Olen vanhempien ja siskojen kanssa menossa Irlantiin hiihtoloma viikolla. Kysyisin lähinnä sitä,että pystyykö Irlannissa juomaan hanavettä,vai pitääkö sen olla pullotettuna? miten yleensäkin hygienia taso on siellä? kuinka pitkä on lentomatka? mitä paikkoja kannattaa käydä kattomassa? tarkoituksena on mennä veljeäni kattomaan,joka on työpestissä Irlannissa,ja sen lisäksi rentoutua ja ottaa matka lomailun kannalta. Matka kestää viikon ja oleilemme enimmäkseen Dublinissa,jossa majapaikkamme sijaitsee,mutta tarkoituksena on käydä muuallakin Irlannissa. Eli antakaa vinkkejä,sillä matkakuume on jo kova!
irlannista
3
2202
Vastaukset
- mini
Kylla Irlannissa voi juoda hana vetta. Joskus saattaa maistua kloori mutta kylla se ihan puhdasta on. Suihkut ei ole kovin kummoisia yleensa. Yleiset vessat on mita on. Mutta kylla muuten ihan ihminen voi taalla olla ja juoda ja syoda ilman suurempia ongelmia. Likaiseltahan taalla suomalaiseen silmaan nayttaa mutta siihen tottuu. :)
- Stello
Jos majoitutte B&B'ssa, kerrostaloasunnossa tai hotellissa, hanavesi on ihan OK. Tyypillisissä irlantilaistaloissa kuitenkin (siis kaksikerroksiset asuintalot) kannattaa juoda hanavettä vain keittiön hanasta, koska yleensä ainakin yläkerran kylppäreihin tulee kylmävesi ullakolla olevan vesitankin kautta - ja se vesitankki saattaa olla avoin.
Myös Ennisin seudulla kannattaa mielummin juoda pullovettä, koska siellä on ollut pitkäkestoinen ongelma veden puhtauden suhteen, enkä ainakaan ole kuullut että asiaa olisi saatu vielä korjattua. - shamrock
Heips! Kyllä sitä vettä suurimmaksi osaksi voi hanasta juoda, mutta eipä se pullotettu vesikään paljoa maksa; Dunnes storessa muistaakseni 20 senttiä/kaksi litraa.
Katsomisen arvoisia paikkoja löytyy paljon. Esimerkiksi lännessa Cliffs of Moher (Galwayn alapuolella) ja Ring of Kerry. Ja sitten niitä monia linnoja löytyy. Kannattaa ostaa joky hyvä opaskirja ja katsoa sieltä mitä haluaa käydä katsomassa. Niissä kirjoissa on yleensä myös opastus paikalle, liikennemerkkeihin ei kannata luottaa (opaskylttejä harvemmin on).
Hauskaa reissua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017513
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?955367- 834987
- 1364374
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113120- 462752
- 522749
- 612357
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112309Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211900