Tanskalainen ö, miten???

h.ö.lmö

Hei! Saatte vapaasti nauraa, mutta en keksi muutakaan paikkaa, mistä kysyä. Kukaan ei nimittäin osannut neuvoa, vaikka kysyin asiaa jopa kaikkitietäviltä teininörteiltä ja tietokoneliikkeen suituilta kundeilta. Siis: kuinka näppäimistöstä saadaan ns. tanskalainen ö tai voisi sitä kai sanoa tyhjän merkiksikin. Siis sellainen o, jonka läpi ylhäältä alas menee viiva. Käytössäni on Windows, taitaa olla parin vuoden takainen tai viimevuotinen versio (jos se nyt vaikuttaa...).Hauskoja hetkiä tietoviisaille, mutta olkaa niin kilttejä, että naurunremakkanne ja päivittelynne ohella myös jaksatte neuvoa tälläistä tyhmää. Olisin nöyrän kiitollinen oikeasta neuvosta.

10

18974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lemnaminor..

      Menet Wordiin yläpalkkiin Lisää -> Merkki ja etsit sieltä. Voit kopsata sen tekstinkäsittelyohjelmasta vaikka sähköpostiin. Muita keinoja ei tullut mieleeni..

      • vaan

        øøøøøø


      • lemnaminor..
        vaan kirjoitti:

        øøøøøø

        Menen sieltä mistä aita on matalin :). Käytän päivittäin tekstinkäsittelyohjelmaa, siksi tunnen sen toiminnot.


    • täältä:
    • ...ngg
    • EksynytMustalammas

      onnistuuko sun näppiksellä kun mun on ruotsalainen mutta mun saa ø tuon kun pidän alt alhaalla ja numeronäppiksillä painan 155 ja sitten päästän alt näppäimen.

      • ...ngg

        NumPadihan se oli, eikä qwerty, joka ei toiminut
        kun en muutakaan uskonut.

        Eksynyt lammas sai nolon päivityksen.

        Kiitos kumminkin. Taidan olla DOSsiili.


    • minuskeli / gemena: Numlock alas (valo syttyy), sitten alt pohjaan ja samaan aikaan numeronäppikseltä 0248 => ø

      majuskeli / versaali: Numlock alas, sitten alt pohjaan ja samalla numeronäppikseltä 0216 => Ø


      Mää tiäsin :)

    • h.ö.lmö

      Kiitos vastanneille!Täytyypä kokeilla, saa nähdä onnistunko (mokaamaan)...

    • Anonyymi

      miten sen saa I Padillä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3486
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2727
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe