Vista / Xp

Nyt kun olen hommaamassa kannettavaa, niin olen tietämätön noista käyttöjärjestelmistä.
Jostakin luin/kuulin, että Xp menee "vanhaksi" 2010 ? Eli onko sama kohtalo kun win-98:lla edessä jo kolmen vuoden päästä ?

Mikäs läppäri se sitten olisi minulle hyvä ?
Hintaa max. 750 €

Nettikäyttöön ja valokuvien kanssa värkätessä.
Pelejä en pelaa, mutta dvd katseluun varmaankin innostun jatkossa.

Katselin ettei kannettavissa ole korppu asemaa...onko korputkin jo pois "muodista" ?

Nim.merk. vanhaparta

10

1947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peterq

      kyllähän se xp tulee tiensä päähän varmasti. Samalla tavalla kuin mikä tahaansa muukin tuote. Ei sitä tosin kukaan varmasti estä käyttämästä koskaan, mutta käytännössä kuitenkin ihmiset vaihtavat uudempiin järjestelmiin (esim. vistaan) arviolta 2008-2009. Mutta jos ostat xp kannettavan niin voithan aina päivittää sen vistaksi pävityspaketilla (joka tosin maksaa hieman).

      Korppuasemaa nykykoneissa ei yleensä ole. Ja et sinä sitä tarvitsekkaan. USB-muistitikku on kätevämpi ja sillä voi tehdä kaiken mitä ennen korpuillakin pystyi (ja usb-muistille mahtuu vieläpä enemmän).

      Suosittelen tutustumaan tietokoneiden perusarvoihin. Tämä onnistuu esimerkiksi myyjien avustuksella. Kannattaa kysellä "mitä tuossa on ja tuossa ei"-tyyliin niin hahmottuu paremmin koneiden erot. Ja sitä konetta ei kannata ostaa ensimmäisestä liikkeestä. Kiertele liikkeitä ja jututa myyjiä niin paremmin opit itsekkin tietämään millaisen koneen tarvitset.

      • tietämätön07

        vistan kanssa menee ainakin vielä välillä hermo, kun monet nettisivut joilla tarvitsee tiettyjä pluginejä joita ei ole vistannettu, ei toimikaan. Varmaan tilanne jo puolen vuoden kulttua on toinen, mutta nyt rasittaa ja paljon. Esim. Ikean keittiösuunnitteluohjelma, tai Cult3D Viewer ei vistalla vielä toimi.

        Ja kun ostin viikko sitten kannettavan jossa vista, niin myyjä möi mukana F-securen virusturvan, joka sekään ei vielä toimi vistalla. Eli ei ne myyjätkään aina tiedä missä mennään!


    • suosittelen

      >Mikäs läppäri se sitten olisi minulle hyvä ?
      Hintaa max. 750 €<

      -Sellainen jossa on XP home edition käyttöjärjestelmä (älä osta XP Media center käyttöjärjestelmällä olevaa läpäriä)

      >Mikäs läppäri se sitten olisi minulle hyvä ?
      Hintaa max. 750 €<
      -Sellainen olkoompa merkki mikä tahansa kunhan siinä on RAM-muistia vähintään 512Mt. ´
      Myynnissä on myös 256Mt RAM muistilla varistteuja ja niissä XP käyttöjärjetelmä toimii takerrellen.

    • .....

      Ei XP mene vanhaksi vielä piiitkään aikaan.

      Vistassa on tosin paremmat ja helppokäyttöisemmät vermeet kuvien käsittelyä ja järjestelyä varten. Eli siis jos niitä kuvia tulee PALJON (>1000?) niin vista on varmasti parempi niiden kanssa touhuiluun. Toisaalta se on taas huomattavasti XP:tä raskaampi järjestelmä, joten vaatii enemmän sijoituksia koneen laitteistoon.

      Jos ei sitä massia löydy liikaa tai vähintään [riittävästi], niin joutuu tekemään aika paljon kompromisseja konetta kasaillessa. Pitää vaan käyttää aikaa sen hyvän ja halvan etsimiseen.

    • asentais

      linuxia ? Meikä just asensi vanhaan läppäriin ubuntun ja ihan helposti tuo onnistui.
      Täytyy tämmöisen vanhan Mikkisoftan käyttäjän hiukan totutella mutta hyvin tällä nettiin ainaskin pääsee...

    • Ilman muuta

      Uusi Vista hakkaa XP:n 10 - 0. Itse en enää XP konetta ota, on tuo Vista niin paljon parempi.

      Vain hullu ostaa enää vanhoja XP koneita.

      • Pave.

        >Vain hullu ostaa enää vanhoja XP koneita.<
        tarkoitit kait sanoa? Vain hullu ostaa enää Windows koneita.

        Onko kukaan selvittänyt mitä koneella tapahtuu silloin kun "windows soittaa kotiin"? Taitaa liikkua vielä enemmän turhaa tietoa Vistan kohdalla, kun sitä liikkuu jo XP:n kanssakin?


      • ihmeessä

        ostaa jotain Visvaa kun paremman saa ilmaiseksi...


    • Erikoisasiantuntija.

      Käytettäessä Vistaa kannettavan tietokoneen kanssa on varma että akun kesto lyhenee dramaattisesti kun uudet Vistan ominaisuudet jylläävät jatkuvasti päällä. Windows XP on hyvä käyttöjärjestelmä vielä vuosien ajan ja tuona aikana ehditäänn nähdä Vistan päivityspaketti jonka jälkeen voi harkita siirtymistä uuteen käyttöjärjestelmään.

      • NäppisTumpelo

        Onko linux sitten "kevyempi" ja parempi kun windows ?
        Entä missä mallissa akku kestää pitkään, jostakin mainoksesta huomasin akun kestävän päivän !!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      160
      7369
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      150
      6046
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      154
      5375
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      48
      4767
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      55
      4088
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      73
      3332
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      62
      3300
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3224
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      47
      2507
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      18
      2429
    Aihe