Ruokinko väärin?!!

Kun koirani syö toisten koirien jätöksiä. Kaikki p****t ei kuitenkaan kelpaa, mutta jotkut ovat niin suurta herkkua, ettei saa edes käskemällä pois. Muistan sen pentuna viimeksi syöneen ja nyt kun pallit otettiin pois niin alkoi p**** maistumaan (1,2v. uros). Mistä siis voi johtua?
Ruuaksi koirani saa Nutra Nuggets:in papanoita kaksi kertaa päivässä. Ja välillä kaiken näköisiä herkkuja, yksin jäädessään herkku luita ja sen semmoista!
8805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Uskoisin että se on vaan paha tapa. itselläni on 13v. staffi joka on syönyt toisten kakat koko ikänsä jos vaan saa siihen tilaisuuden ja ruoka on vuosien varrella vaihdellut useamman kerran. Olen komentanut ja käyttänyt kaikki kikat mitä on neuvottu, tuloksetta joten ei auta muuta kuin seurata ja kiskoa koira pois kakkakasalta muuta en ole keksinyt.

Äänestä

steriloitiin, niin muutaman kuukauden ajaksi koira muuttui ikään kuin pennuksi uudelleen ja ulkona kaikki vastaan tuleva, stumpit, kivet, p....t, ym. olisi kelvanneet syötäväksi. itse aikoinaan arvelin ko. käytöksen johtuneen hormoonituotannon muutoksesta,"kun vietiin ne vehkeet vintille".

Äänestä

Kakansyönnin yleisimpiä syitä on puutteellinen ruokavalio. Pentukoirat opettetelevat elämistä ja kokeilevat kaiken syöntiä, myös ulosteita maistellaan. Aikuisilla syy löytyy ruokavaliosta. Koira tarvitsee vatsaansa muhevan bakteeri-ja entsyymikannan, jorta kuivamuonan syöttäminen ei tuota. Niinpä se etsii vatsaansa oikeanlaatuisia bakteereja ja enntsyymejä syömällä ulosteita. Kuten joku jo mainitsikin, raaka liha ja maha sisältävät niitä. Lisää niitä ruokavalioon. Myös tuo b-vitamiini, varsinkin oluthiiva, on hyväksi.

Äänestä

äkkiä ruokamerkkiä. Hyviä ja korkealaatuisia ruokia ovat esim. Nutro Choice ja Eagle Pack. Koirasi peensyöntihimo saattaa johtua siitä että se ei saa ruuastaan tarpeeksi kaikkia aineita.

Äänestä
  • Ruokamerkissä tuskin vika piilee, em. Nutro ja Eagle suuriinpiirtein samanlaatuista nyt antamasi kanssa. Omat syö myös nutranuggetsia, koiria meillä on kymmenen ja joukossa yksi "kakkiainen". Jipot eivät ole tepsineet. Talvella jäinen sköndä on herkkua, kesällä ei juurikaan sköndällä herkuttele. Hormonaaliset tekijät vaikuttavat myös, sillä joskus kantava narttu saattaa myös innostua "herkuttelemaan" vaikka muuten kiertäisi sköndät kaukaa. Tsemppivä!

    Äänestä

  • :))) kirjoitti:

    Ruokamerkissä tuskin vika piilee, em. Nutro ja Eagle suuriinpiirtein samanlaatuista nyt antamasi kanssa. Omat syö myös nutranuggetsia, koiria meillä on kymmenen ja joukossa yksi "kakkiainen". Jipot eivät ole tepsineet. Talvella jäinen sköndä on herkkua, kesällä ei juurikaan sköndällä herkuttele. Hormonaaliset tekijät vaikuttavat myös, sillä joskus kantava narttu saattaa myös innostua "herkuttelemaan" vaikka muuten kiertäisi sköndät kaukaa. Tsemppivä!

    lähellekään yhtä hyvää laatua kuin esim. nutro choice, lähinnä halpa kopio siitä. Vertailkaa tuoteselostetta ( ja muutakin kuin %-arvoja )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiallisia vastauksia, KIIT... kirjoitti:

Kun koirani syö toisten koirien jätöksiä. Kaikki p****t ei kuitenkaan kelpaa, mutta jotkut ovat niin suurta herkkua, ettei saa edes käskemällä pois. Muistan sen pentuna viimeksi syöneen ja nyt kun pallit otettiin pois niin alkoi p**** maistumaan (1,2v. uros). Mistä siis voi johtua?
Ruuaksi koirani saa Nutra Nuggets:in papanoita kaksi kertaa päivässä. Ja välillä kaiken näköisiä herkkuja, yksin jäädessään herkku luita ja sen semmoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu