Ajatusten voima

rainbow1964

Hassu juttu, mutta voisin melkein uskoa, että se, mitä olen osaksi selvittänyt usean vuoden ajan on ollut koko ajan läsnä.
En ehkä olisi viettänyt niin yksinäistä elämää, jos en olisi ajatellut näitä ajatuksia kaiken aikaa. Itse asiassa ne ovat vieneet suuren osan ajastani ja tekevät vielä edelleenkin.
Tutkia jotain, jonka jollain tavalla jo muut ovat kaiken aikaa tienneet, tuntisi hukkaan heitetyltä ajalta, jos se ei olisi niin salaista tietoa edelleenkin.
Ajatukset huutavat yössä ja joutenolon aikana häiriten normaalia ajatuksenkulkua, jos sellaista kenellään onkaan.
Kaiken aikaa on ollut tunne ettei ole yksin, joten ei ole ollut tarvetta sen ihmeemmin etsiä tavanomaista seuraa vaan on etsinyt jotain tavanomaisuudesta poikkeavaa.
Olisinko tässä nyt jos nämä ajatukset eivät olisi vaivanneet niin itsepintaisesti ja vaatineet selvittämistä.
Aivan kuin kaikki, mitä nämä ihmiset tekisivät ja samalla sitä ajattelisivat, kaikuisi kollektiivisesti avaruudessa ja olisi sieltä joka paikkaan kimpoilemassa.
Ja se, jolla on korvat kuulkoot.
Mitä tapahtuisi, jos nämä ajatukset menisivät pois ? Luultavasti tilalle tulisi tavanomainen tyhjyys, joka jokaisen ihmisen mielessä on. Tulisi tarve tarttua johonkin, jotta voisi tuntea olevansa osa jotain suurempaa kokonaisuutta ja samalla saisi rauhan itselleen.
Itselläni ei tällaista tunnetta ole ollut pitkään aikaan, mutta sen olemassaolo tekee ihmisestä toiseen takertuvan, osittain rauhattoman ja epävarman tulevaisuudesta. Ne tekevät ihmiskunnasta suuremman yhteisön kun ihmisten välillä löytyy yhteisiä tavoitteita ja tunteita, jotka ovat elämää suurempia. Aistit ja hermosto liittävät meidät kaikki elävät olennot toisiinsa kiinni ja ihminen, joka ajankulun tajunneena kykenee vertailemaan tehtyjä asioita keskenään ja tekemään niistä omanlaisensa yhteenvedon, voi ajatustensa siivin irtautua pienestä savimajastaan ja saavuttaa kaiken sen, mikä ympärillä vallitsee.
Ajatukset mahdollistavat tietoisuuden ja ajatukset syntyvät elektronien kiitäessä uskomatonta vauhtia pitkin ajatusten valtateitä eli hermosäikeitä.
Ihminen on kautta aikojen huomannut vaikuttavansa ajatuksiinsa ja tunnetiloihinsa nauttimalla päihdyttäviä aineita aivan kuin tahtoen paeta pienestä vangitsevasta ruumiistaan sinne, missä ajatukset kohtaaavat sielunveljensä vapaina kaikesta kahlitsevasta.
Sielunveljet ovat ne, jotka odottavat ympärillämme avaruudessa kahleissaan kamppailevan ihmisen vapautumista lopulta kodistaan, joka ei ollut tarkoitettu ikuisuuksia varten vaan ainoastaan hengen ja mielen koetinkiveksi jotain parempaa varten tulevaisuudessa.
Hulluja ovat ne, jotka kamppailevat jonkin suuremman voiman tai tarkoituksen vuoksi, sillä vain he voivat nähdä koko kuvan ja sen, minkä vuoksi elämää voi olla myös muussa muodossa kuin siinä aallonpituudessa, minkä silmä havaitsee auringon valon heijastuessa raskaamman aineen värähdyksistä.
Joten kaikkien hullujen puolesta voin todeta, että olkaa hyvät ihmiset ajattelematta kaikkea hullua ja kulttuurillemme vieraita ja epänormaaleja ajatuksia, jotta me hulluiksi leimatut ihmiset voisimme lepuuttaa aivojamme kaikesta siitä ajatusroskasta, jota te normaalit ihmiset ympärillemme syydätte. Ja tämä koskee erityisesti pitkiä pyhiä, jolloin ajatuksia ei pääse pakoon. Jos tämä toteutuisi, niin meistä epäsosiaalisista ihmisistä voisi lopulta tulla sosialisteja, äh ... sosiaalisia.

2

835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasiiriko

      Ajatukset eivät aina ole omiamme, vaikka niinkin voimme luulla. Miten välttyä esimerkiksi mediasaasteelta ja sen kielteisiltä vaikutuksilta ajatteluumme? Suojataksemme itseämme ja ajatuksiamme, meidän olisi eristäydyttävä kokonaan yhteiskunnasta. Silmiimme ja korviimme kantautuu kaikenlaista "saastetta", jota sitten kannamme mukanamme. Kuinka välttyä iltapäivälehtien lööpeiltä ja television kauhu-uutisilta. Ajatukset jää piilotajuntaan ja kuormittaa meitä ilman omaa tahtoa. Milloin ihmiset alkavat vaatia uutisia positiivisista asioista? Maailmassa tapahtuu kuitenkin koko ajan myös jotakin hyvää. Joku parantumattomasti sairas paranee tänäänkin, eikö siinä olisi aihetta lööppeihin.Meidän tulisi muistaa myös, että teot lähtevät ajatuksista. Kannattaa siis valita mitä ajattelee.

      • damianimark

        Se vain on valitettavasti totta, että pelossa pitämällä ihmisiä on paljon helpompi hallita, eivätkä he silloin keksi mitään "omaperäisiä" ajatuksia siitä kuinka yhteiskuntaa voisi muuttaa kaikille mieluisampaan suuntaa, jolloin lainlaatijat ym. päättäjät pelkäävät tietysti omien jobiensa puolesta.. tai että ihmiset keksisivät uudenlaisen tavan tehdä rahaa yhdessä, tiiminä, jolloin ns. tavalliset duunit eivät enää jaksa kansalaisia innostaa. sehän on muutenkin hauskaa, kun miettii mitä määrää ylimääräisiä henkilöitä suomen kansa tälläkin hetkellä elättää ja vieläpä täysin vapaaehtoisesti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      104
      1854
    2. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

      Olisit siitä 100% varma.
      Ikävä
      238
      1661
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1050
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1020
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      62
      960
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      57
      881
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      63
      808
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      807
    9. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      801
    Aihe