Taide ja viihde

::DD

Mikä mielestänne erottaa taiteen viihteestä? Mikä on esimerkiksi viihde- ja taide-elokuvan ero? Missä tämä raja kulkee musiikissa, kirjallisuudessa, kuvataiteessa yms.? tulipahan tollainen kysymys vaan mieleen niin aattelin kysäistä josko täällä ois mielipiteitä :DD

3

2924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmäneula

      niitä pitäisi erottaa? Eikö punk-konsertin ja sinfoniakonsertin yleisö ole tullut hakemaan samaa asiaa, nauttimaan itselleen mieluisasta musiikista ja ajankulusta? Siis viihtymään.

      Mitä eroa on siinä meneekö katsomaan sarjakuvanäyttelyä vaiko taidemaalarin näyttelyä? Eikö kummassakin mennä katsomaan jonkun kuvallista esitystä itselleen merkityksellisestä asiasta? Ja enemmän tai vähemmän viihtymään.

      Sekä kilpatanssissa että baletissa katsojat näkevät musiikkiin sovitettua hallittua liikehdintää kysymättä onko se taidetta vai viihdettä.

      Maa on väärällään viihdetaiteilijoita ja he saavat taiteilijaeläkkeen siinä kuin "oikeat" taiteilijatkin. Jos olet seurannut tuota "nykytaide on paskaa"-keskustelua niin siellä on tyyppejä, joille vain yhdenlainen kuvataide on taidetta, kaikki muu on paskaa.

      Avarakatseisella ihmisellä ei tällaista rajoittuneisuutta ole, heille kaikkien taiteiden alueilla on vain teoksia, joista pitää paljon tai jonkin verran tai vähän tai ei ollenkaan ilman jakoa viihteeseen ja taiteeseen.

    • weeren

      taide kasvattaa tavalla tai toisella. Siitä saa ajatuksia. Viihteellä taas tapetaan aikaa ja ollaan "Homer Simpsoneita".

    • Print24

      Todella hyvä kysymys, tästähän käydään jatkuvasti kädenvääntöä ja mielipide-eroja löytyy. Ero ei aina ole kovin selvä ja voidaan edelleen kysyä, miten tarkkaan nuo kaksi ylipäätään tulisi erotella ja miksi.

      Lyhyesti voidaan ehkä sanoa että taiteella on aina (tai tulisi olla) jokin sisäisen merkityksen antava sanoma, kun taas viihteellä ei tällaista ole, muuta kuin "viihdyttää". Joka tapauksessa tämä rajanveto sitten käytännön tapauksissa voi olla hyvinkin vaikea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8870
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6176
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1320
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1277
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1091
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      75
      923
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      847
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      758
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      666
    Aihe