adressi
halmeesta...
41060
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
nyt kertoo et miks tota adressia ninku itseasiassa kerätään?
Adressilla halutaan protestoida Tony Halmeen saamaa reilun 3000€ suuruista eläkettä vastaan. Monet raatavat työssä ikänsä ja siltikin on vaikeata päästä työkyvyttömyyseläkkeelle. Itsenikin on erikoislääkäri (psykiatrian) todennut työkyvyttömäksi, mutta olen melko saletti siitä, ettei minulle myönnetä työkyvyttömyyseläkettä. Tony Halme lupaili äänestäjille puuttua huumeiden katukauppaan ja lupasi tehdä myös jotakin työllisyyden eteen. Reilut 16000 äänestäjää pelkästään Uudenmaan vaalipiiristä kokivat aikamoisen pettymyksen, kun Halme panikin haisemaan oikein kunnolla ja syytteitä rattijuopumuksista ampuma-aserikkomuksiin alkoi tulla kansanedustajan tilille. Tahdon kysyä sinulta hyvä kirjoittaja: Onko oikein maksaa noin suurta eläkettä henkilölle, joka on pettänyt kansan luottamuksen?
"Tahdon kysyä sinulta hyvä kirjoittaja: Onko oikein maksaa noin suurta eläkettä henkilölle, joka on pettänyt kansan luottamuksen?"
Ensinnäkin haluan kiittää Sinua Hyvä Vastaaja vastauksesta.
En löytänyt mistään varsinaista selitystä adressin keräämiselle, siksi asiaa kysyin.
Toisekseen vastaus kysymykseesi. Eläkkeen suuruus ei johdu vaalilupauksista tai niiden pitämisestä tai pitämättä jättämisestä, vaan laista jolla määritellään kansanedustajan eläke. Voisi myös kysyä että, eikö äänestäjien pidä kantaa vastuunsa kun äänestävät täysin kansaa edustamaan kelvottoman ehdokkaan eduskuntaan.
Tämä on demokratian ilmiö joka tulee esiin koska ehdokkaaksi voi hakeutua kuka tahansa kohtalaisen kansalaisluottamuksen omaava kansalainen.
Halme ei ole ehkä eläkettään ansainnut, mutta ei se laitonkaan ole. Kuten ei ole laiton minunkaan työkyvyttömyyseläkeeni, jolla ei kykene elämään ilman, että joudun jatkuvasti anomaan toimeentulotukea sosiaalitoimesta, ja minä olen ollut oikeissa töissäkin ihan kunniallisen työrupeaman.
Joskus on vain otettava opista vaarin ja harkittava tarkkaan ketä äänestää ja ketä ei!
Eläkkeen €-määrä lasketaan viimeisen neljän vuoden ansiosta, MUTTA
Ikä määrää % minkä kertyneestä summasta saa ja täyden 60 % saa, jos eläkkeen saannin täysi-ikä on saavutettu.
Armeijan eläke-ikä on kait alhaisin 45 vuotta.
Sitten alasta riippuen täyden 60 % eläkkeen saa alaniän mukaan eli 60–65 vuotias.
Ei ole väliä minkä vuoksi eläkepaperit saa, eläke määräytyy myös eläkkeelle siirtymisiästä.
Joku oikea asiantuntija voi asian selittää paremmin.
Eläkkeen saanti ei poista ansaitsemisoikeutta, ei vaan saa tienata; kuin taisi olla 60 % alansa palkasta, yli menevä osa laskee eläkettä.
PAITSI jos on alansa eläkeiän saavuttanut esim. armeijan eläkeläiset saavat tehdä täyttä palkkaa, eikä vaikuta eläkkeeseen.