KURAHAALARIT PÄÄLLE

ISI ja ÄITI

Tänään taas käytiin henkien taisto ,kun täällä Satakunnassa ilma muuttui loskaiseksi. Oli sovittu lasten kanssa ,että silloin kun ilmat ovat märät tai loskaiset laitetaan kurahousut jalkaan.Kaikenmaailman kiukuttelua kävi ihme kyllä meidän tyttö.Poika suostui heti pukemaan kurahousut ja pääsi ulos leikkimään. Tyttö kiukutteli pitkän tovin ,vihdoin viimein hänkin antoi myöden,kun tajusi ettei pääse ulos ,ellei ole kurahaalarit päällä...ETTÄ TÄLLÄINEN TAPAUS TÄLLÄ KERTAA......KOVILLE SE JOSKUS OTTAA MOLEMMILLA OSAPUOLILLA...

10

2577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väiti

      nyt kurahousut jalakaan ja sillä siisti,siitä et lipsu,pysyt tiukkana.
      Kerrot sitten ne syyt: sun ihanat farkut menee pilalle kunb ei ole kuriksia-et pääse synttäreille kun kastut ja tulet kipeäksi...siis..itket ja laitat,muuta vaihtoehtoa ei ole...sitten kun olet xx saat olla ilman...pysy tiukkana!
      Sopimuksia ei tehdä kurahousuista,niistä määräät sinä. S

    • Kurahousut jalkaan

      Ei kurahousujen käyttö ota koville jos ote on tiukka ja ne puetaan kun keli käskee.
      Tommosista asioita on turha keskustella, pienestä pitäen totuttaminen kuten meillä.
      Mutta ja mutta. Se on niin paljon ympäristöstä kiinni.
      Me asumme kaukana suurista keskuksista mutta on silti naapureita ja paljon lapsia.
      Meidän yhteisössä tuntuu kurahousut olevan sääntö ja automaatio. Meillä usein huudetaan kuraeteisessä: "missä mun kurahousut on ..." kun ollaan lähdössä ulos.
      Joskus on kuivakin keli ja kurikset kahisee kun juostaan jonnekin ojalle patohommiin tai muuten sellaisiin leikkeihin jossa kurikset on hyvä suoja. Ne on niin älyttömän iisi letkuttaa ensin portaiden alapäässä ja sitten vielä pyyhtkiä kuraeteisessä. Meillä on kolme poikaa, 5, 7 ja 11v ja kaikki kuluttaa kurahousuja enemmän kuin mitään muita housuja.
      No, yleisellä tasolla uskon että kurahousuja vierastetaan tuossa iässä kun meidän pojat on mutta kuten sanoin - ympäristö, se on se joka tuomitsee ja määrää tahdin.

    • vaaleanpunaisia

      Nykyisin noita kuriksia on saatavana vähän kaiken värisinä. Eikö tyttöä edes pinkit kurikset, tai snoopy-kuvioiset kiinnosta?
      Olen kanssa samaa mieltä, että talvihaalareista vain harvat pitävät vettä, ja nekin huononee vanhetessaan. Siksi kun on plussakeli ja lumet sulaa näin keväällä, ei ole vaihtoehtoa kun pihalle mennään. Jos vanhemmilla on jotain tekemistä siellä puutarhassa tai muualla ulkona, niin esimerkin voima on myös hyvä, kyllä kurahaalarit on ihan käytännöllinen asu vaikka autoa pestessä tai maantien laidassa kävellessä.

      • antaa voimaa

        Erittäin hyvä huomautus tuo että esimerkin voima antaa voimaa.
        Meillä iskällä on paritkin olkain"kurahousut" ja muutenkin meidän perhe pukeutuu ulos leikkimään mentäessä oikein.
        Leikkimään - niin meillä on tapana olla paljon koko perhe ulkona yhdessä, milloin pyöräretkellä, marjassa ja sienessä, veneilemässä, lumilinnaa tekemässä. Meillä ei koskaan ole keli rajoittanut ulos menoa eikä televisio hallitse millään lailla meidän kotia. Ehkä ulkona viihtyminen on yksi syy siihen että eipä paljoa sairastellakaan, ei ole allergioita, ei astmoja eikä muitakaan sisällö löhöämisen tuomia vitsauksia.
        Siis vanhemmat näyttää aika paljon tietä lastenkin käyttäytymisessä ja tässä kurahousuasiassa meillä on ainakin kaikki ok.
        Ei olisi tullut mieleeninkään moinen hässäkkä joka alustajalla on ollut. Mutta pieniä ne on tollaset murheet mitä esim irakissa on äideillä ja lapsilla tänäänkin.


      • Esimerkillinen
        antaa voimaa kirjoitti:

        Erittäin hyvä huomautus tuo että esimerkin voima antaa voimaa.
        Meillä iskällä on paritkin olkain"kurahousut" ja muutenkin meidän perhe pukeutuu ulos leikkimään mentäessä oikein.
        Leikkimään - niin meillä on tapana olla paljon koko perhe ulkona yhdessä, milloin pyöräretkellä, marjassa ja sienessä, veneilemässä, lumilinnaa tekemässä. Meillä ei koskaan ole keli rajoittanut ulos menoa eikä televisio hallitse millään lailla meidän kotia. Ehkä ulkona viihtyminen on yksi syy siihen että eipä paljoa sairastellakaan, ei ole allergioita, ei astmoja eikä muitakaan sisällö löhöämisen tuomia vitsauksia.
        Siis vanhemmat näyttää aika paljon tietä lastenkin käyttäytymisessä ja tässä kurahousuasiassa meillä on ainakin kaikki ok.
        Ei olisi tullut mieleeninkään moinen hässäkkä joka alustajalla on ollut. Mutta pieniä ne on tollaset murheet mitä esim irakissa on äideillä ja lapsilla tänäänkin.

        Vai että aikuisellekin kurahaalarit päälle. No ei nyt sentään. Tulee pentuajat mieleen. Minulla oli kurahaalarit vielä 17 vuotiaana, kun äiti pakotti ne laittamaan päälle.

        Kun muutin omaan talouteen parikymmentä vuotiaana, niin annoin kurahaalareilleni kumpparit lenksuissa kiinni kyytiä roskikseen ja kaatopaikalle. Oikein kivi putosi sydämestä, kun kurahaalarit heitin voimalla roskalaatikon pohjalle. Ei ole ollut ikävä kuralötkyjä ollenkaan.


      • Anonyymi

        Meillä kanssa tyttö lopetti kiukuttelun kun ostettiin snoop dogg kuvioidut kurikset


    • vois olla

      miksei lapsi halua pukea kuriksia. Toinen syy on se, että ne on liian pienet, lapsi on jo kasvanut ulos edellisvuotisista. Eli aina pitäis olla riittävästi tilaa, silloin ne ei tunnu ahdistavilta. Sitten toinen syy on se, että joku toinen lapsi on ilkkunut siellä pihalla. Siihen ei auta kuin puhe, tai jos sekään ei auta, niin sitten vaan vanhemman määräysvalta.

    • vastarinta

      Tietenkin panevat vastaan. Kaikki vanhemmat kohtaavat vastarintaa lasten taholta, milloin kurahousuista, milloin jostain muusta. Jos lapsi ei ikinä vastusta vanhempiensa tahtoa, niin ei hänellä ole kaikki ihan kunnossa.

      Onko tästä todella aiheutumassa keskustelu?
      Mitä keskustelun tynkää tästä syntyy?
      Ei mitään.

      • joka kevät ja syksy

        täällä on jokavuotinen kuris-keskustelu aina kun 'räystäät tippuu ja vesi juoksee...'
        No, ne kurikset on varmaan sellainen vaatekappale, johon liittyy eniten rakkaus-inho tunteita.


    • loppuviikosta

      sitten taas koittaa se kurahousukeli. Otetaan nyt sitten oppia kaikista näistä hienoista neuvoista. Kerron sitten kuinka kävi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7563
    2. 105
      5583
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5047
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4446
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3150
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2843
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2364
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1966
    Aihe