Tasa-arvosta

Tuossa toisessa ketjussa keskusteltiin miehen oikeudesta estää lapsensa abortointi. Ajatusta pidettiin outona ja perustelut voisi kiteyttää tähän sitaattiin:

"Ikävä kyllä tässä asiassa ei tasa-arvoista ratkaisua varmaan ikinä löydetä, mut siitä pitää valitus lähettää tuonne ukolle "yläkertaan" joka päätti, et vain nainen voi synnyttää."

Tämä perustelu on se sama, jota käyttävät ne, joiden mielestä naisten kokema epätasa-arvo työelämässä on vääjäämätöntä. Naiset eivät ansaitse samaa palkkatasoa, koska he pitävät (tai saattavat pitää) katkoksia työurassaan lasten synnyttämisen ja hoitamisen takia.

Minusta on vaarallista perustella epätasa-arvoista kohtelua biologisilla perusteilla, koska siten oikeastaan tulee oikeuttaneeksi naisten kokeman epätasa-arvon.
13545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

mutta vain nainen voi synnyttää. Heti kun mies voi synnyttää niin silloin toteutuu tasa-arvo.

Äänestä
  • Ja ajatuksesi voi toisaalta kääntää toisinkinpäin:
    tasa-arvon ei tarvitse toteutua niin kauaa kun vain nainen voi synnyttää.

    Ajatus ei muutu, mutta toisinpäin kääntäminen paljastaa ajatusmaailman "järkevyyden".

    Epätasa-arvo on siis oikeutettua eikä sitä tarvi yrittääkään poistaa, koska aivan täydelliseen tasa-arvoon ei hevillä päästä.

    Äänestä

  • Epätasa-arvo on vääjäämätöntä, eikä naisten kannata edes pyrkiä tasa-arvoon työelämässä, jos aikovat synnyttää?

    Äänestä

mmm...hohhoijaa

Äänestä
  • friikki tätä palstaa saastuttaa näillä hoohooo huuhhhuuu häähhääh kommenteilla?

    Äänestä

voi sitä mieski jäädä kotii lapsen kanssa lapsen synnyttyä? vai onko suomi nii täynnä macho pellejä että se on vaan naisen paikka. sillo ei piä tulla käkättämää vieree et miks naiset saa pitää "vapaata" urastaan.. kotiäitinä olo ei ole vapaata herrat älypäät. se on samanverosta työtä ku mitä teette. tai no te jotka istutte koneen äärellä ja painatte nappia ni teette kyl pikkasen vähemmän..äitiyslomalla ei sentäs ole kahvitaukoja, viikonloppuvapaita eikä kesä ja talvilomia. saatikka et sais pitää pekkasia. työtä on aamusta iltaan ja usein ensimmäisen vuoden aikana myös öisin koska vauvat heräilevät.

mikä oikeus miehillä on päättää mitä palkkaa naiset saavat. kyllä se pitäs olla nii et samasta hommasta on saatava sama palkka samassa firmassa roikku siellä lahkeessa pippeli tai ei.

ja mikä oikeus miehellä on tulla päättämään naisen elimistöstä? eihän lääketieteessäkään katsota ensin syntymättömän lapsen etua ennen äitiään. esimerkkinä mainittakoot ennenaikaiset keisarileikkaukset (sectiot) esim raskausmyrkytyksen takia. äidin etu ennen lasta. joten jos abortti on äidin edun mukaista esim äidin mielentilan, iän tai muun PÄTEVÄN syyn takia on abortti oltava mahdollista tehdä ilman miehen "lupaa". Ei naisetkaa tuu määräilee lupalappuineen minne te siittiönne ruikkaatte. Te päätätte siitä. Me naiset päätämme omista kehoistamme. PISTE

Äänestä
  • Tosin se on myös niin että jollei nainen halua että mies jää vanhempainvapaalle, niin siihen ei miehellä taida olla sananvaltaa.

    Meidän firmassa muuten ainakin työntekijäpuolella tulee samaa huonoa palkkaa vehkeistä riippumatta.

    » Ei naisetkaa tuu määräilee lupalappuineen minne te siittiönne ruikkaatte. Te päätätte siitä.»

    No juu kyllä naisillakin tuossa on vähän sananvaltaa :)

    Mutta en minä tosiaan voisi katsoa oikeudekseni päättää naisen kehosta.

    Äänestä

  • Niin, en siis varsinaisesti tätä ketjua aloittanut mitään siittiö-keskustelua varten, vaan siksi, että tasa-arvon epääminen biologisilla syillä kääntyy naisia ja naisten tasa-arvo vaatimuksia vastaan.

    *huokaus*

    Joskus sitä toivoo hartaasti, että tekstit ensin luettaisiin, ennen kuin niitä lähdetään kommentoimaan.

    Äänestä

Oli siis minun kirjoittamani, ja tuossa edellisessä aiheessa mielestäni aika paikallaan..

Tasa-arvo lapsen synnyttämisessä on ja pysyy poissa, koska miehet eivät voi lasta synnyttää.

Mutta jos asiaa lähtee miettimään tuolta sinun kannaltasi, niin..

Jos nainen on työelämästä pois vuosia putkeen, saa pari lasta ja on hoitovapaalla, niin pitääkö siis palkka olla silloin sama kuin muilla sitä työtä tekevillä jotka ovat sen ajan paiskineet töitä?(sekä miehien kanssa, että myös naisten kanssa)

Jos nyt puhutaan ihan peruspalkasta, niin toki se kuuluu olla, mut eihän se kotona ollut ole oppinut niitä uusia asioita, joiden perusteella ehkä nämä työssä olleet saavat korotuksia, niin miehet kuin naisetkin.
Oletko sinä valmis siihen, että töissä saadaan palkankorotukset aina kaikille yhtäaikaa, olivat työntekijät olleet töissä, koulutuksessa tms vai ei?

Toki kannatan hoitovapaalla kertyviä eläkkeitä yms, mut mun mielestä tasa-arvo tarkoittaa sitä, et kaikki saavat samaa palkaa SAMSTA TEHDYSTÄ työstä, eikä niin, et toiset puurtaa vuosia saadakseen korotuksia, ja toisille se annetaan tekemättä mitään.

Äänestä
  • Keskimäärin naisten palkat Suomessa ovat noin 70-80 % miesten palkoista.

    Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että naisille maksettaisiin samasta työstä huonompaa palkkaa kuin miehille, vaan sitä, että naisvaltaisilla aloilla on huonot palkat.

    Naisvaltaisilla aloilla työnantajien kustannukset lasten synnyttämiseen ja hoitoon liittyvistä vapaista ovat tietysti suuremmat. Toisin sanoen, nainen on kallis palkattava. Ja epävarma työntekijä, joka saattaa olla poissa vuosia.

    Mutta sama palkka samasta työstä on pitkälle toteutunut Suomessa. Eli tasa-arvo on saavutettu siinä määrin kuin se on mahdollista?

    Äänestä

  • Pyrin esittämään sitaatin oikein, mutta en osannut kohdistaa sitä millekään tietylle nimimerkille, koska et käytä mitään tiettyä nimimerkkiä.

    Tarkoitukseni ei ollut siteerata sinua mitenkään epäedullisesti tai asiattomasti, kommenttisi edusti minusta hyvin sitä yleistä mielipidettä, joka ketjussa esiintyi.

    Toivottavasti en tahattomasti käyttäytynyt asiattomasti tai loukkaavasti?

    Äänestä

  • Vesta kirjoitti:

    Pyrin esittämään sitaatin oikein, mutta en osannut kohdistaa sitä millekään tietylle nimimerkille, koska et käytä mitään tiettyä nimimerkkiä.

    Tarkoitukseni ei ollut siteerata sinua mitenkään epäedullisesti tai asiattomasti, kommenttisi edusti minusta hyvin sitä yleistä mielipidettä, joka ketjussa esiintyi.

    Toivottavasti en tahattomasti käyttäytynyt asiattomasti tai loukkaavasti?

    Naureskelin jo tuossa aiemmassa ketjussa, et huomasitko, kuinka pystyimme keskustelemaan eri näkökohdista kuitenkaan sortumatta toisten haukkumiseen?

    Harvinaista herkkua tälläkin palstalla..

    Äänestä

  • lainattu lause.. kirjoitti:

    Naureskelin jo tuossa aiemmassa ketjussa, et huomasitko, kuinka pystyimme keskustelemaan eri näkökohdista kuitenkaan sortumatta toisten haukkumiseen?

    Harvinaista herkkua tälläkin palstalla..

    Huomasin kyllä. Kiitos siitä nautinnollisesta väittelystä sinulle :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesta kirjoitti:

Tuossa toisessa ketjussa keskusteltiin miehen oikeudesta estää lapsensa abortointi. Ajatusta pidettiin outona ja perustelut voisi kiteyttää tähän sitaattiin:

"Ikävä kyllä tässä asiassa ei tasa-arvoista ratkaisua varmaan ikinä löydetä, mut siitä pitää valitus lähettää tuonne ukolle "yläkertaan" joka päätti, et vain nainen voi synnyttää."

Tämä perustelu on se sama, jota käyttävät ne, joiden mielestä naisten kokema epätasa-arvo työelämässä on vääjäämätöntä. Naiset eivät ansaitse samaa palkkatasoa, koska he pitävät (tai saattavat pitää) katkoksia työurassaan lasten synnyttämisen ja hoitamisen takia.

Minusta on vaarallista perustella epätasa-arvoista kohtelua biologisilla perusteilla, koska siten oikeastaan tulee oikeuttaneeksi naisten kokeman epätasa-arvon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu