravaa muun krääsän ohella:

-ehkäisevä terveyden hoito
-sairauksien lievittäminen

Mitähän tähän sanoisivat virallisen terveydenhuollon edustajat?

T.GeeWee

7

1532

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummallista kirjoittelua

      Taidat kirjoitella omiasi vai muutenko johdat harhaan? Tuskinpa toimittaja, joka on kirjoitellut terveydenhuollon ammattilehtiin, olisi mukana hypnojutuissa?

      • kookkelista

        Katsoppas www.hypnoosiliitto.fi/hallitus.
        Ja onhan kaveri entinen SHY:n hallituksen
        jäsen.


      • käsittämätöntä
        kookkelista kirjoitti:

        Katsoppas www.hypnoosiliitto.fi/hallitus.
        Ja onhan kaveri entinen SHY:n hallituksen
        jäsen.

        Käsittämätöntä, aivan uskomatonta: Tehy-lehteä ja Sociusta avustanut toimittaja menee mukaan maallikkohypnoosiliikkeen johtotehtäviin??? Ja on ollut SHY:n hallituksessa...? Onko uskottavuutta enää kirjoittaa sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilehtiin? Äly hoi, älä jätä.


    • nou tänk juu

      H-liiton kolmen viikonlopun koulutukset tiedetään. Hypnoosiliitosta ja sen maallikkosuggereista kannattaa järkevän ihmisen pysyä loitolla.

    • nej

      Yleensä en osallistu tämän tyyppiisiin keskusteluihin, mutta nyt on pakko vähän oikoa skribenttien puheita. Ei muuten, mutta googletuksessa arvoisat kommenttinne saavat ansiotonta arvonnousua.
      Kotisivuillani on esitelty rentoutuksen käyttöalueita. Se ei ole sama asia kuin että minä käyttäisin rentoutusta esim. tervedenhoitoon tai sairauksien lievittämiseen. En käytä, koska en hoida ketään. Hoito ja valmennus ovat eri asioita, ja minä valmennan.
      Hypnoosiliiton hallitukseen olen suostunut, kun liitto määriteltiin hypnoosista kiinnostuneiden keskustelu- ja koulutusfoorumiksi. Olen monessa muussakin sellaisessa yhdistyksessä, jossa pystyn seuraamaan erilaisia ajan virtauksia ym. Itse en harjoita hypnoosia, mutta vastuulliseen valmentamiseen kuuluu ymmärtääkseni toimintaympäristöstä tietäminen.
      Hypnoosiyhdistyksen hallituksesta irtauduin nopeasti. Syitä en tässä käy selvittelemään.
      Mitä muuten tulee rentoutuksen ja ns. virallisen terveydenhuollon suhteeseen, ehdotan tutustumaan mm. Kuopion yliopistossa 1994 väitelleen filtri Helli Toivasen tutkimuksiin.
      Minä kirjoitan omalla nimelläni - entäpä sinä?
      Eino Nykänen

      (niin, olen perusammatiltani toimittaja, kuten joku ilmeisesti valmennuksen ja viestinnän yhdistelmää oudoksuen muille kertoi tällä keskustelupalstalla. Se on hyvä ammatti, jos haluaa perehtyä yhteiskunnan ilmiöihin. Nykyinen pääministerikin on tehnyt alalla uraa, samoin teki Paavo Lipponen, kuten myös Paavo Väyrynen, Pertti Salolainen, Pasi Rutanen, Lasse Lehtinen, joista jokainen on myöhemmin siirtynyt toiseen ammattiin. Toimittajien ammattitaidosta ja tiedotusvälineiden yhteiskuntavaikutuksista on syytä käydä kriittistä keskustelua, mutta ei se saa olla esteenä siirtymiselle muihinkin töihin. Yhden taidon tässä työssä ennemmin tai myöhemmin oppii: kuuntelemaan eri osapuolia - ainakin vähintäänkin sitä ihmistä, josta on tekemässä juttua. Ei siitä taidosta olisi haittaa näillä kansalaiskeskustleupalstoilla kirjoittavillekaan.

      • Vero verius

        Totuudet tai siis ne, mitä ihminen uskoo totuuksiksi, tuovat iloa. Kun olet ensin koonnut tosiseikat, voit ryhtyä vääristelemään niitä niin paljon kuin mielesi tekee.


    • mimmitap

      Hei, ota yhteyttä eikka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2049
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1323
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      993
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      214
      933
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      80
      820
    6. 95
      803
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      714
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      72
      685
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      680
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 37
      551
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe