Olin ehkä vähän tyhmä ja aloitin pillereiden syömisen noin päivää ennen kuin menkat oli tulossa. Siis ihan ensimmäisen liuskan elämässäni. Menkkojen alun läheisyyden tiesin tutuista oireista enkä osannut edes kuvitella, että kävisi näin. Mulle ei sitten tullut menkkoja ollenkaan, vaan ne ikäänkuin katosivat ihan kokonaan. Haluisin siis tietää, että onko joku muukin ollut näin täysi idiootti kuin mä? Ja mitä mun pitäisi nyt tehdä? Pitää taukoo pillereistä vai jatkaa vaan? Mulla on viikon päästä gyne ja pelkään, että se huomaa mun liian aikasen alotuksen. Voiko se mitenkään huomata? Entä onko tosta idiootista teosta jotain suurta haittaa mulle? esim. lapsettomuus?
jelppiä tytöiltä - kiitos
pulassako91
13798
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei ole mitään haittaa :D Tietysti kannattavinta on odottaa niiden menkkojen alku jotta sitten kaikki ehkäisy hommat ja muut toimisivat.
Voisitko olla raskaana? Teeppä testi, niin se selviää. Itse suosittelisin että syöt ton laatan nyt loppuun ihan hyvillä mielin ja sitten kun ne pillerit loppuu niin menkat vissiinkin sieltä tulee ja jos ei tule, niin soita lääkäriin.
Älä nyt kuitenkaan mieti mitään lapsettomuus juttuja. Se ei ole pillereistä/tuosta virheestä mahdollista.. Mutta ehkäisy teho voi tuosta jotenkin muuttua, en ole aivan varma. Suosittelisin seuraavan viikon ajaksi jotain lisäehkäisyä (esim.kondomi)
Mutta teeppä nyt sitten vaikka raskaustesti, niin saat sen raskausasian pois mielestä..
Koko liuskan ja taukoviikon aikana EI OLE minkäänlaista ehkäisytehoa, kun pillerit on aloitettu väärään aikaan. Eli kumi pitää olla käytössä 4 viikkoa pillerin aloituksesta lähtien. Täällä taas sokea taluttaa sokeaa...
Eri asia on sitten tietysti se, onko pillereitä edes hankittu ehkäisytarkoitukseen.
Ja aloittajalle tiedoksi, että jatka pillereiden syömistä ihan normaalisti. Aloituspäivän "vääryydestä" ei ole muuta haittaa kuin ehkäisytehon olemattomuus ja mahdolliset vuotohäiriöt (ja tuo vuodon poisjääminen on sellainen). Gyneä taas ei tarvitse millään tavalla pelätä. Toiset aloittavat pillerit jopa tarkoituksella vääränä päivänä.
Ota iisisti ja syö tästä lähdin pillereitä ohjeiden mukaan. Niin ja lue se pakkausseloste erittäin huolelisesti läpi. Jos sinulla on jotain kysyttävää pillereistä, niin kysy gyneltä kun menet hänen luokseen.
Ei se kyllä noinkaan mene.. Eli toinenkin sokea taluttaa sokeaa :D
Ehkäisyteho voi muuttua, mutta se ei vaikuta siihen että onko laatta aloitettu muutamaa päivää liian aikaisin!
Eli koko taukoviikon ja kolmen käyttöviikon aikainen ehkäisyteho ei muutu siitä että koska pillerit on aloitettu!
Sinun viestisi oli todella epäselvä. Siinä ei tainnut olla yhtään asiaa oikein. Kuten sanottu, väärään aikaan aloitetut pillerit aiheuttavat sen, ettei ehkäisytehoa ole ollenkaan. En tiedä mistä muuttumisesta puhut.
On se kyllä kumma asia että mulla se ei sitte ole heikennyt (=muuttunut) jollet tajua tuota eroavaisuutta. Soittapas omalle lääkärillesi joka on sulle ehkäisypillerit määrännyt ja kysy häneltä asiaa että mitä ehkäisyteholle tapahtuu jos pillerit alottaa väärään aikaan..
Itse aloitin tuossa kolme kk sitten renkaan käytön (käytännössä sama asia kuin pillerit, eli samat vaikuttavat aineet yms) laitoin sen kesken kierron, koska emme halunneet antaa monistakin syistä raskauden alkaa.. Niin minulle kyllä lääkäri sanoi että ehkäisyteho on huonompi vain sen ensimmäisen viikon ajan joten jouduimme sen ajan käyttämään lisäehkäisyä.. Liekö sitten minun lääkärini minulle valehdelleen..
Tiedän mitä ehkäisyteholle tapahtuu jos pillerit aloittaa väärään aikaan ja kerroin sen jo tuossa ekassa viestissäni. 1.-5. päivä voi aloittaa pillerit ja lisäehkäisyä pitää käyttää viikkoa (paitsi 1. päivänä alotettuna), muina aikoina aloitettuna ehkäisytehoa ei ole minkäänlaista. Ja tämä on lääkäriltäkin kysytty ja asia lukee myös pakkausselosteessa.
En tiedä mitä sinun lääkärisi on sinulle sanonut (oletko edes ymmärtänyt asian oikein) ja onko renkaassa eri systeemi, mutta tämä koskee pillereitä. Etkä myöskään sano mikä kiertopäivä on tuo "kesken kierron".
Kaikki perustuu ovulaation estämiseen. Jos aloittaa kesken kierron, on teho yhtä kuin nolla, sillä ovulaatio on voinut jo tapahtua tai voi tapahtua pillereiden syönnin alkupäivänä, kun pillereiden hormonit eivät ole vielä vaikuttaneet ehkäisevästi.
En usko lääkärisi valehdelleen sinulle, mutta luultavasti olet joko ymmärtänyt väärin tai aloittanut renkaan kierron alkupäivinä, jolloin viikko lisäehkäisyä riittää.
Sovitaanpas sitten niin.. :D Mutta kylläkin ihan oikein ymmärsin. Ja kieropäivä oli todennäköisesti 10-14 en ole ihan varma..
Ja eikös tässä pitäisi jo palata asiaan, eikä ruveta vänkäämään siitä että mitä me jostakin asiasta tiedetään. Jos kuvittelet olevasi oikeassa niin sitten sovitaan niin :D
Mutta keskityppäs sitten järkevästi vastaamaan alkuperäiselle, äläkä rupea lapsellisesti mitään väittelemään muusta. Kerroin tässä vain sen mitä minulle on lääkäri sanonut, en voi sille mitään jos tieto on sitte "jotenkin väärää"
mutta en vain usko että jos viimesimpinä kiertopäivinä aloittaa pillerit, niin teho olisi olematon.. Mutta jokainen luulkoot mitä luulee.. Mutta ei se muutaman päivän aikaisempi aloitus voi olla mitenkään paha asia, jos miettii että ne olisi muutenkin aloittanut esim. yhden päivän päästä..
Mutta se siitä, vastaa alkuperäiselle älä minulle..
Kiitos vain, mutta minä en ollut se, joka kävi väittelemään asiasta. Enkä "kuvittele" olevani oikeassa, vaan olen.
Alkuperäiselle olen jo vastannut, ja vastaus oli oikein. En tajua mitä sinä kävit asiaa vääntämään joksikin ihan muuksi. Tietysti sinun neuvoasi voi kuunnella, jos haluaa raskaaksi.
Pillereissä on ohjeet sen vuoksi, että niiden mukaan syödään eikä silloin pitäisi tulla ongelmia. Nyt on syöty ohjeiden vastaisesti.
Tässä ei nyt ole mitään muuta lapsellista, kuin tuo sinun väittämisesi asiasta, josta et selkeästi tiedä yhtään mitään. Tiedätkö ollenkaan mihin pillereiden tai renkaan ehkäisyteho perustuu? Tai vastaus on kyllä aivan ilmiselvä, et tiedä, koska väität ehkäisytehon pysyvän vaikka pillerit on aloitettu vääränä päivänä. Ihan käsittämätöntä väittelyä. Mitä jos itse soittaisit omalle lääkärillesi ja kysyisit mitenkä tämä asia nyt menikään?
Sinulla puolestasi on käynyt ERITTÄIN hyvä tuuri ettet ole tullut raskaaksi, vaikka olet renkaan aloittanut täysin väärin.
Aloittajalle edelleen teroitan, että lisäehkäisyä pitää käyttää nyt KOKO liuskan ajan sekä taukoviikolla.
ps. käsittääkseni tälläkin palstalla saa vastata kenelle haluaa
Aloitin oman renkaani täysin lääkärin ohjeiden mukaisesti.. Äläs nyt hermostu
Mainitsit, että pillereiden ehkäisyteho perustuu ovulaation estämiseen, mutta kuitenkin sanot, että päivää liian aikaisin aloitettu liuska aiheuttaa sen, että ehkäisytehoa ei ole. Jos liuskan aloittaisi päivää myöhemmin niin voisin ymmärtää sen, että ovulaatio on jo tapahtunut ja siten tehoa ei ole. Eihän se niin kuitenkaan voi mennä, että jos ottaa liian aikaisin pillerin niin se ovulaatio sitten tapahtuu muka jotenkin aikaisemmin myös???
Pillerithän perustuu nimenomaan siihen, ettei se munasolu pysty kiinnittymään kohdun seinämään. Näin voisi päätellä, että jos otat pillerin päivää liian aikaisin, niin ei se voi tehdä mahdolliseksi että ehkäisyteho poistuu. Muutenhan pillerillä olisi joku munasolun kohdun seinämään liittävä vaikutus..?
Itse en käytä pillereitä niin en sen tarkemmin tiedä, mutta jonkun verran kun olen niistä lukenut niin mielestäni koko liuskan teho ei ole voinut kadota.
Soita lääkärille ja kysy, niin ei tarvitse enää jankata tätä samaa asiaa.
kovin ymmärrä tuota että jos se vaikutus on ovulaation estämistä nii miksi se ei estä sitä jos päivää aikasemmin alottaa... loogista olis että se estäis sen varmemmin mutta minua ei kannata kuunnella ku en käytä pillereitä... ja *jane* en halua loukata sinua enkä haasta riitaa mutta kuulostat jotenkin omahyväseltä leuhkalta ku sanoit että et kuvittele olevas oikeassa ku olet ja muuta tollasta...
Ole sitten tajuamatta. Kuukautiskierto on hyvin yksinkertainen asia ja pillereiden käytön perusajatus myös.
Jos sinusta vaikuttaa leuhkalta se, että tiedän mistä puhun, niin se on kyllä vain sinun ongelmasi.