hei
onko kukaan saanut kystia herkemmin clomeista tai joutunut lopettamaan clomeja kystien takia?
please, kertokaa kokemuksianne?? oletteko siirtyneet ns jokatoinen kierto käyttäjiksi tms..?
t. minna
onko kukaan saanut kystia herkemmin clomeista tai joutunut lopettamaan clomeja kystien takia?
please, kertokaa kokemuksianne?? oletteko siirtyneet ns jokatoinen kierto käyttäjiksi tms..?
t. minna
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla tuli ensimmäiset kystat just clomien aikaan. Nyt en enää ite halua niitä käyttää kun enää ei tiedä onko ne pallukat ultrassa kystia vai suuria munarakkuloita. Kierto on tällä hetkellä ihan sekaisin ja clomeja epäilen kun ennen kierto oli säännöllinen. Mulla näkyi viimeksi ultrassa 3,5cm kysta kp 9 ja sitten osoittautuikin, että oli varmaan ylisuuri munarakkula koska ovistesti näytti plussaa samana päivänä.... mutta noin suuret munarakkulat ei voi hedelmöittyä vaan ovat kasvaneet liian pian liian suuriksi :( en tiedä mitä seuraavaksi olisi vuorossa... onko nuo pistos hoidot jotenkin parempia tiedä häntä??
noi fsh induktiot matalalla annoksella olis parempia kun klomit niillä potilailla joilla tulee kystia clomeista herkästi..
joten siis matala-annoksinen fsh induktio.. jooo.. aika raskaita nää hoidot.. oon jo tohon clomiinkin aika väsy. .. kohta munasarjat rähäjtää.. semmonen olo..
tsemppiä!!