Matkaa suunnittelen Normandiaan, mutta tarvitsisin hieman neuvoja sellaisilta henkilöiltä joilla on kokemusta paikasta. Eli mihin aikaan vuodesta kannattaa matkustaa, koska käsittääkseni seutu on aika sateista. Onko syyskuu hyvä aika? Ainakin Brittein saarille on hyvä aika matkustaa syyskuulla, silloin on vielä lämmintä ja sataa vähiten.
Haluaisin nimen omaan nähdä maihinnousuun liittyviä kohteita, niin mihin kannattaa majoittua? Onko esim. Omaha- tai Utah beachilla lähistöllä sellaisia paikkoja joihin voi majoittua? Miten rannikolle kannattaa matkustaa? Pitääkö varata oma auto vai pärjääkö ilmankin?
Millaisia kaupunkeja ovat Caen ja Bayeux? Onko kenelläkään kokemusta Cherbourgista? Siitä myös kuulisin mielelläni lisää.
Normandiasta
4
855
Vastaukset
En tiedä Normandiasta kovin paljoa, mutta ajattelin itse lähteä sinne syyskuussa tutkimaan maihinnousupaikkoja. Ainakin yksi matkajärjestäjä järjestää sinne matkoja joskus loppukuusta, ja siitä päättelin, et syyskuu olis paras vaihtoehto.
Mulla on jotain esitteitä jne, mutta alan tutkia niitä, kunhan ensin saan Pariisin reissun tehtyä.- Agnese
Mikä matkanjärjestäjä järjestelee matkoja sinne? Itsellä kyllä on tarkoitus lähteä ihan omatoimireissulle, mutta ehkä saan ko. matkanjärjestäjältä jotain vinkkiä asiaa koskien.
- KPy
Agnese kirjoitti:
Mikä matkanjärjestäjä järjestelee matkoja sinne? Itsellä kyllä on tarkoitus lähteä ihan omatoimireissulle, mutta ehkä saan ko. matkanjärjestäjältä jotain vinkkiä asiaa koskien.
- Samppa3
Onko kellään kokemuksia pariisilaisista matkatoimistoista jotka järjestävät matkoja normandiaan Pariisista esim D-day:na 6.6? tuo päivä osuu pariisissa olomme ajankohtaan ja olisi mukava lyödä kaksi kärpästä yhdellä iskulla.
Onnistuuko matkan maksu paikalliselle matkan järjestäjälle esim nettipankissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1928765
- 114698
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523730Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043096Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952742Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62518Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121798- 441485
Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131339Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos651317