Koko MM- kisojen jännin juttu on, että onnistuuko Hannu Manninen lopulta ottamaan ensimmäisen henkilökohtaisen arvokisamitalin Sapporossa. Urheiluhistorian ihmeellisin juttu sarjassaan on Tapaus- Manninen; mies hallitsee suvereenisti maailman cupia vuosikausia, mutta ei pysty nappaamaan henk. kohtaista arvokisamitalia, vaikka on ollut arvokisoissa jo v. -94 - uskomatonta! Selvää on, että asiasta on tullut miehelle taakka jo vuosia sitten. Nyt olisi tärkeää, että media ei nostaisi häntä suureen ääneen mitalitoivoksi eikä ennakkohaastatteluja tehtäisi ollenkaan. Juuri tuo suurena mitalitoivona oleminen kipsaa hänet. Vaikka yhdistetty on pieni vaatimaton laji, niin mukavahan aina omien poikien menestystä olisi seurata.
Joko Manninen lopulta...
5
893
Vastaukset
- että ei onnistu
vaikka sen kyllä Manniselle jos kenelle soisi.
Hän ei sittenkään ole tosi arvokisojen mies,
menee aina jollain lailla kipsiin varsinkin
mäkihypyssä, eikä hiihtokaan kulje sillä lailla kuin cupin kilpailuissa. Mutta sittenkin jos.... - kimika_
Hänelle, jos kelle sen mitalin jo vihdoinkin soisi.Totaalisen ylivoimainen omassa lajissaan ja hieno suomalainen urheilija.Tsemppiä Hannulle!
- maalaajat
Joko tämä aamu vakuutti? Kaksi kultaa plakkarissa ja kolmas tulossa.
- historian faktoille...
maalaajat kirjoitti:
Joko tämä aamu vakuutti? Kaksi kultaa plakkarissa ja kolmas tulossa.
emme mahda mitään. Todella hienoa, että Hannu Manninen lopulta onnistui arvokisoissa ja hän luultavasti ottaa myös toisen henk. kohtaisen kultamitalin. Kuitenkin Hannun arvokisahistoria on erittäin mollivoittoinen. Luulen että Manninen jatkaa vielä seuraaviin olympialaisiin, sillä vain olympiavoittajat ovat todellisia sankareita.
- Mielestäni
historian faktoille... kirjoitti:
emme mahda mitään. Todella hienoa, että Hannu Manninen lopulta onnistui arvokisoissa ja hän luultavasti ottaa myös toisen henk. kohtaisen kultamitalin. Kuitenkin Hannun arvokisahistoria on erittäin mollivoittoinen. Luulen että Manninen jatkaa vielä seuraaviin olympialaisiin, sillä vain olympiavoittajat ovat todellisia sankareita.
Ahonen on urheilijasuuruus, vaikkei olympiakultaa olisikaan. Olisiko pari henk.koht. MM-kultaa ja muistaakseni jo neljä mäkiviikon voittoa ja muutenkin saavutuksia vaikka muille jakaa.
Manninen on nyt samalla tiellä, vaikka henk.koht. mitalia arvokisoista kauan hakikin ja se on ollut (HUOM. mennyt aikamuoto) mollivoittoista niiltä osin. Kyllä kuitenkin nämä kisat ovat muuttaneet tilanteen kokonaan. Iloitsen kovasti Mannisen puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?353862- 983444
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim1103397- 773158
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m843131Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862815- 352600
- 692493
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se462443- 902176