RH- immunisaatio

olen rh negatiivinen ja haluaisin tietää sellaisilta naisilta otka ovat rh negatiivisia että kuinka helposti ootte tullu ekan lapsen jälkeen raskaaksi.. onko tullut kekskenmenoja?olisi kiva kuulla "kokemuksia" asiasta koska itselläni on vauvakuume..nytkin oli menkat viikon myöhässä ja olin kovin toiveikas mutta sitten menkat alko ja itkukin pääsi kun harmitti niin kovasti :(
5557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei se sitä kato. Siis jos oot rh- niin siis ainoa, mikä siinä on, on se, että jos lapsesi on rh niin siis synnytyksne jälkeen saat immuniglobuliinia että sun elimistö ei rupee seuraavassa raskaudessa hylkimään sikiötä, jos se on rh taas. Mutta mun ystävä on kahden lapsen äiti vaikka on rh- ja hyvin helposti tuli raskaaksi. Ei siis mitään paniikkia.

Äänestä
  • ja kahden lapsen äiti. Ongelma onkin siinä, että jos rh- äiti saa elimistöönsä vasta-aineita (joita vastaan annetaan se rokote synnytyksen jälkeen), ei hän välttämättä tule ikinä saamaan tervettä rh lasta. Eli negatiivisen äidin ei tule saada positiivista verta.

    Äänestä

  • itse olen nega kirjoitti:

    ja kahden lapsen äiti. Ongelma onkin siinä, että jos rh- äiti saa elimistöönsä vasta-aineita (joita vastaan annetaan se rokote synnytyksen jälkeen), ei hän välttämättä tule ikinä saamaan tervettä rh lasta. Eli negatiivisen äidin ei tule saada positiivista verta.

    Niin, siis ei saakkaan sada verenkiertoonsa rh verta, mutta siis kyllä se nyt täällä suomen maassa on aika harvinaista,että jotakin komplikaatioita tapahtuu...ja siis ei se siihen itse raskautumiseen vaikuta.

    Äänestä

  • laallallaa kirjoitti:

    Niin, siis ei saakkaan sada verenkiertoonsa rh verta, mutta siis kyllä se nyt täällä suomen maassa on aika harvinaista,että jotakin komplikaatioita tapahtuu...ja siis ei se siihen itse raskautumiseen vaikuta.

    ettei rh- äippä voi sitten enää saada tervettä rh+ lasta! Ja jos aatellaan että vain alle 20% suomalaisista on negatiivisia.

    Eli jos tietämättäs olet ollut raskaana ja saat tietämättäs keskenmenon, on pienenpieni mahdollisuus, että elimistösi seuraavassa raskaudessa hylkii sikiöä! Ja senhän nyt tietää jokainen, että lähes jokaisellle meistä sattuu keskenemno jossain vaiheessa josta me emme tiedä.

    Äänestä

Niin, ekan lapsen kanssa ei mitään ongelmia. Toisen kanssa tuli raskausimmunisaatio eli piti jo odotusaikana tehdä sikiölle verensiirtoja. Näin ei pitäisi käydä jos on saanut sen piikin ekan raskauden jälkeen : ) lääkäri arvelikin, että mulla oli ollut keskenmeno jota en ollut itse huomannut. Ja kolmannen kanssa ei taas ollut mitään ongelmia. Raskautta tietenkin seurattiin tarkasti alusta asti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lissu kirjoitti:

olen rh negatiivinen ja haluaisin tietää sellaisilta naisilta otka ovat rh negatiivisia että kuinka helposti ootte tullu ekan lapsen jälkeen raskaaksi.. onko tullut kekskenmenoja?olisi kiva kuulla "kokemuksia" asiasta koska itselläni on vauvakuume..nytkin oli menkat viikon myöhässä ja olin kovin toiveikas mutta sitten menkat alko ja itkukin pääsi kun harmitti niin kovasti :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu