Olen lukenut muiden viestejä, mutta en ole huomannut kenenkään kirjoittavan toimiiko kännykkä Gambiassa. On Eliisan liittymä ja sen kanssa on ollut välillä ongelmia, viimeksi Indoneesiassa, toimi vain ajoittain.
Välilaskupaikassa Teneriffalla pitkääkö koneesta viedä kaikki käsimatkatavarat pois?
Välilaskupaikassa Teneriffalla pitkääkö koneesta viedä kaikki käsimatkatavarat pois?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ainakin Kololin alueella toimi hyvin. Käsimatka-
tavarat sai olla koneessa välilaskun ajan, tie-
tenkin rahat mukaan. Takastullessa istuttiin ko-
neessa koko välilaskun ajan ja Wc:t oli kiinni.
Puhelin yleensä toimii mutta soittaminen ja vastaaminen tosi kallista ( 2-3 euroa/min ). Kannattaa ostaa paikallinen liittymä ja ladata sinne aina tarvittaessa lisää puheaikaa. Liittymä maksaa kaupoissa 75 dalasia ja puheaikaa voi ostaa kerralla 50-240 dalasin verran. Soittaminen Suomeen huomattavasti edullisempaa kuin omalla liittymällä ja jos tarvii soitella paikan päällä esim. kaverille (jolla myös paikallinen liittymä) on soittaminen lähes ilmaista.
Vastaus olisi löytynyt Elisan sivuilta 10 sekunnissa.
Ei tullut mieleen itse etsiä?
olipa hyvä, ettei tullut Donnalle mieleen, Saatiin me muutkin tietoa. Hauskaa matkaa, Donna ja osta se paikallinen puhelinkortti. Silloin vastaanottajankaan ei tarvitse maksaa puhelusta ja viestit on lähes ilmaisia kotimaahan.
Siitä ei vaan ole mitään hyötyä vaikka kuinka kävisi sitä Elisan sivuilta katsomassa, katsoin syksyllä ja soitin Elisalle vielä varmistaakseni että puhelin varmasti toimii kun syksyllä kiertelin kuukauden Indoneesiassa, eipä vaan toiminut, toiminta loppui jo Balilla. Elisalta sanottiin jonkun "linkin" kaatuneen.! Ostin sitten paikallisen liittymän, niin taas toimi.
Siispä Elisa varmimman tiedon saa niiltä ketkä kohteessa äskettäin on ollut.
Palasimme vajaa pari viikkoa sitten Gambiasta. Banjuliin saavuttuamme kännykät etsivät kenttää hetken aikaa eli ei kannata huolestua vaikkeivat palkit hetimmiten löydykään.
Oltuamme pari päivää perillä puhelimet hukkasivat kentän kahdeksi vuorokaudeksi. Eikä auttanut vaikka koitti vaihtaa hieman sijaintia. Kuulimme saman käyneen myös muille suomalaisluureille operaattorista riippumatta. Sattuuhan moista, Suomessa ei ehkä kuitenkaan kentät katoa noin "pitkäksi" aikaa. Tämä vain tiedoksi matkaanlähtijöille ettei kotiväki sitten suotta ihmettele...
Muuten puhelin pelasi hyvin ja tekstareita tuli läheteltyä aika paljonkin Suomeen. Lasku nyt sitten on mitä on :)
Jos reissussa viipyy pari viikkoa, kannattaa melkein ottaa sellainen Africellin prepaid, se on edullinen.
Ja muistakaa, että vanhat kännykät ovat kovasti haluttuja Gambiassa. Lankapuhelinverkkoahan siellä ei juurikaan ole. Esim oppaille kännykkä on kullanarvoinen. Ovat nokkelia korjaamaan hiukan epäkuntoisetkin vanhat pulikat.
Kävimme tuliaisostoksilla Brikamen puumarkkinoilla ja tarjosimme puuveistoksista maksuksi vanhoja,mutta hyväkuntoisia nokialaisia latureineen ja kovasti olisi ollut kysyntää ! Aika hyvät vaihtokaupat saatiin. Joten kannattaa ottaa mukaan ja tarjota esim. siellä. Paremmin toimeentulevilla näkyi olevan ihan uusia kamerapuhelimia. Muuten Juuret-retkellä Albredan kylästä sai ostaa tosi halvalla patsaita ja naamoita, 100 GMD kpl. Ja Brikameen ei kannata mitään paikallisopasta ottaa mukaan, taksinkuljettaja kulkee mukana ja kantaa ostoksesti autoon sitä mukaa, kaikki osaavat hyvää englantia, käytettiin kyllä turistitaksia ja niidenkin hinnat on neuvoteltavissa, esim. Kololin alueelta Brikameen hinnastossa on 700 dalasia, mutta 500 dalasia kun tarjoaa niin sillä lähtevät. Samasta reissusta paikallisopas taksin kanssa olisi maksanut n 2000 dalasia !
Meillä on soneran liittymä,ja se ainaikin toimi meidän kahden viikon aikana ihan hyvin,ei kertaakaan ollut ongelmia.Soitettiin ja viestejä lähetettiin.
Soneran liittymä toimi kahden viikon reissulla missä vaan kohtuullisesti lukuunottamatta yhtä päivää. Tosin ei toiminut kellään muullakaan eli oli koko maa ns. "pimeänä" noin vuorokauden.