Osoitteessa
www.adressit.com/kandiadressi
Voit ottaa kantaa siihen, ettei lakimuutosta lääketieteenopiskelijan toiminnasta saa tehdä.
www.adressit.com/kandiadressi
Voit ottaa kantaa siihen, ettei lakimuutosta lääketieteenopiskelijan toiminnasta saa tehdä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kavin kurkkaamassa missa lakialoitteessa on kyse ja sain kasityksen, etta laki vatisi tulevaisuudessa kandien olevan pidemmalla koulutuksessa, kuin nykyaan...
minusta tama olisi hyva suunta!
voisin allekirjoittaa adressin joka uoltaa uutta lakiehdotusta
Kandeilla on jo nykään ennen sijaisuudessa toimimistaan pidempi koulutus kuin VALMISTUNEILLA SAIRAANHOITAJILLA! Eikö mielestäsi siis sairaanhoitajien pitäisi saada työskennellä missään?
tuota noin..
sh toimii 3,5v opiskelun jalkeen sh:na ja tassa tehtavassa toimenkuva on hippasen erilainen kuin laakarilla.
laakari on vastuussa potilaan hengesta ja tekee hoitopaatokset (laakeannokset, seurannat, tulkitsee kokeet ja sydankayran) ja tekee diagnoosin. Tiedan etta kandivaiheen opiskelija sijaistaessaan on vastuussa teoistaa ns.oikealle laakarille, mutta kaikkia aatoksia ei kukaan tarkista.. Eikos juuri kuollut vauva kandilakarin virhearvioon??
Hoitaja konsultoi laakaria kun potilaan tila muuttuu ja laakari vastaa potilaan elamasta.
Riittaako sinusta tahan puoli vuotta pidemmat opinnot kuin sh koulussa?? Eihan kandilla ole edes kokemusta ennen tata... (tiedan etta siina tk laakarina toimiessaan sita saa, mutta heita ei valvota lainkaan tarpeeksi!!).
Pitaisiko sinusta sh opiskella 6v kuten laakarin, kun kerran vertaat noita kahta koulutusta ja niiden opiskeluaikoja!!!
Kandilla on nelosen jälkeen aika paljonkin kliinistä harjoittelua takanaan. Riippuen tdk:sta ja omasta aktiivisuudestaan harjoittelua kertyy noin 6kk-1,5v.
Ei sh:n ja lk:n koulutuksia voi verrata tuolla tavalla. Kandi on 3.5 vuoden koulutuksen jälkeen opinnoistaan ylittänyt pikkuisen yli puolen välin, kun taas sh-opiskelijalla on tuossa vaiheessa todistus ja laillistus takataskussaan.
Ei voi edes harjoittelullakaan perustella: sh:lla on kliinistä harjoittelua tuossa vaiheessa takana enemmän kuin kandilla.
Joka tapauksessa kyseessä on aivan eri ammattialat...