hei oppiko rakkaus papukaijat puhumaan ..ja oppiko ne helposti..
osaako rakkaupapukaijat puhua
7
1020
Vastaukset
- -M-
Tarkoittanet kaijasia (Agapornis-suvun lajeja)? Teoriassa mikä tahansa papukaijalintu voi matkia vihellystä tai puhetta tms ympäristön ääniä, mutta yleensä kaijaset tyytyvät puhumaan ihan vaan kaijasta. Eli hyvin epätodennäköistä noilla muttei ihan mahdotonta.
- dsjjd
okei kiitos teille.-.
- fischeri
Pääsääntöisesti Agapornikset eivät opi puhumaan, yksilötasolla sitten toki poikkeuksiakin aina löytyy matkimisen oppimisiessa.
Kaijasten ääni ei ole selkeä, puhetta muistuttava, vaan enemmänkin metallisen viheltävä. Helpommin oppiminen tapahtuu ainoana lintuna kuin isossa parvessa.
Itse tiedän pari ruusukaijasta ja yhden viktoriankaijasen, jotka osaavat n. kymmenkunta sanaa. Muutamien tiedän myös viheltelevän melodiaa tai matkivan jotain toista lintulajia. Suurin osa ei kuitenkaan puhu tai matki, vaan toteuttavat itseään aitoina, ihastuttavina kaijasina. - omistansellaisen
Rakkauspapukaija on hyvin vaikea saada puhumaan. Sen yksi miinuspuolista juuri onkin että se on TODELLA vaikea saada puhumaan. Ja sen täytyisi kyllä elää yksin. Sille täytyisi varmaan vieläpä puhua todella paljon. Sanon että se on lähes mahdotonta saada puhumaan. Koska harva papukaija puhuu muutenkin.
- sjshs
aha okei..kiitos
- -M-
"Sen yksi miinuspuolista juuri onkin että se on TODELLA vaikea saada puhumaan."
En minä kyllä tuota miksikään miinuspuoleksi laskisi. Mikä ihmeen itseisarvo se puhuminen/matkiminen muka lemmikille on? Ei kukaan kanin tai koiran miinuspuoleksi laske sitä ettei se puhu ihmistä? Yksi ominaisuus se puhetaito vaan on muiden joukossa eikä todellakaan mitenkään oleellinen osa lemmikkilinnussa. Kyllä linnun olemus ja persoona ja sopivuus juuri tietylle ihmiselle koostuu huomattavan paljon useammasta tekijästä kuin siitä sattuuko linnun muodostamat äänteet olemaan samoja kuin hoitajalla!
- AnonyymiUUSI
Puhuuko ne vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi275830- 883804
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313593555- 2322966
- 612767
- 522705
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322540- 1532430
- 312018
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1211766