Hei, meillä neiti on vähän päälle 4kk ja eka hammas tulossa =) Mietin vain sitä että voiko tuo hampaiden tulo aiheuttaa sen että yöt on katkonaisempia?? Meillä nimittäin nukuttiin ennen sellaset 6-7 tuntia putkeen kun ruvettiin nukkumaan mutta nyt sit herätään kolmen tunnin välein !!!
Onko jollain vastaavaa kokemusta??
Neiti kyllä syö aina kun herää ja on ruvettu nyt siiten antamaan maissivelliä että josko nuo unet siitä pitkittys mut EI..
Onko jollain vastaavaa kokemusta??
Neiti kyllä syö aina kun herää ja on ruvettu nyt siiten antamaan maissivelliä että josko nuo unet siitä pitkittys mut EI..
Vastaukset 3
Vanhimmat
aikoihin just muuttu yöheräämiset. Sitä ennen 1-2 kertaa yössä ja siitä lähtien ollu sanotaan 5-15 kertaa yössä...
Ja eka hammas tuli kuitenkin vasta viikko sitten (melkein 6kk) ja sama heräily silti jatkunut. Voisin kyllä sanoa, että just ne pari yötä sen eka hampun aikoihin oli varmaan pahimpia.
Mutta se maissivelli voi olla hyvä. Meillä ei auttanut puuro/velli heräilyyn, mutta ei vauva yöllä enää syö. Heräilee vaan muuten.
Alkoi silloin 4 kk: n aikoihin kuolaamaan, imemään nyrkkiä ja jyrsimään kaikkea mitä sai suuhun sekä nukkumaan tosi levottomasti! Tuon iän jälkeen lapsi kehittyy muutenki valtavasti, niin uskoisin senki vaikuttavan yöuniin. Heräillään vieläkin monia kertoja yössä, eikä ensimmäinen hammas ole edelleenkään puhjennut ja poika 6,5 kk... Illalla syödään just ennen nukkumaanmenoa iso lautasellinen kaurapuuroa ja tissiä vielä päälle.
Taitaapi tosiaan olla tavallista, että noilla tienoilla vaavelit alkaa heräillä useammin. Ihan pieninä saattavat nukkua pösöttää pitempiä pätkiä, mutta sitten alkaa heräily. Hassuliineja ne vaavelit, antaisivat äiteen nukkua ;-) Meillä pukkaa eroahistusta ja hampiliineja eli heräilyä on, vaikka aika kohtuullisesti vielä ainakin.