Tällä hetkellä alla 185/65/r14
Mutta jos ottaa kapeammat renkaat 175/65...
niin, muuttuuko ajettavuus? onko kenelläkään kokemusta?
Kumeiksi aattelin contin winter viking 2 tai hakkapeliitta 5.
Mutta jos ottaa kapeammat renkaat 175/65...
niin, muuttuuko ajettavuus? onko kenelläkään kokemusta?
Kumeiksi aattelin contin winter viking 2 tai hakkapeliitta 5.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Alluun sopii parhaiten kitkat. Nastojen meteliä ei kukaan järkevä Allussa kuuntele. Hyvin pärjää kitkoilla. Nastoilla menee hermot ja Allu vaihtoon. Älä vaihda Allua, sillä Allu on hyvä, ellei sitäkin parempi.
Kannattaa ostaa Nokian RSI kitkat. Meillä on tuollaiset ja täytyy sanoa, että olemme todella tyytyväisiä valintaamme. Allu on hiljaisempi niillä kuin kesärenkailla ja pitokin on tuolla RSI-kitkalla ällistyttävän hyvä. En enää ikinä hommaa nastarenkaita, sen voin jo nyt sanoa.
Kuinka monta vuotta / km kitka kestää? Onko renkaan leveydellä väliä?
Mulla on ollut kumpaakin leveyttä. En ole ajossa huomannut eroa. Teorian mukaan kapeampi on talvella parempi. Käytännön kilometrimäärä itsellä ollut n. 30 000 kohdalla, sen jälkeen pito ei enää ole riittävä kitkoilla. Joku ajaa sen jälkeen vanhoilla kitkoilla kesän yli. Itse vaihdan kesärenkaat. Ei ole muutamasta eurosta kiinni turvallisuus.
itse tein juuri noin.
185 -> 175/65/14
ajettavuus parempaan suuntaan ainakin minulla
1.4 sedan, eli tuo 175-koko on juuri se jolla auto on liikkeestä uutena lähtenyt, ja kesärenkaanakin 175/65/14, toimii sekin ok.
tiedä sitten miten olisi, jos painoa ja tehoa olisi enemmän...
alla juuri nuo conti winter viking2:t, ja hyvin toimii.
conti paljon mukavampi( kuin goodyear400 ), pehmeämpi,joustavampi. pitoakin löytyy.