Osaakos kukaan kertoa, miksi toisella koneellani Telewellin TW-EA100B modeemi hyytyy ettei sivut aukea. Eli jos konetta ei käytä vähään aikaan yhteys ns. jäätyy, sivut ei aukea eikä muutakaan yhteyttä muodostu. Yhteyden uudelleenmuodostus ei auta eikä myöskään modeemin irroittaminen ja laittaminen takaisin. Uudelleenkäynnistys kyllä auttaa mutta todella ärsyttävää jos esimerkiksi telkkua katsoo tunnin ja palaa koneelle, nettiyhteys ei pelaa ja mylly pitää käynnistellä uudelleen.
Joskus yhteys toimii aamulla vaikka kone olisi ollut yön päällä ja joskus yhteys hyytyy jo puolesta tunnista. Käytössä tällä koneella Windows XP SP2:lla.
Kiitokset jo etukäteen niille jotka vaivautuvat vastaamaan. =)
Joskus yhteys toimii aamulla vaikka kone olisi ollut yön päällä ja joskus yhteys hyytyy jo puolesta tunnista. Käytössä tällä koneella Windows XP SP2:lla.
Kiitokset jo etukäteen niille jotka vaivautuvat vastaamaan. =)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuolla keskustelua, mutta eipä varsinaista ratkaisua ongelmaan.
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/146610
ajurit josko jo käytössä...
http://www.telewell.fi/tw_ea100b/tw_ea100b_ajurit.htm
Eli onko sulla kaksi konetta saman modeemin takana? Kokeile vaihtaa johdot ja modeemin lähdöt keskenään. Näkisi tuosta varmaan, onko vika modeemissa, vai koneen asetuksissa, ehkä.
Koneen yhteysasetuksissa en ole kyllä nähnyt koskaan mitään aikaa viittaavaa.
meilläkin. Tosin modeemina on Cisco 575 ja reititin Gigaset SE505. Toinen on pöytäkone ja toinen läppäri wlan-yhteydellä. Molemmissa Windows XP Home SP2. Joskus yritin löytää syytä tuohon ongelmaan, mutta eipä onnistanut.
http://www.monitoimikone.com/artikkelit/030427_telewell/index.php?sivu=sivu6
http://www.monitoimikone.com/artikkelit/030427_telewell/index.php?sivu=sivu5