Vanhan klinkkerin päälle uusi

Eteisen remonttia suunnitellaan ja hommaan kuuluisi klinkkerin uusiminen. Voiko uuden laittaa vanhan päälle vai onko vanha pakko repiä pois alta? Mitä vaikutuksia, jos jättää vanhan alle? Tilassa on vesikirtoinen lattialämmitys, miten vaikuttaa siihen?
1220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Voi jättää, jos vanha laatoitus on kunnolla kiinni ja käytät oikeita menetelmiä & aineita.

Vaikutuksista tulee mieleen lähinnä ovirakojen pieneneminen. Voi olla, että ovet ei mahdu enää aukeamaan kunnolla, eli ottavat kiinni mahdollisiin lattiamattoihin.
Vaan onhan siihenkin ratkaisu. Irrotat karmit ja asennat ne uuden lattian päälle, tai sitte lyhennät ovia.

Ei vaikuta mitenkään vesikiertoiseen lämmitykseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eteisen remppa kirjoitti:

Eteisen remonttia suunnitellaan ja hommaan kuuluisi klinkkerin uusiminen. Voiko uuden laittaa vanhan päälle vai onko vanha pakko repiä pois alta? Mitä vaikutuksia, jos jättää vanhan alle? Tilassa on vesikirtoinen lattialämmitys, miten vaikuttaa siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu