Kulkeminen

Dara

Miten suosittelette siirryttävän Budapestin lentokentältä hotelliin? Hotellia ei olla vielä varattu, mutta tarkoitus on ottaa se aivan keskustasta, koska reissu kestää vain pari päivää.
Onko muuten jotain aluetta, mistä erityisesti hotelli kannattaa / ei kannata varata?

8

2029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen päättänyt

      siirtyä keskustaan bussi/metro yhdistelmällä. Täältä tulleiden vihjeiden perusteella se ei näytä olevan ylivoimainen tehtävä muutenkin omatoimimatkaajalle. Kimppataksi/tilattu kyyti vaihtoehto ovat varmasti helpompia, mutta miksi maksaa niitä ylimääräisiä kymppejä jos halvemmallakin pääsee ja aikaa on. Etukäteissunnittelu auttaa...

    • on meillä

      hyväksi havaittu käytäntö. Eli voit ostaa meno-paluu lipun lentokentältä (myyntitiski ennen ulko-ovia). Ilmoita myyjälle osoite / hotelli ja mieluiten myös kaupunginosan numero. Sitten jäät odottelemaan tiskin läheisyyteen, ja minibussinkuljettajat tulevat huutamaan katujennimiä, joihin kyydit ovat lähdössä. Odotusaika on vaihdellut n. 5 min-20 min.

      Paluukyydin tilaat soittamalla Minibussi-yhtiöön vuorokautta ennen lennon lähtöä. Meitä ei ole bussiyhtiö koskaan pettänyt, eli on saapunut tilattuna ajankohtana (korkeintaan n. 5 min. myöhässä). Eli luottettavaa on ollut.

      Mikäli teitä on matkustamassa useampi kuin 2, niin sitten kannattaa ottaa melkein jo taksi. Se voi olla tällöin edullisempi vaihtoehto.

      • suosittelen

        Eli Airport minibussilla tultiin ja saatiin kyyti viiden minuutin sisällä. Ja hotellin nimellä kyseli kyytejä.

        Paluumatkalla sitten jouduimme hieman kiertelemään kun kerättiin muistakin hotelleista porukkaa, mutta sehän oli vain mukavaa, sai katsella vielä maisemia. Ja ajoissa oltiin kentällä.

        Hinta oli meno-paluu 3900 forinttia/henkilö muistaakseni, eli noin 15-16 e/hlö. Ei mun mielestä paha hinta... Matka kesti puolisen tuntia.


      • matkasiskot

        Oltiin viikko takaperin Budapestissä ja käytettiin juuri tuota lentokentän minibussia. Kannattaa ostaa kentältä suoraan meno-paluulippu (muistaakseni 3900huf eli n.16€). Paluukyyti täytyy tilata vuorokautta ennen ja meillä ainakin hotellin respa tilasi kyydin pyydettäessä, haluamaamme kellonaikaan. Minibussikyyti oli mielestämme myös aikamoinen "elämys"..kuskilla oli suhteellisen raskas kaasujalka ja takapenkillä istuessa tuntui, että auton iskarit ei ehkä olleet ihan iskussa, mutta mitä sitten ;) Kovasti vaan nauratti ja perille päästiin molempiin suuntiin!


    • Me siirryimme lentokentältä (Ferihegy Airport 2B) bussilla nro 200 päätepysäkille (Köbanya-Kispest), sieltä jatkoimme metrolla hotellimme lähipysäkille. Netistä löytyy hyviä metrokarttoja. Nopeaa, halpaa ja helppoa.

      • Budjettimatkaaja

        Vaivatonta ja helppoa. Tietysti jos on todella paljon pakaaseja mukana, niin hankalampaa, mutta normaalit matkalaukut ja kassit kulkee sujuvasti. Riippuu tietysti ihmisistä: jos olet Suomessakin tottunut liikkumaan taksilla lentoasemalle/asemalta tai julkiset muuten vieraita, niin suosittelen pitäytymään tutuissa kuvioissa, vaikka sitten maksaakin enemmän. Ettei loma mene pilalle heti alkuunsa...

        Muuten, hämmästyttävän samantapaiset systeemit Budapestissa kuin Prahassa: sielläkin pääsee samaan tyyliin lentoasemalta bussilla metron päättärille, josta metrolla kätevästi keskustaan, kaupunkia halkoo joki, jonka vasemmalla puolella linna ja oikealla varsinainen keskusta jne;)


      • taavi

        Halpa ja mielestäni helppo tapa. Olimme matkalla lasten kanssa ja ei mitään vaikeuksia. Edes lippua bussiin ei myyty kun kuskin piti pysyä aikataulussa niin ei ehtinyt lippuja myymään.
        Muuten Budapestissä kannattaa joukkoliikennettä käyttäessä liput ostaa. Tarkastajia on usein, etenkin metrossa.


    • katsokaa..

      vastaustani ylempänä olevassa lentokenttäkuljetus keskustelussa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2305
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      29
      2218
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1579
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      13
      1474
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1241
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      100
      1145
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1087
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      90
      941
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      19
      838
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      128
      822
    Aihe