Onko kellään omakohtaisia kokemuksia Länsi-Suomen Opistosta ja nimenomaan jostakusta sen kielilinjasta? Mä olisin menossa sinne ruotsia Ruotsissa linjalle jos ei yliopisto tärppää. Jos kokemuksia löytyy, niin auttoiko opiskelu tulevaisuuteen katsoen, oliko mukava paikka ja opiskelumahdollisuudet, miten meni ulkomailla yms. Tack så mycket!
Vastaukset 3
- Opistossa kaynyt
Kirjoittaudun kurssille parisen vuotta sitten, viihdyin vain 3 viikkoa.
Paikka on todella syrjassa. Jos olet tottunut toimiviin kulkuyhteyksiin, suuren kaupungin menoon ja palveluihin, tulet hulluksi. Huittisessa ei ole edes juna-asemaa! Pari pyorahdysta viikossa lahikuppilassa maksaa helposti maltaita mikali joudut ottamaan taksin kylalta koululle. Kymmenen euroa per meno kylalle.
Opiskelijat olivat tyypillisia opistolaisia landelta, sellaisia syrjaytyneita oman tien kulkijoita, hukassa olevia koulujen drop-outteja, pitkalettisia hippeja tai muuten vaan tylsia tyyppeja. Vain kourallinen poikia koko opistossa minun vuosikurssilla. En tieda mieltymyksistasi mutta minuun ei iskenyt.
Opetuksen taso vaihtelevaa, kaikilla kielten opettajilla ei ollut patevaa opettajan tutkintoa. Sattuivat vain aikanaan eksymaan Suomeen ja jaamaan sille tielle kieltenopettajan tyo ainoana vaihtoehtona. Henkilokunnan sisalla vallitsee pieni piiri pyorii, eli ahkeraa juoruilua tapahtuu oppilaista seka opettajista etta muusta henkilokunnasta. Auta armiasta jos kemiasi eivat jonkun kanssa satu pelaamaan!
Kun kyseessa on sisaoppilaitoksen tapainen instituutio, on usein vapautesi rajoitettu mita typerimmilla saannoilla huolimatta taysi-ikaisyydestasi. Kaukaa tulleen kaverisi kaksipaivainen vierailu maksamassasi asuntolahuoneessa tuottaa suurta paanvaivaa, silla koulujen saannot eivat sellaista salli. Kaikkeen tarvitaan lupa.
Koulun hinta-laatu suhde oli huono. Hinta oli ylimitoitettu kun naki asuntoloiden laadun, opetuksen tason, yleisen viihtyvyyden seka opiskelijoille jarjestetyt aktiviteetit.
Halvemmaksi ja hyodyllisemmaksi tulisi jos hankkisit omatoimisesti tyopaikan Ruotsista ja opiskelisit tehokkaasti kielta paikan paalla samalla rahaa tienaten.
Ruoka oli opiston ruokalassa oli hyvaa, se olikin koko kokemuksen ainoa plussapuoli. Toisaalta myoskin miinuspuoli, silla opistolla turhautuu akkia ja ainoa ilo tuleekin syomisesta.- Kanske någon osv.
Kiitoksia rehellisestä (?) vastauksesta. Nyt pitääkin sitten ruveta miettimään muita vaihtoehtoja ruotsin opiskeluun yliopiston ulkopuolella...!
Eli olisko kellään kokemuksia muista opistoista jollakin kielilinjalla?
- elicorleone
Itse tässä juuri lopettelen opiskelua täällä LSO:ssa. En tosin lue kieliä mutta pystyn aika hyvin tästä jotain kertomaan.
Se mitä yksi tyyppi kirjoitti koulusta rehellisesti, niin auta armias. Voin itse sanoa rehellisesti että tämä on paras koulu tähän mennessä missä olen ollut. Opettajat ja henkilökunta on ihan älyttömän mukavia. Rehtorinkin kanssa tulee hyvin toimeen. Pienet on piirit mutta sitäkin läheisemmät.
Matkaa keskustaan tulee neljä kilometriä mutta myös pyörä on keksitty, itsekin kuljen pyörällä tai kävellen, taksia otan harvoin ja kyllä jos kavereita saa ja heillä on auto, niin varmaan saa myös kyytiä.
Itse olen Rovaniemeltä ja todella viihdyn täällä, ärsyttää kun kahden viikon päästä joudun lähtemään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 761234
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️47940Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?14802- 69802
- 82801
- 149746
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80719Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk38709- 64709
Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19605Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m120603Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203598- 52549
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115545- 90518
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet170514Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline117503Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18500YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25456Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65451