Koko MM- kisojen jännin juttu on, että onnistuuko Hannu Manninen lopulta ottamaan ensimmäisen henkilökohtaisen arvokisamitalin Sapporossa. Urheiluhistorian ihmeellisin juttu sarjassaan on Tapaus- Manninen; mies hallitsee suvereenisti maailman cupia vuosikausia, mutta ei pysty nappaamaan henk. kohtaista arvokisamitalia, vaikka on ollut arvokisoissa jo v. -94 - uskomatonta! Selvää on, että asiasta on tullut miehelle taakka jo vuosia sitten. Nyt olisi tärkeää, että media ei nostaisi häntä suureen ääneen mitalitoivoksi eikä ennakkohaastatteluja tehtäisi ollenkaan. Juuri tuo suurena mitalitoivona oleminen kipsaa hänet. Vaikka yhdistetty on pieni vaatimaton laji, niin mukavahan aina omien poikien menestystä olisi seurata.
Joko Manninen lopulta...
5
911
Vastaukset
- että ei onnistu
vaikka sen kyllä Manniselle jos kenelle soisi.
Hän ei sittenkään ole tosi arvokisojen mies,
menee aina jollain lailla kipsiin varsinkin
mäkihypyssä, eikä hiihtokaan kulje sillä lailla kuin cupin kilpailuissa. Mutta sittenkin jos.... - kimika_
Hänelle, jos kelle sen mitalin jo vihdoinkin soisi.Totaalisen ylivoimainen omassa lajissaan ja hieno suomalainen urheilija.Tsemppiä Hannulle!
- maalaajat
Joko tämä aamu vakuutti? Kaksi kultaa plakkarissa ja kolmas tulossa.
- historian faktoille...
maalaajat kirjoitti:
Joko tämä aamu vakuutti? Kaksi kultaa plakkarissa ja kolmas tulossa.
emme mahda mitään. Todella hienoa, että Hannu Manninen lopulta onnistui arvokisoissa ja hän luultavasti ottaa myös toisen henk. kohtaisen kultamitalin. Kuitenkin Hannun arvokisahistoria on erittäin mollivoittoinen. Luulen että Manninen jatkaa vielä seuraaviin olympialaisiin, sillä vain olympiavoittajat ovat todellisia sankareita.
- Mielestäni
historian faktoille... kirjoitti:
emme mahda mitään. Todella hienoa, että Hannu Manninen lopulta onnistui arvokisoissa ja hän luultavasti ottaa myös toisen henk. kohtaisen kultamitalin. Kuitenkin Hannun arvokisahistoria on erittäin mollivoittoinen. Luulen että Manninen jatkaa vielä seuraaviin olympialaisiin, sillä vain olympiavoittajat ovat todellisia sankareita.
Ahonen on urheilijasuuruus, vaikkei olympiakultaa olisikaan. Olisiko pari henk.koht. MM-kultaa ja muistaakseni jo neljä mäkiviikon voittoa ja muutenkin saavutuksia vaikka muille jakaa.
Manninen on nyt samalla tiellä, vaikka henk.koht. mitalia arvokisoista kauan hakikin ja se on ollut (HUOM. mennyt aikamuoto) mollivoittoista niiltä osin. Kyllä kuitenkin nämä kisat ovat muuttaneet tilanteen kokonaan. Iloitsen kovasti Mannisen puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772537Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki72281Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562100Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014- 1042007
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621327- 1241169
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241087- 55968