Mitenkä saisi kääpiösnautserin (narttu 7kk) oppimaan ruokailutavoille; kupista se ei syö, vaan se on kädestä syötettävä tai sitten se syö mieluusti lattialta?
Ruoaksi ei kelpaa koiran yleisruoat, eivät kuivana tai liotettuna. Herkkupalat ja puruluut ja muut järsittävät jotenkin.
Koira ei kuitenkaan ole aliravitussa tilassa, eikä lihava, ja on kehittynyt normaalisti, esim. ensimäinen juoksu on nyt käynnissä!
Ruoaksi ei kelpaa koiran yleisruoat, eivät kuivana tai liotettuna. Herkkupalat ja puruluut ja muut järsittävät jotenkin.
Koira ei kuitenkaan ole aliravitussa tilassa, eikä lihava, ja on kehittynyt normaalisti, esim. ensimäinen juoksu on nyt käynnissä!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ruoka kuppiin ja kuppi lattialle. Jos ei syö niin kuppi pois jonkun ajan päästä. Ei mitään kädestä syöttämisiä.
Ei se koira itseään nälkään näännytä ja 7kk vanhakin alkaa olla jo kehittynyt eli kestää kyllä aivan hyvin paastopäiviä.
Tietenkin voi sellainenkin olla kyseessä että jos koira ei syö kupista niin siinä kupissa on jotain. Eli onhan teillä varmasti koirille tarkoitettu kuppi josta ei ruokaan liukene mitään "myrkkyjä" jotka koira herkkänä eläimenä maistaa/haistaa
Kuppi on koirille tarkoitettu, joten siinä ei liene mitään.
Tosiaan kokeilenpa tiukkaa linjaa. On se kumma, jos ei ala maittamaan viimeistään huomenna!
(Teksti on hieman kummaa, kun minulla on jenkkiaakkoset) Kokemusta naapurin herkkusuusta, joka ei ottanut kotona kuivanappuloita lainkaan suuhunsa, mutta kun tuli meille, niin veteli kupin tyhjiin, jos sattu nappuloita olemaan. Kotona oli samaa ruokaa ja omistaja valitti, ettei neito koskekaan siihen. Se oli vaan oppinut, jotta saa herkkuja kun tarpeeksi ruinaa.
Tuonikäisellä on kasvu ohi joten hyvinkin saattaa alkaa nirsoilemaan! Älä sääli, se kestää ruuattakin, ei sillä sitten oikeasti nälkä ole jos ei syö...
Laitat kipon lattialle, ruuat kippoon, ei mitään märkä ruokaa, normaali määrä nappuloita. Koirasi oppii menemään kipolle kun sille tulee tarpeeksi nälkä. Meillä koettiin aivan samasta ongelmasta ja sitten kuulin neuvon, että nappulat kippoon, kippo lattialle ja odottele muutama päivä. Jotkut koirat saattavat vierastaa kippoa niinkin paljon, että jättävät syömättä useiksi päiviksi, mutta kyllä kippo alkaa kiinnostaa kun on nälkä. Ja tämän kuulin ongelma koira kouluttajalta, eikä ole minun hirveä kidutus keino.