ottaako kultasormus vaiko sormus joka on valkokultaa..kumpi on kestävämpi.Millainen sormus kestää kulutusta ettei se heti naarmuunnu yms.?
sormuksen valinta
sinikka07
31056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko valkokultaisissa ja kultaisissa eroa kestävyydessä tms? Itse valittiin juuri valkokultaiset lähinnä ihan ulkonäön perusteella, koska ne miellyttivät molempia. Itse tykkään pitää hopeasormuksia, joten valkokulta sopii hyvin niiden kanssa.
Luulin, että sormusten valinta kestäisi pitkään koruliikkeessä, mutta heti toiset sopi. :) Ihan perussileisiin päädyttiin.
on kestävämpää. Jos sulla on nikkeliallergia, silloin valkokulta ei käy. Ihan ohuinta rimpulaa ei kannata ottaa, se menee soikeeks jos tekee vähänkään raskaampia hommia. Vähintään 3mm leveys. Silee on kaikkein turvallisin, jos naarmuuntuu voi kiillottaa helposti.
kävin juuri eilen katsomassa kihlasormuksia ja kyselin myyjältä kestävyydestä..hän sanoi valkokullan kestävän hyvin, mutta se saattaa tummua jonkin verran ajan saatossa. Noh mutta siihen asiaan on ratkaisu. n. 20€:lla liikkeessä tehdään jonkinlainen puhdistus ja sitten kuulemma sormus on taas kuin uusi.