miksi ei voida hoitaa kunnolla

olen nyt saanut sen käsityksen että ainakin jotkut terveyskeskuksen lääkärit eivät tiedä mistään mitään tai sitten eivät vaan välitä.
Kävin 4 viikkoa sitten terveyskeskuksessa lääkärissä, kuukauden kestäneen yskän takia, vastaan otolla olin vaan 5 minuuttia ja allergia lääkeresepti kädessä kun tulin ulos sieltä.
Olen ollut nyt 3 viikkoa täällä gotlannissa sulhaseni luona ja vieläkään mun yskä ei ole parantunut, aamulla oli olo sellanen että lähdettiin visbyhyn ensiapuun.
vastaan otto oli todella ystävällinen vaikka en asukaan vielä täällä ja ne todellakin ottivat asiakseen että tutkivat minut kunnolla.
Lääkäri sattui olemaan infektion ylilääkäri vielä kaikenlisäksi.
täällä sentäs otettiin verikokeet, nenästä ja kurkusta koe, keuhkojen hapen otto kyky ym ym.
Miksi ei suomessa voida tehdä samoin??? eikö sitä tajua jo tyhmempikin että kokeet on tärkeä ottaa kun on flunssassa.
Tänään selvisi että mulla oli 38,3 kuumetta ja henkitysteiden tulehdus.
Tämänkin olisin voinut välttää jos olis heti aluksi hoidettu kunnolla minut.

7

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .............

      Yleensä hengitystieinfektiot on virustauteja, joihin ei antibiootit auta. Miksi ottaa kalliit nielunviljelyt, jos ainoa hoito on kuitenkin lepo ja Burana?
      Huonolla kotihoidolla saadaan diagnoosi: Pitkittynyt virusinfektio (kokenut tämän itsekkin, kun on ollu pakko hengailla kavereiden kans kipeenä, eikä hoitaa itteensä kotona)

      Asia on täysin eri, jos taustalla on astmaa tai jos flunssan aikana on hengitysvaikeuksia tai kuume on korkea useita päiviä ja yleistila huono tai flunssan yhteydessä on esim. niskajäykkyyttä.

      Eli siis..ei jokaista köhää kannata tutkia kaikkien mahdollisten aparaattien kanssa. Se on kallista ja usein turhaa. (Yksityisellä tutkivat, jos itse maksat). Jos on aihetta tarkempiin tutkimuksiin, ne kyllä tehdään. Luultavasti suomessakin olisi tutkittu tarkemmin, jos olisit sanonut flunssan ja yskän kestäneen jo viikkoja, kuten Visbyssä se oli jo ollut. Tämä on mun näkemys asiaan.

      • Mun mielestä ei ole ylitutkimusta jos ottaisivat edes pika senkan koska siinä siinäkin näkee jo paljon.
        Itse olen sellainen joka ei todellakaan hypi kavereiden kanssa kylillä kun olen kipeenä vaan hoidan itseni kuntoon. Eräällä mun kaverilla on sama lääkäri ja hän on sanonut samaa että se ei tiedä mistään mitään, onhan siellä sellasiakin tietysti joilla on järkeä edes jonkin verran päässä.
        Kävin kerran eräällä joka oli tosin vaan sijaisena ja tämä katsoi että minut piti lähettää röntkeniin ja sitäkään ei mun oma lääkäri ollut tehnyt. Ja se joka otti minut eilen vastaan kyllä tietää mistä puhu ja tekee koska hän oli tartunta tautien ylilääkäri. Hoitaja otti ensin verenpaineen, keuhkojen hapen oton ja sanoi sitten että lääkäri päättää että jos pitää ottaa lisää kokeita.
        Olen itse lähihoitaja jotenka tiedän kyllä noista asioista kans jonkin verran.


      • Anonyymi

        millä tavoin oot kipee ehkä voin helpottaa


    • tavallisessa flunssassa

      hyvin usein neljä viikkoa tai joskus pidempäänkin. Ei pelkän yskän takia kuukauden kohdalla vielä kannata ajaa kallista tutkimusarsenaalia läpi. Tuhlaantuu vaan veronmaksajien rahat. Eri asia sitten, kun on kestänyt jo 7 viikkoa; silloin on pitkittynyt yskä ja olisi siinä vaiheessa varmaan Suomessakin lähdetty tutkimaan tarkemmin.

      Kirjoitit "eikö sitä tajua jo tyhmempikin että kokeet on tärkeä ottaa kun on flunssassa. "
      Miten niin? Miksi tavallisessa flunssassa olisi tärkeää ottaa kokeita? Silloinhan kaikki terveyskeskukset ruuhkautuisivat. Flunssa on tärkeää potea kotona, levätä ja välttää rasitusta. Sitten, jos kunto menee heikoksi tai korkea kuume jatkuu pitkään tms, niin sitten lääkäriin. Silloin oireiden ja tutkimuksen perusteella katsotaan, tarviiko lisätutkimuksia. Eri asia tietenkin jos tarvitsee sairaslomatodistusta, silloin pelkän flunssan vuoksi on pakko mennä. Mun mielestä vois hyvin olla omalla ilmoituksella töistä poissa viikon, ihan turhaa, että lääkärit "hoitaa" itsestään paranevia flunssia ja samaan aikaan oikeasti hoitoa tarvitsevat jonottaa.

      • Anonyymi

        niin ettet vaan liiottele sairauttaus jospa yhdessä siihen helpotus löytyis vaik kunnon naimisen kanssa


    • Anonyymi

      älä lääkäreihin usko niin ne saa sut varmasti kipeeksi vaikket oiskaan luota vaik minuun oon sentäs nähnyt ja kokenut yhtä sun toista

    • kunnon panot ja rankasti hikoillen kiimasta kosteena orgasmin ravistellessa kroppaasi niin siin flunssat häipyy mielestä ja kropasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1896
    2. 121
      1365
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1061
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      277
      1036
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1024
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      84
      842
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe