kosteusvauriot

ostin rivitalo osakkeen reilu vuosi sitten. marraskuussa 2002 huomattiin kosteusvaurio kylppärissä entinen omistaja oli tehnyt kylpyhuoneremontin-87 hän oli laatottanut kylpyhuoneen vanhan muovimaton päälle. ja seinän kohdalta oli leikattu muovimatosta 15cm pois että saa vissiin laatat suoraan seinälle. kosteus mittaukset on suoritettu ja kosteutta/hometta on havaittu! olen antanut asian isännöitsijälle hoidettavaksi et sopisi asian myyjän kanssa! mutta tulosta ei meinaa syntyä tässä on odoteltu jo 4kk ruupee toi pinna olla jo kireellä! pitäskö ottaa juristiin yhteyttä? tyttöystävälläni on jo ollut kolmekertaa poskiontelotulehdus vähään aikaan! pitääkö tästä lähteä hotelliin asumaan kunhan asia ratkeaa! ja maksattaa myyjällä.
225577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ihan ensimmäiseksi taloyhtiön on remontoitava kylpyhuoneesi - ja välittömästi. Se kuuluu taloyhtiön vastuulle. Kuka sen remontin maksaa, on sitten asia, joka selvitetään myöhemmin. Taloyhtiö on kuitenkin ensisijainen maksaja ja voi halutessaan vaatia korvausta remontin tehneeltä asukkaalta. Lienee kuitenkin melko mahdotonta saada mitään varsinkin, kun siitä on kulunut jo yli kymmenen vuotta. Oliko remontti tehty aikoinaan luvattomasti (ilman taloyhtiön valvontaa) ? Kertoiko asunnon myyjä, että asunnossa oli tehty luvaton remontti ?

Äänestä
  • Asunnon korjaaminen kuluu taloyhtiölle. Taloyhtiön on korjattava vesieriteet alkuperäiseen kuntoonsa ja se voi sitten yrittää periä kuluja virheen tehneeltä. Vastuuhan on aina sillä joka vahingon on tehnyt mutta taloyhtiö on tosiaan velvollinen korjaamaan sen. Mutta pitää muistaa että taloyhtiön vastuu rajoittuu alkuperäiseen kuntoon, eli sen velvollisuus ei ole korjata myöhemmin asennettua laatoitusta.

    Äänestä

  • myyjä on vastuussa 5.vuotta,olisi remonntia tehdessään pitänyt pyytää isännöitsijää tekemään kosteusmittaus ja valvomaan vesieristeen teko ja sen jälkeen isännöitsijä olisi antanut luvan esim.laatoitukseen.Jos ei näin ole käynyt,myyjä vastuussa tai valvonta menny päin puuta ja taloyhtiö saa maksaa koko tulevan remontin.

    Äänestä

  • remonttireiska kirjoitti:

    myyjä on vastuussa 5.vuotta,olisi remonntia tehdessään pitänyt pyytää isännöitsijää tekemään kosteusmittaus ja valvomaan vesieristeen teko ja sen jälkeen isännöitsijä olisi antanut luvan esim.laatoitukseen.Jos ei näin ole käynyt,myyjä vastuussa tai valvonta menny päin puuta ja taloyhtiö saa maksaa koko tulevan remontin.

    Myyjän vastuu asunto-osakeyhtiökaupoissa rajoittuu kahteen vuoteen (omakotitaloissa 5 vuotta). Vahingonkorvauslain mukainen vastuu on 10 vuotta ja sen soveltaminen tulee kyseeseen esim. silloin, kun asunnossa on tehty luvaton remontti ja aiheutettu sillä vahinkoa taloyhtiön rakenteisiin.

    Äänestä

myyjältä korvausta, ei isännöitsijä yleensä puutu ostajan ja myyjän välisiin asioihin.

Ota avuksesi kuntasi kuluttaja-asiamies myös juristit auttaa.
Mutta sen vaatimuksen voi tehdä itsekin, pääasia on että se tehdään todistettavasti ettei asia vanhene. Euroista voi sitten kiistellä miten pitkään tahansa.

Äänestä
  • Asukas/osakas vastaa pintamateriaaleista, yhtiö rakenteista ja tekniikasta. Jos joku pöhkö on aikanaan tehnyt virheitä uudelleen pinnoitettaessa, on tekijä vastuussa virheestä. Yleensä asuntoyhtiö ei ota kantaa tällaiseen asiaan. Mutta, mutta, jos tökerösti tehty työ on aikanaan tehty ilman yhtiön lupaa, joka yleensä vaaditaan, kun kosteita tiloja saneerataan, niin saattaa yhtiölläkin olla mielenkiintoa. Kosteushan on voinut jo vahingoittaa rakenteita, jotka siis ovat yhtiön vastuulla, mutta tässä tapauksessa vaurio aiheutunut väärästä työmenetelmästä pinnoissa. Ikäviä ja hankalia juttuja. Purkaa pitäisi ja pian. Keskustele kuitenkin ennen työtä ja sen aikana isännöitsijän kanssa ja ota valokuvia ja muita todisteita mm säilytä osa purettuja materiaaleja malliksi. Onnea työhön!

    Äänestä

  • Aku kirjoitti:

    Asukas/osakas vastaa pintamateriaaleista, yhtiö rakenteista ja tekniikasta. Jos joku pöhkö on aikanaan tehnyt virheitä uudelleen pinnoitettaessa, on tekijä vastuussa virheestä. Yleensä asuntoyhtiö ei ota kantaa tällaiseen asiaan. Mutta, mutta, jos tökerösti tehty työ on aikanaan tehty ilman yhtiön lupaa, joka yleensä vaaditaan, kun kosteita tiloja saneerataan, niin saattaa yhtiölläkin olla mielenkiintoa. Kosteushan on voinut jo vahingoittaa rakenteita, jotka siis ovat yhtiön vastuulla, mutta tässä tapauksessa vaurio aiheutunut väärästä työmenetelmästä pinnoissa. Ikäviä ja hankalia juttuja. Purkaa pitäisi ja pian. Keskustele kuitenkin ennen työtä ja sen aikana isännöitsijän kanssa ja ota valokuvia ja muita todisteita mm säilytä osa purettuja materiaaleja malliksi. Onnea työhön!

    Vesieristeet kuuluvat taloyhtiön rakenteisiin ja siksi taloyhtiö on niistä vastuussa. Kuten nimimerkki Neuvo kirjoitti, niin taloyhtiö voi hakea korvausta virheellisen remontin suorittajalta. Taloyhtiön ei kuitenkaan tarvitse laatoittaa kylpyhuonetta, jos laatat eivät ole olleet alkuperäinen varuste.

    Myyjältä ei voi hakea korvausta kuin siltä osin, mitä remontti tulee vaikuttamaan yhtiövastikkeeseen. Lisäksi vielä korvausta haettaessa on huomioitava, että kylpyhuone on tullut parempaan kuntoon kuin mitä se oli kaupantekohetkellä ja se alentaa korvausta. Eli ostajan itse ei juuri kannata ainakaan oikeusteitse hakea siihen korvausta. Vapaaehtoinen sovinto on sitten eri asia.

    Äänestä

Leikitte nyt terveydellänne. Jos asia on edennyt niin pitkälle kuin kerroit, että tyttöystäväsi on jo saanut poskiontelotulehduksen hänen ei pitäisi oleskella hetkeäkään siinä asunnossa. Voi tulla elinikäisiä ongelmia. Seuraavaksi korvat rupevat särkemään. Sitten kurkku ärsyyntyy (sädesienibakteerit), ääni käheytyy, tulee keuhkoputken tulehduksia ja lopuksi voi tulla ns. homepölykeuhko.

Älä missään tapauksessa revi laattoja irti ilman kunnollista suojausta ja "happinaamaria". Homesaneeraus on asbestipurkua ja varusteita vaatia työtä. Saneerattavat tila täytyy osastoida terveyshaittojen välttämiseksi.

Homealtistumasta on tullut itselleni elinikäinen allergiahelvetti. Riittää, että joku kantaa hometta vaateisaan kaupassa niin saatan oireilla monta päivää. Älkää missän tapausessa haisakaa mitään homeisia esineitä.

Tein kerran vastaavanlaisessa tilassa itiömittaus-testin Andersenin kerääjällä (ainoa virallinen tapa mitata ilmassa olevia homeitiöitä). Kylppyhuoneessa oli ensin kaakelit paikalla ja itiömääräksi saatiin n. 20 kpl per kuutiometri ilmaa. Otettiin muutama laatta pois jonka jälkeen ilmasta mitattiin 1000-kertainen määrä itiöitä. Että varokaa! Tiedän kokemuksesta mistä puhun.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, että kannattaa muuttaa pois tai suorittaa korjaukset välittömästi. Itse altistuin pitkään homeelle ja sain astman.

    Äänestä

  • Kokenut kirjoitti:

    Olen samaa mieltä, että kannattaa muuttaa pois tai suorittaa korjaukset välittömästi. Itse altistuin pitkään homeelle ja sain astman.

    Itselleni riitti puolen vuoden altistus ja astma puhkesi. Se haittaa elämää loppuiän. En voi enää olla tekemisissä mitenkään esim. edes mullan kanssa ja se rajoittaa elämää. Samoin minunkin on mahdotonta olla lähellä jotain ihmistä, jonka vaatteet haisevat homeelle. Busseissakin on ollut ikäviä tilanteita, kun joku tällainen on istunut lähelle. On ollut pakko siirtyä toiseen päähän bussia, ettei tulisi astmakohtausta.

    Äänestä

  • Samoin kirjoitti:

    Itselleni riitti puolen vuoden altistus ja astma puhkesi. Se haittaa elämää loppuiän. En voi enää olla tekemisissä mitenkään esim. edes mullan kanssa ja se rajoittaa elämää. Samoin minunkin on mahdotonta olla lähellä jotain ihmistä, jonka vaatteet haisevat homeelle. Busseissakin on ollut ikäviä tilanteita, kun joku tällainen on istunut lähelle. On ollut pakko siirtyä toiseen päähän bussia, ettei tulisi astmakohtausta.

    kaikia neuvoja.
    Kosteutta on kaikissa kylpyhuoneissa joissa käydään suihkussa. Samoin hometta voi löytyä mistä vain.
    Asia pitää tutkia tarkemmin ennenkuin tekee päätöksiä.
    Mutta muista ei se isännöitsijä aja osakkaan etua myyjään päin, kyllä se on itse tehtävä.

    Äänestä

  • Hei kirjoitti:

    kaikia neuvoja.
    Kosteutta on kaikissa kylpyhuoneissa joissa käydään suihkussa. Samoin hometta voi löytyä mistä vain.
    Asia pitää tutkia tarkemmin ennenkuin tekee päätöksiä.
    Mutta muista ei se isännöitsijä aja osakkaan etua myyjään päin, kyllä se on itse tehtävä.

    joo...satutko tietämään millaista on elää keuhkot paskana? Homeen kanssa ei todellakaan kannata leikkiä. Jos on vahva epäily homevaurioista(merkittävistä), niin kannattaa todellakin muuttaa pois tai suorittaa pikaiset korjaustoimenpiteet (ja hyvin). Mistään et voi tietää kuulutko niihin, jotka saa pysyviä terveyshaittoja, joten miksi ottaa riski ja jäädä lorvimaan homepöppiäisten kanssa saman katon alle?

    Äänestä

  • Kokenut kirjoitti:

    joo...satutko tietämään millaista on elää keuhkot paskana? Homeen kanssa ei todellakaan kannata leikkiä. Jos on vahva epäily homevaurioista(merkittävistä), niin kannattaa todellakin muuttaa pois tai suorittaa pikaiset korjaustoimenpiteet (ja hyvin). Mistään et voi tietää kuulutko niihin, jotka saa pysyviä terveyshaittoja, joten miksi ottaa riski ja jäädä lorvimaan homepöppiäisten kanssa saman katon alle?

    Korjaaminen kannattaa tehdä ilman muuta heti ja siinä ei kannata odottaa maksajan selviämistä. Asiassa hyvä suunnittelu ja asiantuntijoiden kanssa neuvottelu on paikallansa. Kannattaa kysyä tarjouksia useammasta paikasta ennen päätöksen tekemistä. Isännöitsijän tehtävä olisi toimia tässä asiassa apuna mutta kyllä oma aktiivisuus asian eteenpäin viemiseksi on tärkeää.

    Hysteriaan ei kannata sortua. Homeitiöitä on joka puolella ja ilman niitä ei täällä maapallolla oleminenkaan ole mahdollista.

    Ilmanäyte on aina epävarmempi, kuin materiaalinäyte. Siis se ensin ja sitten yrityksen joka materiaalinäytteen on ottanut palaveri yhdessä isännöitsijän kanssa suunnitelman tekemiseksi. Samassa yhteydessä sitten pitää sopia siitä, miten lähdetään selvittämään maksajaa. Niitähän ovat sinä, edellinen omistaja, vakuutusyhtiö, taloyhtiö ja mahd. laatoitusremontin tehnyt yritys.

    Ekaksi kannattaa hakea semmoinen hiukkassuodatin joka voisi puhdistaa sisäilmaa. sille nyt on käyttöä muutenkin.

    Äänestä

  • Kokenut kirjoitti:

    joo...satutko tietämään millaista on elää keuhkot paskana? Homeen kanssa ei todellakaan kannata leikkiä. Jos on vahva epäily homevaurioista(merkittävistä), niin kannattaa todellakin muuttaa pois tai suorittaa pikaiset korjaustoimenpiteet (ja hyvin). Mistään et voi tietää kuulutko niihin, jotka saa pysyviä terveyshaittoja, joten miksi ottaa riski ja jäädä lorvimaan homepöppiäisten kanssa saman katon alle?

    Olen ihmetellyt sitä, miten moni väittää, ettei homeesta muka sairastuisi. Että sitähän on joka paikassa jne. Homeitiöitä on erilaisia, ehkä kaikista ei sairastu, joistain sairastuu. Varmasti. Riippuu paljolti myös vastustuskyvystä, homeen määrästä, laadusta, altistusajasta jne. Olen itsekin menettänyt monta vuotta sairastelulle homeen vuoksi. Kyse ei ollut hysteriasta, sillä olin sairastanut jo vuosia, ennen kuin home edes löytyi asunnostamme.

    Mutta turhahan noille on selittää.

    Äänestä

  • järkikäteen ilman hysteriaa kirjoitti:

    Korjaaminen kannattaa tehdä ilman muuta heti ja siinä ei kannata odottaa maksajan selviämistä. Asiassa hyvä suunnittelu ja asiantuntijoiden kanssa neuvottelu on paikallansa. Kannattaa kysyä tarjouksia useammasta paikasta ennen päätöksen tekemistä. Isännöitsijän tehtävä olisi toimia tässä asiassa apuna mutta kyllä oma aktiivisuus asian eteenpäin viemiseksi on tärkeää.

    Hysteriaan ei kannata sortua. Homeitiöitä on joka puolella ja ilman niitä ei täällä maapallolla oleminenkaan ole mahdollista.

    Ilmanäyte on aina epävarmempi, kuin materiaalinäyte. Siis se ensin ja sitten yrityksen joka materiaalinäytteen on ottanut palaveri yhdessä isännöitsijän kanssa suunnitelman tekemiseksi. Samassa yhteydessä sitten pitää sopia siitä, miten lähdetään selvittämään maksajaa. Niitähän ovat sinä, edellinen omistaja, vakuutusyhtiö, taloyhtiö ja mahd. laatoitusremontin tehnyt yritys.

    Ekaksi kannattaa hakea semmoinen hiukkassuodatin joka voisi puhdistaa sisäilmaa. sille nyt on käyttöä muutenkin.

    kommentoisin, että homesienilajeja on olemassa lukematon määrä. Jotkut ovat harmittomia ja jotkut jopa tappavia. Monet kosteusvauriota indikoivat sienilajit eivät selviydy luonnon olosuhteissa, koska vaativat tiettyä tasaista lämpötilaa, viihtyvät tietyissä materiaaleissa ja kosteusoloissa, eivät selviä luonnossa elintilakamppailussa jne...

    Eli se, että "homeitiöitä on joka puolella" ei valitettavasti poista hometaloasukkaan perusteltua huolta terveydestään. Hysteriaan ei toki tarvitse sortua, vaan tosiaankin selvittää vaurion laajuus ja syy ja korjata välittömästi.

    Äänestä

  • Samoin kirjoitti:

    Itselleni riitti puolen vuoden altistus ja astma puhkesi. Se haittaa elämää loppuiän. En voi enää olla tekemisissä mitenkään esim. edes mullan kanssa ja se rajoittaa elämää. Samoin minunkin on mahdotonta olla lähellä jotain ihmistä, jonka vaatteet haisevat homeelle. Busseissakin on ollut ikäviä tilanteita, kun joku tällainen on istunut lähelle. On ollut pakko siirtyä toiseen päähän bussia, ettei tulisi astmakohtausta.

    Jos kosteutta pääsee rakenteisiin missä on orgaanista ainetta (ja sitä on melkein kaikkialla) ja jos tila on suljettu, eli ei tuuletettu, käynnistyy siinä aina bakteerien aiheuttama hajoamisprosessi. Prosessissa syntyy taistelukaasuihin verrattavaa hermomyrkkyä. Tällaisia kaasuja ei välttämättä tunniusta hajusta koska ne eivät välttämättä haise miltään. Tulee vaan uupunut olo eikä jaksa tehdä mitään. Itselleni tuli vastaavanlaisesta kosteusvauriosta myös kova pääsärky. Luulin että sairastin migreeniä kun päätä särki melkein jatkuvasti. Olin sitten matkoilla viikon eikä päätä särkenyt yhtään sinä aikana. Kun palasin kotiin alkoi päätä särkeä taas melkein välittämästi. Menin heti pitkälle kävelylenkille ja pääsärky hävisi. Kun palasin kotiin päätä alkoi taas särkeä. Toistin testin ja sama ilmiö toistui.
    Monenko uupumus mahtaakaan johtua tällaisesta salakavalasta kosteusvauriosta. Muutin pois heti kun syy huomattiin eikä ole ollyt pääsärkyä sen jälkeen kuin satunnaisesti.

    Kertokaa jos teillä mahdolliseti on ollut samantapaisia kokemuksia. Minun tapauksessa syy oli todella selvä. Ongelmanani on nyt suuri yliherkkyys näille mykkykaasuille. Pääsärky iskee välittömästi jos joudun tiloihin missä moinen ongelma. Toinen indikaattori on että kurkku ärsyyntyy.

    Äänestä

  • homeen lisäksi kirjoitti:

    Jos kosteutta pääsee rakenteisiin missä on orgaanista ainetta (ja sitä on melkein kaikkialla) ja jos tila on suljettu, eli ei tuuletettu, käynnistyy siinä aina bakteerien aiheuttama hajoamisprosessi. Prosessissa syntyy taistelukaasuihin verrattavaa hermomyrkkyä. Tällaisia kaasuja ei välttämättä tunniusta hajusta koska ne eivät välttämättä haise miltään. Tulee vaan uupunut olo eikä jaksa tehdä mitään. Itselleni tuli vastaavanlaisesta kosteusvauriosta myös kova pääsärky. Luulin että sairastin migreeniä kun päätä särki melkein jatkuvasti. Olin sitten matkoilla viikon eikä päätä särkenyt yhtään sinä aikana. Kun palasin kotiin alkoi päätä särkeä taas melkein välittämästi. Menin heti pitkälle kävelylenkille ja pääsärky hävisi. Kun palasin kotiin päätä alkoi taas särkeä. Toistin testin ja sama ilmiö toistui.
    Monenko uupumus mahtaakaan johtua tällaisesta salakavalasta kosteusvauriosta. Muutin pois heti kun syy huomattiin eikä ole ollyt pääsärkyä sen jälkeen kuin satunnaisesti.

    Kertokaa jos teillä mahdolliseti on ollut samantapaisia kokemuksia. Minun tapauksessa syy oli todella selvä. Ongelmanani on nyt suuri yliherkkyys näille mykkykaasuille. Pääsärky iskee välittömästi jos joudun tiloihin missä moinen ongelma. Toinen indikaattori on että kurkku ärsyyntyy.

    Ehkä oli onnesi, että reagoit niin voimakkaasti näille mikrobeille. Jotkut eivät saa välittömiä ärsytys- ym. oireita ja jatkavat asumista hometalossa aavistamatta, mitä vaurioita elimistöön voi tulla vähitellen.

    Näiden kosteusvauriobakteereiden joukossa on erilaisia todella voimakkaitakin erilaisia myrkkyjä erittäviä bakteereita. Osa niistä on myös soluja tuhoavia.

    Esimerkiksi voi mainita hometaloissa yleisesti esiintyvän Streptomyces griseus -bakteerin, jonka tiedetään erittävän useita vahvoja myrkkyjä. Tunnetuin (muttei edes voimakkain) niistä on ehkä streptomysiini, jota ei enää uskalleta käyttää lääkkeenäkään sen aiheuttamien kuulovammojen, munuais- ja immuunijärjestelmän vaurioiden takia. Streptomysiinin annostus oli hyvin tarkkaa nimenomaan näiden vakavien sivuvaikutusten takia ja myrkyn ja lääkkeen erohan on annostus. Hometaloasukas ei voi säännellä saamiaan annoksia. Monet myrkyt ovat lisäksi haitallisempia hengitettyinä kuin suun kautta nautittuina.

    Äänestä

  • homeen lisäksi kirjoitti:

    Jos kosteutta pääsee rakenteisiin missä on orgaanista ainetta (ja sitä on melkein kaikkialla) ja jos tila on suljettu, eli ei tuuletettu, käynnistyy siinä aina bakteerien aiheuttama hajoamisprosessi. Prosessissa syntyy taistelukaasuihin verrattavaa hermomyrkkyä. Tällaisia kaasuja ei välttämättä tunniusta hajusta koska ne eivät välttämättä haise miltään. Tulee vaan uupunut olo eikä jaksa tehdä mitään. Itselleni tuli vastaavanlaisesta kosteusvauriosta myös kova pääsärky. Luulin että sairastin migreeniä kun päätä särki melkein jatkuvasti. Olin sitten matkoilla viikon eikä päätä särkenyt yhtään sinä aikana. Kun palasin kotiin alkoi päätä särkeä taas melkein välittämästi. Menin heti pitkälle kävelylenkille ja pääsärky hävisi. Kun palasin kotiin päätä alkoi taas särkeä. Toistin testin ja sama ilmiö toistui.
    Monenko uupumus mahtaakaan johtua tällaisesta salakavalasta kosteusvauriosta. Muutin pois heti kun syy huomattiin eikä ole ollyt pääsärkyä sen jälkeen kuin satunnaisesti.

    Kertokaa jos teillä mahdolliseti on ollut samantapaisia kokemuksia. Minun tapauksessa syy oli todella selvä. Ongelmanani on nyt suuri yliherkkyys näille mykkykaasuille. Pääsärky iskee välittömästi jos joudun tiloihin missä moinen ongelma. Toinen indikaattori on että kurkku ärsyyntyy.

    seuraavalle asukkaalle asunnon ongelmista.

    Vai unohtuiko ;-)?

    Äänestä

  • onkelma kirjoitti:

    seuraavalle asukkaalle asunnon ongelmista.

    Vai unohtuiko ;-)?

    Asia oli niin, että asuin vuokralla ison teollisuuslaitoksen omistamassa rivitalo-asunnossa. Tein lopulta ilmamittaukset yliopiston laitteistolla (minulla on siihen koulutus). Paikakunnan pääterveystarkastaja oli paikalla kun otin näytteet. Asunnon omistaja maksoi kaikki kustannukset. Mittaustulokset olivat tyrmistyttäviä. Sain itse kopipot mutta terveystarkastajalle niitä ei toimitettu. Omistaja järjesti minulle toisen asunnon. Oireilen kyllä siinäkin mutta pahoja homehajuja ei talossa ole.
    Entinen asunto remontoitiin. Olivat kuulema poraneet useita reikiä lattioihin taloyhtiön edustajan ollessa paikalla. Mitään kosteuteen viittaavaa ei kuulema kuitenkaan löytynyt. Kummallista kun vesi kerran viemäritukoksen johdosta oli noussut lattialle (asunnossa on sahanpurilla täytetty trossipohja). Asuntoon tehtiin sen jälkeen vain pintaremontti. Jonkin ajan kuluttua asunto vuokrattiin toiselle perheelle joka ei asunut siinä kovin kauan. Luultavasti maalihajut peittivät alussa mahdolliset homehajut (mielestäni asunnossa haisi loppuvaiheesa myös home). Sittemmin asunto myytiin maksavalle asiakkaalle.
    Tällaisissa asioissa pitää olla erittäin varovainen jos kerran tilanne jonkun mielestä muuttuu noin vain. Voi saadea haasteen lakitupaan väärien tietojen levittämisestä ja lisäksi saada "hullun leiman" otsaan. Muut taloyhtiön omistaja-osakkaat kun eivät oikein muista, että asunnossamme olisi ollut mitään ongelmia. Maailma vaan on tälläinen.

    Tuntuu kuitenkin erittäin hyvältä seurata tätä keskustelua ja todeta, että en ole ainoa ihminen, joka olisi joutunut syömään antihistamiineja ja käyttämään sisäänhengitettäviä astmaläkkeitä "ihan ilman syytä".

    Äänestä

Suomen kiinteistöliiton hallituksen edustajan mielipide kyseisestä asiasta on ettei asukkailla kannata hyppiä
nenillä, teidän terveys on vähäpätöinen asia!

Äänestä
  • Oletko kiinteistöliiton hallituksen edustaja? Miten sinut on sinne voitu valita, vaikka et osaa edes kirjoittaa ymmärrettävästi?

    Äänestä

  • Lukuhäiriökö? kirjoitti:

    Oletko kiinteistöliiton hallituksen edustaja? Miten sinut on sinne voitu valita, vaikka et osaa edes kirjoittaa ymmärrettävästi?

    ...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä tehdä kirjoitti:

ostin rivitalo osakkeen reilu vuosi sitten. marraskuussa 2002 huomattiin kosteusvaurio kylppärissä entinen omistaja oli tehnyt kylpyhuoneremontin-87 hän oli laatottanut kylpyhuoneen vanhan muovimaton päälle. ja seinän kohdalta oli leikattu muovimatosta 15cm pois että saa vissiin laatat suoraan seinälle. kosteus mittaukset on suoritettu ja kosteutta/hometta on havaittu! olen antanut asian isännöitsijälle hoidettavaksi et sopisi asian myyjän kanssa! mutta tulosta ei meinaa syntyä tässä on odoteltu jo 4kk ruupee toi pinna olla jo kireellä! pitäskö ottaa juristiin yhteyttä? tyttöystävälläni on jo ollut kolmekertaa poskiontelotulehdus vähään aikaan! pitääkö tästä lähteä hotelliin asumaan kunhan asia ratkeaa! ja maksattaa myyjällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu