Mikä on Bluetooth?

vailla vastausta

Wikipediassa kävin lukemassa, mutta eipä tuo paljon valaissut.

Eli onko sillä muuta tekoa, kuin että voin jotain ladata tietokoneeltani puhelimeen ja takaisin?

Kaikissa uusissa puhelimissa joita olen katsonut on bluetooth, mutta jos minä en sitä tarvitse niin harmittaa ottaa riski niissä viruksissa ja haittaohjelmissa joita sieltä voi puhelimeen tulla ilman virusturvaa.
Pystyykö sen bluetooth yhteyden jotenkin sulkemaan siten, että ei tarvitse ottaa mitään virusturvaa, kun ei sitä käytäkkään?

4

3415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----------

      Moi!

      Kertomasi lisäksi käytetään yleisesti langattomissa kädet vapaana (HF) toiminnoissa.
      Matkapuhelinta voidaan käyttää myös tietokoneen kaukosäätimenä BT:n kanssa ja tietokoneen modeemina internettiin matkapuhelin toimii ko. systeemillä langattomasti, tietenkin tietsikassa täytyy olla BT-lähetin/vastaanotin.

      Etuna johdottomuus (toimii radio-aalloilla 2,4 GHz)

      Vaaraa viruksista ei ole, koska joudut kaikki saapuvat yhteysyritykset hyväksymään manuaalisesti, toki voit sulkea bluetoothin KOKONAAN pois käytöstä.

      • sen voi

        Eli sen voi jotenkin manuaalisesti poistaa käytöstä itse ja puhelin toimiin silti, kuten perus puhelin?

        Yhdellä tutulla vaan kuulema tuli jossain vaiheessa päivittäin (jonain päivinä tosi monta) viestejä tuntemattomilta ja se puhui että se on joku virus tai vastaava. No ei hirveesti kiinnosta kokoajan tarkkailla, että avaanko vääränlaisia viestejä.


      • opettaja_
        sen voi kirjoitti:

        Eli sen voi jotenkin manuaalisesti poistaa käytöstä itse ja puhelin toimiin silti, kuten perus puhelin?

        Yhdellä tutulla vaan kuulema tuli jossain vaiheessa päivittäin (jonain päivinä tosi monta) viestejä tuntemattomilta ja se puhui että se on joku virus tai vastaava. No ei hirveesti kiinnosta kokoajan tarkkailla, että avaanko vääränlaisia viestejä.

        Bluetooth yhteys ei ole käytössä lainkaan, jos sinä et sitä ite laita käyttöön.
        Eli puhelimesi ei ota vastaan mitään tietoa sen kautta, jos sinä et itse sitä bluetooth yhteyttä aktivoi.


    • kemppaine

      Kuten ekassa vastauksessa jo kerrottiin niin Bluetoothilla on monia käyttötarkoituksia. Mukaan lisäisin vielä, että sillä on helppo vaihdella tiedostoja puhelimien välillä, eli kaverisi voi omalla kännykällään lähettää kuvia tai musiikkia jne sinun puhelimeesi. Bluetoothiin voi kytkeä myös langattoman GPS-vastaanottimen, autostereot jne. Bluetooth viruksista ei ole varsinaista vaaraa, koska kännykässä bluetoothin kantama on maximissaan 10-15m esteettömässä tilassa, lisäksi kännykkäviruksia ei tehdä normaalipuhelimiin koska käyttöjärjestelmät ovat niin erilaisia. Vain Symbian puhelimissa on suurempi vaara viruksille. Joka kerta kuitenkin kun muodostat bluetooth yhteyden niin joudut sen itse hyväksymään, eli jos tulee epäilyttäviä yhteydenaloitus pyyntöjä esim väkijoukossa niin ei kannata aloittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      303
      7548
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      80
      5895
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      159
      3815
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      152
      3494
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1927
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      188
      1836
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      43
      1451
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1421
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      15
      1405
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      64
      1384
    Aihe