Heips,
lueskelin tässä vanhaa(v.2003) Vauva- lehteä, jossa perhe, joiden lapsilla nimet Lumi Jemina Aurora, Ukko Valo Hermanni ja Kuura Mies Apollo(tyttö).
Mitä mieltä nimivalinnoista?
Entä, miten voi antaa nimen Mies, tytölle??? Eikös se ole miehen nimi?
Mitä ajatuksia kyseiset nimet teissä herättää. Itseäni lähinnä kammoksuttaa tuollaiset etunimet(ei muuten, mutta kun on kaikki samassa perheessä).
Lumi, Ukko ja Kuura
11
2170
Vastaukset
- aarla
On tainnut Vauva-lehdessä olla kirjoitusvirhe, koska Mies- tai Apollo -nimeä ei ole annettu tytöille väestötietorekisterin mukaan. Kuurakin on mielestäni poikamainen..
Muutenkin nuo nimet (lumi, ukko, kuura)samassa perheessä on tökeröä. Yritetty vissiin olla hauskoja. - mirka_
Väestörekisterikeskus ei tunne 'Mies'-nimeä tytöllä.
https://192.49.222.187/Nimipalvelu/default.asp?L=1 - kukkakimppu
ihan ok, mutta kolmas menee överiksi, varsinkin, jos on totta, että se on annettu tytölle. Luulisi, että viranomaiset olisivat puuttuneet asiaan.
Ja onhan Lumiukko tietysti huono vitsi.- sarjaan
Jos tämä kyseinen perhe vielä kasvaa,
niin samantyyppisiä nimiä on vielä ainakin
Tuisku,
Tuuli,
Säde,
Pilvi,
Pälvi,
Sade,
Ilma,
Tyyni,
Lauha,
Myrsky,
Viima,
Pyry,
Mies,
Valo,
Ahto,
Päivö/Päiviö
- ap.
"Kuura on jäistä, kirkasta ja läpikuultavaa. Sairaalan ikkunoissa kukkivat kuukankukat kun Kuura- tyttö syntyi."
Myöskin vanhemmat kertovat että, "Lasten nimet on otettu käyttöön ilman kaste- tai nimenantojuhlaa, ne on kerrottu ystäville ja sukulaisille heti, kun ne on päätetty)."
Kuvassa Kuura on kyllä aivan tytön näköinen, mutta itse luulen myöskin kirjoitusvirheeksi.
Lehti on 5/2003 vauvalehti - Liisa-Maria
Siihen on kyllä silloin tullut stoppi väestörekisterissä. Kuura voi olla sekä tytön- että pojannimi, mutta mies ja Apollo ovat selkeästi miehennimiä. Suomessa on etunimilaki, joka säätää että tytölle ei saa antaa miehnnimeä tai pojalle naisennimeä. Tai sitten lehdessä oli virhe nimien kohdalla. Se ei olisi tavatonta. Voit tarkistaa väestörekisterikeskuksen sivuilta onko nimet Kuura, Mies ja Apollo rekisteröity vuonna 2003 jollekin naispuoliselle nimiksi.
- ap.
Luulen että on lehdessä pitänyt lukea Kuura- poika, ei tyttö. Tarkistin väestörekisterin jo aiemmin.
Jutussa esiintynyt Kuura oli tuolloin 2 vuotias, eli syntynyt joko 2001 tai 2000. - kissus
Ei se stoppi tule väestörekisterissä. Väestörekisterikeskus vain tilastoi nimet, ei kommentoi niitä.
Nimien oikeellisuudesta päättää joko seurakunnat eli käytännössä papit tai kotipaikkakunnan maistraatti.
Jos em. tahot "hylkäävät" jonkin nimen, voi sen oikeellisuuden vielä tarkistuttaa nimilautakunnalla, jolla on lopullinen päätösvalta siitä, voiko jonkin nimen ottaa käyttöön.
Kyseisessä tapauksessa vanhemmat ovat kertoneet lehdessä, että lapsia ei ole kastettu tai pidetty nimijuhlia; nimet on vain otettu käyttöön. Näin varmaankin on tapahtunut, mutta kyllä nimet kaikesta huolimatta on täytynyt ilmoittaa maistraattiin. Sen jälkeen väestörekisterikeskus on nimet tilastoinut. - Liisa-Maria
kissus kirjoitti:
Ei se stoppi tule väestörekisterissä. Väestörekisterikeskus vain tilastoi nimet, ei kommentoi niitä.
Nimien oikeellisuudesta päättää joko seurakunnat eli käytännössä papit tai kotipaikkakunnan maistraatti.
Jos em. tahot "hylkäävät" jonkin nimen, voi sen oikeellisuuden vielä tarkistuttaa nimilautakunnalla, jolla on lopullinen päätösvalta siitä, voiko jonkin nimen ottaa käyttöön.
Kyseisessä tapauksessa vanhemmat ovat kertoneet lehdessä, että lapsia ei ole kastettu tai pidetty nimijuhlia; nimet on vain otettu käyttöön. Näin varmaankin on tapahtunut, mutta kyllä nimet kaikesta huolimatta on täytynyt ilmoittaa maistraattiin. Sen jälkeen väestörekisterikeskus on nimet tilastoinut.vaan nimilautakunta. Seurakunnathan eivät enää hoida väestörekisteriä, muuta kuin vanhojen kirkonkirjojen osalta eli siis antavat vielä virkatodistuksia esim perunkirjoitusta varten.
Jos nimestä tulee kiista, se annetaan nimilautakunnan päätettäväksi. Väestörekisterissä ei rekisteröidä ko nimeä, jos se on etunimilain vastainen. - kissus
Liisa-Maria kirjoitti:
vaan nimilautakunta. Seurakunnathan eivät enää hoida väestörekisteriä, muuta kuin vanhojen kirkonkirjojen osalta eli siis antavat vielä virkatodistuksia esim perunkirjoitusta varten.
Jos nimestä tulee kiista, se annetaan nimilautakunnan päätettäväksi. Väestörekisterissä ei rekisteröidä ko nimeä, jos se on etunimilain vastainen.Nimenomaan väestörekisterikeskus ei tilastoi nimeä, jos se on etunimilain vastainen, koska sellaista nimeä ei voi lapselle antaa, joten ei ole mitään rekisteröitävää. Tilastointi väestörekisterikeskuksessa suoritetaan, kun maistraatit ja seurakunnat ilmoittavat (hyväksytyt) nimet väestörekisterikeskukseen. Tämä siis tarkoittaa nykyisin nimettäviä suomalaisia lapsia.
Kyllä seurakunnan papilla on oikeus sanoa mielipiteensä nimestä. Pappi voi todeta, ettei nimi ole sopiva. Jos vanhemmat tyytyvät tähän ja vaihtavat nimeä, ei asiasta seuraa mitään sen kummempaa. Jos vanhemmat ovat sitä mieltä, että papin mielipiteestä huolimatta haluavat antaa lapselleen ko. nimen, voivat he viedä asian nimilautakuntaan, jonka päätös on lopullinen (ei taida se Euroopan neuvostokaan asiassa auttaa, vaikka sinne jotkut vanhemmat ovatkin vedonneet nimilautakunnan hylättyä tietyn nimen).
Samoin on tietenkin tilanne, jossa nimi ilmoitetaan maistraattiin (siis lasta ei liitetä seurakuntaan).
Tietyissa tapauksissa väestörekisterikeskus tilastoi maamme nimilain vastaisenkin nimen; maahanmuuttajilla voi olla nimilakimme vastainen nimi (ja useimmiten onkin). Myös henkilöt, joilla on ulkomaalaustausta voivat antaa lapselleen maamme nimilain vastaisen nimen, kunhan perustelevat sen.
Väestörekisterikeskuksen nimirekisterissä (tilastoissa) on mainittu kaikki maassamme käytössä olevat nimet (siis niiden nimet, jotka ovat eläneet silloin tai sen jälkeen, kun tilastot on tehty 1960-luvun puolivälissä). Tilastoissa on kaikki Suomen kansalaisten nimet sekä maassamme vakituisesti asuvat ulkomaalaiset.
Kirjoitukseni koskee siis yksittäisiä etunimiä (myös toisia ja kolmansia etunimiä).
Väestörekisterikeskus ei ole se elin, joka ottaa kantaa nimien oikeellisuuteen, se vain tilastoi.
- Xcv
Kyl Kuura on poika, tai no mies jo nykyään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869