Elikkäs alottelijalle vähän apua.Olisin autooni ostamassa poppeja mutten oikeen tiedä noista laatu asioista :D varaa olisi käyttää noin 600€ poppeihin ja soitin jo valmiiksi ostettu.Mitä suosittelisitte tuolla summalla ? summahan ei ole iso mutta kuitenkin jotain pientä pitäs saada :)
Setti..
Nomansland
3330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyvän erillissarjan(5 1/4 tai 6 1/2) eteen ja luultavasti esim 10 subbarin taakse. Sitten niille vois hommata jonkin sopivan tehokkaan vahvarin,joka ruokkii siis noita kaikkia kanavia(soittimen vahvistimella ei soiteta mitään tässä tapauksessa). Hyvän vahvistimen saa 200e, hyvän erillissarjan 100-150e ja subbarin ilman koteloa 100e ja kotelon kanssa parilla sadalla. Tuostahan tulis yhteishintaa 500-550erkkiä johtoa yms. 50e. Eli aikalailla 600 varmaan menee. Ja SANON SUORAAN älä osta mitään markettitavaraa,varsinkaan jos et tiedä itse asiasta paljon. Kannattaa katella esim. Powersetin tai fanatic audion nettisivuja, joista saa hyvän kuvan laitteista. Kummankin liikkeen myymät tuotemerkit taitavat kaikki olla aika laadukkaita.
Laadukas 2-tie-erillissarja 4", kaksi kappaletta laadukkaita 6.5" tai 8" subikoita (Tai sitten laadukas 3-tie-erillissarja). Joku hyvä 4-kanavapääte, jossa hyvät yli- ja alipäästösuotimet.
Asentaisin diskantit tolppiin, 4-tuumaset kojetaululle ja 6,5-tuumaset oviin. Jos ovissa paikka valmiina, tukevoittaisin sen ja jos ei ole, tekisin siihen kotelot. Vahvistimen voisi tyrkätä kojetaulun taakse.
Halpismerkkeihin ei kannata sortua, niinkuin eräs jo niin sanoikin.
SPL Dynamics S4006........295€
Rainbow SLX 265 DeLuxe..150€
Rainbow Hammer 12".......169€
-----------------------------
Ale luokkaa 20%..........-122,8€
-----------------------------
Total..........................491,2€
Loput rahat asennustarvikkeisiin ja subikoteloon...
Vahvistin kolmikanaiseksi 2x160W erkalle ja 1x320W subille. Vahvistimesta subin ja erkan rajataajuus n.60Hz. Käytäisin siis erillissarjan omia suotimia asioiden helpottamiseksi.