Harkinnassa on vaihtaa uusi Focus.
Minkämoisia kulutuslukemia olette saaneet uudella 1.6 tai 2.0 focuksella, koeajoin eilen 1.6 115hv koneellisen kulutus 7.6-8.1l/100km.
Lähinnä kiinnostaa tuo 2.0 koneellisen lukemat.
Minkämoisia kulutuslukemia olette saaneet uudella 1.6 tai 2.0 focuksella, koeajoin eilen 1.6 115hv koneellisen kulutus 7.6-8.1l/100km.
Lähinnä kiinnostaa tuo 2.0 koneellisen lukemat.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vanhempaa tekniikkaako toi 2 litranen?
115 heppanen on ainakin TwinCami ja muuttuva ajoitteinen... ja eikös ne tuulilasissa ole penkittänyt melkein 130 heppaa siitä. vääntöä toki enempi varmaan 2 litrasessa, ja onhan ne päästötki korkeammat siinä.
Varmaan melkein litran enempi vie toi 2 litranen, luulisin miä...
ajosta. Näillä kovilla pakkasilla (vaikka ollut narussa) kulutus ollut huimat 10,5 litraa satasella, matkat vaan ovat olleet onnettomia alle 10 kilometrin lenkkejä töihin ja takasin. Normaalisti kaupunkiajossa n. 8,5 l/100 km ja matka-ajossa siinä 7 l/100 km. Olen ajanut molempia, 115 hp 1,6ta ja omistan 145 hv 2.0:n ja voin kertoa että ero on yllättävänklin suuri.
Jos vaan rahaa löytyy, niin kannatan 2.0:aa.
Sama matka minulla töihin... mut ei kulutus ole ollut noilla kovilla pakkasilla kuin vähä päälle 8 l/100km. Ja kun on nollannut ja ajellut muutama kymmennen kilsaa kaupunkiajoa niin vähän päälle 7 l/100km. Muusta en tiedä kun auto ollut vajaa kuukauden vasta minulla.
Kulutus gallupin tulokset riippuvat suuresti ajotottumuksista, nopeuksista, matkoista jne. joten kannattanee tyytyä vertailemaan esitteiden kulutuksia.
Oma 145hv 2.0 on vienyt keskimäärin 7.1 l/100km tankkauksista lakettuna. Maantiellä 80 km/h saa menemään 5-6 l satasella, kun taas parin kilometrin taajama-ajossa saa menemään 11-12 l ja 130-140 km/h moottoritienopeuksilla menee n. 9 l sadalla.