Los Gigantes/Barcelo Santiago

Maaliskuussa suunnitteilla viikon loma, tarjonnasta kohteeksi valikoitumassa Los Gigantes Teneriffalla, hotelliksi Barcelo Santiago.

Ensimmäiselle etelänmatkalle lähtee vanhempien mukana 1v 9 kk juniori.

Onko palstalla lapsiperheitä, jotka ovat testanneet ko. hotellin? Monet brittinettikriitikot suosittelevat hotellia perheille, joilla mukana on pieni lapsi, joillakin tosin eriäviäkin mielipiteitä (niinkuin aina).

Ja saavat muutkin kertoa kokemuksiaan&neuvojaan hotellista ja seudusta.

Kiitos ja kumarrus!
4858
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kotiuduin lauantaina kyseisestä kohteesta ja hotellista. Olin yksin matkalla, mutta voin kertoa oman näkemykseni. Hotellissa oli hyvin vähän suomalaisia, mutta lapsiperheitä oli paljon. Hotellihuone oli tilava (minulla kahden hengen huone) ja parveke iso, sekä merelle päin. Hissillä oli helppo liikkua kerroksissa.
Aamiainen oli todella runsas. Samoin lounas ja päivällisbufeet ovat erittäin monipuoliset.

Allasalueelta löytyy vesileluja ja oma nurkkaus lapsille. Uima-altaita oli kaksi isompaa ja pari pyöreää pientä poreallasta. Allasalueella on kahvila, josta saa syötävää ja juotavaa. Aurinkotuoleja on riittävästi. Melkein mihin aikaan löytyi aina vapaita tuoleja. Allasalue on korkealla kuudennessa kerroksessa (kuten myös aamiais ja ruokailukohde) ja se on hyvin aidattu. Hotellin vastaanotto on katutasossa, mutta se on kuitenkin viidennessä kerroksessa.
Hotellia vastapäätä on marketti, josta löytyy tärkeimmät ostettavat. Maasto on hyvin rinteistä ja kevyet rattaat lapselle on hyvä ottaa mukaan.
Sataman alueelta löytyy vähän enemmän kahviloita ja kauppoja. Taksilla kulkeminen on alueella edullista (2,5 -3 euroa). Esim. satamaan on oikotie kävellen, mutta siinä on alkupuolella paljon portaita. Rantatie on hyvä ja raikas liikkua, mutta sielläkin tulee vastaan portaita jokin verran.

Jos on jotain kysymyksiä kohteesta, vastaan mielelläni.

Äänestä

Kotiuduin lauantaina kyseisestä kohteesta ja hotellista. Olin yksin matkalla, mutta voin kertoa oman näkemykseni. Hotellissa oli hyvin vähän suomalaisia, mutta lapsiperheitä oli paljon. Hotellihuone oli tilava (minulla kahden hengen huone) ja parveke iso, sekä merelle päin. Hissillä oli helppo liikkua kerroksissa. Aamiainen oli todella monipuolinen ja runsas. Samoin lounas ja päivällisbufeet ovat todella monipuoliset.
Allasalueelta löytyy vesileluja ja oma nurkkaus lapsille. Uima-altaita oli kaksi isompaa ja pari pyöreää pientä poreallasta. Allasalueella on kahvila, josta saa syötävää ja juotavaa. Aurinkotuoleja on riittävästi. Melkein mihin aikaan löytyi aina vapaita tuoleja. Allasalue on korkealla kuudennessa kerroksessa (kuten myös aamiais ja ruokailukohde) ja se on hyvin aidattu. Hotellin vastaanotto on katutasossa, mutta se on kuitenkin viidennessä kerroksessa. Hotellia vastapäätä on marketti, josta löytyy tärkeimmät ostettavat. Maasto on hyvin rinteistä ja varmasti kevyet rattaat lapselle on hyvä ottaa mukaan. Sataman alueelta löytyy vähän enemmän kahviloita ja kauppoja. Taksilla kulkeminen on alueella edullista (2,5 -3 euroa). Esim. satamaan on oikotie kävellen, mutta siinä on alkupuolella paljon portaita. Rantatie on hyvä ja raikas liikkua, mutta sielläkin tulee vastaan portaita jokin verran.
Jos on jotain kysymyksiä kohteesta, vastaan mielelläni.

Äänestä
  • Hei, kiitos kommenteistasi. Loma tuli varattua ja maksettua, lähtö edessä maaliskuussa.

    Tiedätkö, ottavatko paikallisbussit lastenrattaita mukaan, siis tavaratilaan? Miten muuten koit bussiliikenteen toimivuuden?

    Mitä muuta näkemistä lapsiperheelle on Los Gigantesissa/lähialueilla, mitä suosittelisit?

    Äänestä

  • Lapsen kanssa kirjoitti:

    Hei, kiitos kommenteistasi. Loma tuli varattua ja maksettua, lähtö edessä maaliskuussa.

    Tiedätkö, ottavatko paikallisbussit lastenrattaita mukaan, siis tavaratilaan? Miten muuten koit bussiliikenteen toimivuuden?

    Mitä muuta näkemistä lapsiperheelle on Los Gigantesissa/lähialueilla, mitä suosittelisit?

    Busseilla en itse liikkunut. Mutta kiinnitin huomiota että pieneen tilaan kasattavat kevyet lastenrattaat olivat kätevimmät. Bussiliikenne toimii hyvin lähikaupunkeihin ja on edullista. Minusta kohteessa oli lapsiperheitä jonkin verran. Toivottavasti he kertovat myös kokemuksiaan.

    Loro Parquen eläintarha on suosittu käyntikohde lasten kanssa ja muutenkin. Siellä on papukaijoja, delfiinejä, merileijonia ja trooppisia kasveja. Retken hinta on aika arvokas, mutta siellä on paljon nähtävää.
    Samoin kolmen tunnin purjehdus Flipper Unolla oli kauniilla säällä mukava. Lapsia oli mukana jonkin verran. Mahdollisuus nähdä delfiinejä ja pysähdys uimaan. Laivalla oli juoma- ja ruokatarjoilua ja delfiinejä todellakin nähtiin laivan ympärillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapsen kanssa kirjoitti:

Maaliskuussa suunnitteilla viikon loma, tarjonnasta kohteeksi valikoitumassa Los Gigantes Teneriffalla, hotelliksi Barcelo Santiago.

Ensimmäiselle etelänmatkalle lähtee vanhempien mukana 1v 9 kk juniori.

Onko palstalla lapsiperheitä, jotka ovat testanneet ko. hotellin? Monet brittinettikriitikot suosittelevat hotellia perheille, joilla mukana on pieni lapsi, joillakin tosin eriäviäkin mielipiteitä (niinkuin aina).

Ja saavat muutkin kertoa kokemuksiaan&neuvojaan hotellista ja seudusta.

Kiitos ja kumarrus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu