Nämähän tekevät mitä haluavat:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200702165754060_uu.shtml
Yhteiskunta sitten vielä maksaa kohdusta hautaan ilmeisemmin heidänkin elämän.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200702165754060_uu.shtml
Yhteiskunta sitten vielä maksaa kohdusta hautaan ilmeisemmin heidänkin elämän.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siinä taas yksi esimerkki miksi ihmisillä on sellaiset ennakkoluulot kuin on. Varsinkin jos ei tunne kyseisestä ihmisryhmästä ketään, tulee helposti kuva että kaikki ovat samanlaisia.
Itsellänikin oli joskus samanlainen asenne, mutta nykyisen työni puolesta olen SAANUT mahdollisuuden tutustua kyseiseen kulttuuriin ja sitä edustaviin ihmisiin... ja sitä mukaa asenteenikin ovat muuttuneet..!
Joukossa on paljon hienoja,fiksuja ja rauhaa rakastavia ihmisiä, jotka tällaisten otsikoiden myötä saavat aivan vääränlaista kohtelua osakseen. Niin kuin sanotaan "kolikossa on aina kaksi puolta".
Tarkoitus morkata MITÄÄN erityistä ihmisryhmää, pahoittelut väärinkäsityksestä.
Lähinnä tuollaisen elämäntyylin omaavia henkilöitä ajattelin. Mielestäni ko. henkilöt ovat jo "kelkasta pudonneita" eli henkilökohtaisesti en usko että tapojaan parantavat vaan aiheuttavat vain lisää harmia muulle yhteiskunnalle.