Miten kannattaa käydä Delhistä Taj Mahalissa ja millaista on matkustaa junissa ja linja-autoissa.?
Intia
Omatoimimatkaaja
2476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Viime kesänä oli tarkoitus reissata Delhin ympäristössä busseilla ja junilla. Sattumalta ajauduimme toimistoon, josta vuokrasimme matkamme ajaksi(14pvää) ilmastoidun auton ja kuskin. Suomen mittapuun mukaan hinta oli halpa! Sanoimme kuskille, minne halusimme ja hän ajoi. Näin pääsimme kiertelemään helposti Nepalin rajalla, Agrassa, Jaipurissa ym.
Kusikimme toimi lisäksi oppaanamme, ja apurina KAIKESSA. Sairastuimme kaverini kanssa johonkin pöpöön, josta seurauksena jouduin tiputukseen. Onneksi oli tämä kuski, joka hoiti minut lääkärille ja hankki kaikki tarvittavat lääkkeet.
Suosittelen oman auton/kuskin hankkimista. Vaikka osaksi aikaa reissua. Intialaisissa junissa ja busseissa ei todellakaan ole kehumista, varsinkin jos olet kipeä!
Lisäksi jos olet Agraan menossa Taj Mahalia katsomaan, kannattaa varata juna hyvissä ajoin etukäteen, koska saattavat olla aivan täynnä. Joten voi parempi ottaa jokin muu, yksityinen kuljetus. Järjestävät myös monissa majapaikoissa retkiä TM:iin.