Jätti suuret teeriparvet!

teeren syöjä

Kainuussa on tänä talvena nähty useita teeriparvia, joissa pääluku on ollut 300-700 kpl. Tällaiset suurparvet ei tiedä hyvää... Teerien parveutuessa tällaissin parviin on ne muuttamassa asuinpaikkaa ja todennäköisesti venäjän puolelle. Toivotaan kuitenkin, että ne on sieltä päin tulossa...

5

2702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpätä...

      ...sontoa.
      Isot parvet siitä syystä kun jäi paljon teerie viime syksyltä ja edellisiltäkin.
      Aenahan ne on paekkakunnan töyrit yhessä kun näihin aekoihin keritään.
      Moailiman loppuoko outat kun neät isomman parven ,häh?

    • tänne Kainuuseen

      No sieltä Venäjältähän ne tänne pölähti viime kesän Venäjän suuria metsäpaloja karkuun.

      • olla

        monta syytä, metsäpalot, lämmin kesä poikueille ja lämpimät säät kanalintukauden metsästysaikana 2006. Lehti puussa ja teeritokat pusikoissa. Voipi tulla hieno lintusyksy 2007, jota muistellaan vielä pitkään..


      • joopelis
        olla kirjoitti:

        monta syytä, metsäpalot, lämmin kesä poikueille ja lämpimät säät kanalintukauden metsästysaikana 2006. Lehti puussa ja teeritokat pusikoissa. Voipi tulla hieno lintusyksy 2007, jota muistellaan vielä pitkään..

        täällä inarin alueella tuo lintukanta on pienentyny aivan mahoton saa ettiä lintuja kauvan syksyllä jos aikoo jotaki saaha ammutuksi mutta toivotaan että ens syksynä paranis mikähän mahtaa olla että kanta romahtanu nui mahoton.


      • mehtuu
        joopelis kirjoitti:

        täällä inarin alueella tuo lintukanta on pienentyny aivan mahoton saa ettiä lintuja kauvan syksyllä jos aikoo jotaki saaha ammutuksi mutta toivotaan että ens syksynä paranis mikähän mahtaa olla että kanta romahtanu nui mahoton.

        Sama huomio on tullut tehtyä, että Lapin kanalintukanta on vähän alamaissa. Kun on päivän tuntureissa kävellyt koirien kanssa ja nähnyt yhden parven sadan kilometrin päässä, niin ei juuri hurraata pannut huutamaan.
        Kainuussa on tilanne parantumaan päin, pitäneekö ruveta ajattelemaan ,että mitäpä sitä lähteä merta eemmäs kalaan...tai metälle. Lukeeko naismetsästäjät näitä palstoja? Ois kiva vaihtaa kuulumisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1012
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      837
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      88
      802
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      699
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      687
    Aihe