Hypnoosiliiton

uudesta hallituksesta

Uutena jäsenenä häärää Eino Nykänen. Tietääkseni kaveri on toimittaja yms. Hän ilmoittelee kotisivuillaan seuravaa muun krääsän ohella:

-ehkäisevä terveyden hoito
-sairauksien lievittäminen

Mitähän tähän sanoisivat virallisen terveydenhuollon edustajat?

T.GeeWee

7

1493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummallista kirjoittelua

      Taidat kirjoitella omiasi vai muutenko johdat harhaan? Tuskinpa toimittaja, joka on kirjoitellut terveydenhuollon ammattilehtiin, olisi mukana hypnojutuissa?

      • kookkelista

        Katsoppas www.hypnoosiliitto.fi/hallitus.
        Ja onhan kaveri entinen SHY:n hallituksen
        jäsen.


      • käsittämätöntä
        kookkelista kirjoitti:

        Katsoppas www.hypnoosiliitto.fi/hallitus.
        Ja onhan kaveri entinen SHY:n hallituksen
        jäsen.

        Käsittämätöntä, aivan uskomatonta: Tehy-lehteä ja Sociusta avustanut toimittaja menee mukaan maallikkohypnoosiliikkeen johtotehtäviin??? Ja on ollut SHY:n hallituksessa...? Onko uskottavuutta enää kirjoittaa sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilehtiin? Äly hoi, älä jätä.


    • nou tänk juu

      H-liiton kolmen viikonlopun koulutukset tiedetään. Hypnoosiliitosta ja sen maallikkosuggereista kannattaa järkevän ihmisen pysyä loitolla.

    • nej

      Yleensä en osallistu tämän tyyppiisiin keskusteluihin, mutta nyt on pakko vähän oikoa skribenttien puheita. Ei muuten, mutta googletuksessa arvoisat kommenttinne saavat ansiotonta arvonnousua.
      Kotisivuillani on esitelty rentoutuksen käyttöalueita. Se ei ole sama asia kuin että minä käyttäisin rentoutusta esim. tervedenhoitoon tai sairauksien lievittämiseen. En käytä, koska en hoida ketään. Hoito ja valmennus ovat eri asioita, ja minä valmennan.
      Hypnoosiliiton hallitukseen olen suostunut, kun liitto määriteltiin hypnoosista kiinnostuneiden keskustelu- ja koulutusfoorumiksi. Olen monessa muussakin sellaisessa yhdistyksessä, jossa pystyn seuraamaan erilaisia ajan virtauksia ym. Itse en harjoita hypnoosia, mutta vastuulliseen valmentamiseen kuuluu ymmärtääkseni toimintaympäristöstä tietäminen.
      Hypnoosiyhdistyksen hallituksesta irtauduin nopeasti. Syitä en tässä käy selvittelemään.
      Mitä muuten tulee rentoutuksen ja ns. virallisen terveydenhuollon suhteeseen, ehdotan tutustumaan mm. Kuopion yliopistossa 1994 väitelleen filtri Helli Toivasen tutkimuksiin.
      Minä kirjoitan omalla nimelläni - entäpä sinä?
      Eino Nykänen

      (niin, olen perusammatiltani toimittaja, kuten joku ilmeisesti valmennuksen ja viestinnän yhdistelmää oudoksuen muille kertoi tällä keskustelupalstalla. Se on hyvä ammatti, jos haluaa perehtyä yhteiskunnan ilmiöihin. Nykyinen pääministerikin on tehnyt alalla uraa, samoin teki Paavo Lipponen, kuten myös Paavo Väyrynen, Pertti Salolainen, Pasi Rutanen, Lasse Lehtinen, joista jokainen on myöhemmin siirtynyt toiseen ammattiin. Toimittajien ammattitaidosta ja tiedotusvälineiden yhteiskuntavaikutuksista on syytä käydä kriittistä keskustelua, mutta ei se saa olla esteenä siirtymiselle muihinkin töihin. Yhden taidon tässä työssä ennemmin tai myöhemmin oppii: kuuntelemaan eri osapuolia - ainakin vähintäänkin sitä ihmistä, josta on tekemässä juttua. Ei siitä taidosta olisi haittaa näillä kansalaiskeskustleupalstoilla kirjoittavillekaan.

      • Vero verius

        Totuudet tai siis ne, mitä ihminen uskoo totuuksiksi, tuovat iloa. Kun olet ensin koonnut tosiseikat, voit ryhtyä vääristelemään niitä niin paljon kuin mielesi tekee.


    • mimmitap

      Hei, ota yhteyttä eikka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      108
      9763
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      66
      4759
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      5
      3243
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1487
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1451
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1414
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe