Onko normaalia, kun 2kk sähkölaskuni on noin 110€? Rivitalohuoneisto kyseessä. Mites nuo siirtomaksut ovat päässeet noin karkaamaan käsistä, laskusta 60% on siirtomaksua...
Onko normaalia
2kk sähkölasku
71952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Siirto on törkeän kallista. Kalliimpaa kuin energia. Kulutuskaan ei tuunnu tolkuttomalta, jos on pelkkä sähkölämmitys. Ei takkaa tms.
...sinulla? Mikä lämmitystapa? Paljonko pidät sisällä lämmintä? Onko saunaa? Minkälainen kiuas? Minkälaiset kodinkoneet? Minkälainen sähkönkäyttäjä olet?
Kaukolämpö. Pesuhuoneessa lattialämmitys aina pikkasen päällä (talvella). Jos käytetty saunan/suihkun jälkeen aina isommalla. Sähkökiuas. Kodinkoneet 90-luvun alun. Sähkönkäyttäjänä melko tuhlaava...tietokone melkein 24/7 päällä, tv päällä vaikkei kukaan katsokaan... Silti vähän mietityttää tuo kulutus, joka tuollaisenaan on omakotitalon luokkaa.
ja sähkölasku kuussa 98€. lasku on edellisvuoden käytön perusteella.
meillä vauva eikä voida pitää huonelämpöä 17niinku naapuri tekee, meillä kans töllö ja tietsikka päällä 24/7
pääse lähellekään sähkölämmitteisen ok-talon kulutuksiin. Vähän sulla menee. maksa ja nauti elämästä.
Tietokoneet ja TV:t pois päältä, kun niitä ei käytä. 32" tv tai LCD vie noin 0,2 kWh koko ajan. Plasma lähes tuplat. Tietokone kuluttaa noin 0,15 kwh koko ajan. Vuodessa noin 8760 tuntia. Laske itse kulutus. Myös koneidesi teknisistä tiedoista löydät kulutukset. Mutta pointti: sammuta koneet, kun et niitä käytä (huomaa myös paloturvallisuus).
Pesukoneet siten, että astianpesukone 1,1-1,5 kWh/kerta, pyykinpesu 1-1,8 kWh/kerta. Jääkaappi, pakastin, liesi etc. noin 1-2 kWh/vrk. On hyvä tarkastaa, minkälaiset koneet itsellä on.
Esimerkki: jos voisi säästää neljässä keittiön koneessa noin 1kWh/kone vuorokaudessa, tekisi se noin 1460 kWh vuodessa. Tosin tämä ei ole Energiamarkkinaviraston tietojen (Suomen keskihinta myynti siirto) mukaan kuin 148,77 euroa. Montaa konetta et tällä rahalla vielä osta vuodessa.
Muillakin tavoilla voit säästää kulutuksessa. Kysy omasta sähköyhtiöstäsi lisää. Minä sain nämä tiedot omasta sähköyhtiöstäni yhdellä puhelinsoitolla. Heiltä saavat asiakkaat myös kulutusmittaria veloituksetta lainaan, jos haluaa tarkistaa, miten laitteet toimii.
> Tietokoneet ja TV:t pois päältä, kun niitä ei käytä. 32" tv tai LCD vie noin 0,2 kWh koko ajan. Plasma lähes tuplat. Tietokone kuluttaa noin 0,15 kwh koko ajan. Vuodessa noin 8760 tuntia. Laske itse kulutus.
Noin 500 kWh per 2 kk, /- riippuen TV:n tyypistä.
Toinen aika hyvä on pesutilojen lattialämmitys. Lämmitysteho voi olla 100 W/m² eli 10 m² pesuhuone sauna vie kilowatin aina lämmön ollessa päällä. Teoriassa sähköä voisi mennä jopa 1440 kWh / 2 kk, käytännössä kulutus lienee 400-1200 kWh haarukassa, riippuen siitä tyydytäänkö lattia pitämään "ei jääkylmänä" vai pitääkö sen olla selvästi lämpimän tuntuinen (=ihon pintalämpötilaa lämpimämpi, siis >30°C) / kananmunien paistamiseen sopiva.