pukemisesta

Hei!
Minun vauveli on noin kahden viikon ikäinen.
Kohta aloitamme ulkoilun. Ajattelinkin kysyä teiltä, että miten paljon laitatte vauvalle päälle vaunuihin? Eli kertokaa vaatteet mitä käytätte.
Ja onkohan hölmöä esim. tuulisella säällä pitää vaunujen päällä esim. sadesuojaa. Kiitos
4282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meidän vauvalla on päällä normaalit sisävaatteet (potkari), villapuku ja toppapuku. Lisäksi toppapuvun sisällä on villahanskat sekä villasukat. Päässä on kypärämyssy sekä villainen, paksu lakki. Tällaisessa tällingissä olen laittanut hänet vaunun koppaan ( kantokassiin), kun asteita on ollut nollasta alaspäin.

Jos kovin lähellä -10 astetta, olen laittanut lisäksi vielä villapeiton. Yli kymmenen pakkasasteen lämpötilassa en ole vauvaa ulos vienyt, kun on vielä niin pieni. Se on se yleinen suosituskin. Niin, ja viimaisella ilmalla laitan vaunun suuaukkoon vielä sideharson.

Äänestä

oikeestaan aina vaunujen päällä se sadesuoja. Pitää kai se tuulta ja se pienentää vaunujen sitä aukkoa. Meillä vanhat vaunut ja aika avonainen muuten. Pidän sen päällä vielä hyttysverkkoakin...harso tietenkin ajais saman asian, mutta hyttysverkon läpi näkee. Ja aivan ihmeesti se hyttysverkkokin pitää siellä sisällä ihan oman ilmastonsa. Aivan kumma homma.

Tänään sää oli -22 astetta ja laitoin tytölle:
body, puolipotkarit, villasukat, tosipaksu villatakki, tosipaksut villahousut, tumput, toppapuku, kypärälakki, toppalakki
Sen jälkeen koko paketti makuupussiin. Tosi lämmin oli selästä, niskasta ja raajoista kun toin sisään.

Äänestä

Suosittelen laittamaan lämpömittarin vaunuihin makuupussin sisään. Kun ulkona oli 2 lämpöastetta, oli meillä makuupussissa 25 astetta! Silloin päällä oli yleensä sisävaatteet - body ja potkarit/puolipotkarit - ja villatakki, myssy, lapaset. Silti esim metrossa vauvalle tuli niin kuuma, että oli pari kertaa potkinut housut jalasta. Pakkasta täällä on ollut enimmillään 20 astetta. Silloin vauvalla oli body ja sukkahousut, college-asu ja äitiyspakkauksen toppahaalari (johon hyvin hukkuu, mutta liian iso vaate on lämpimämpi kuin täsmälleen sopiva). Sukat, lapaset ja myssyx2. Muulloin olemme pärjänneet kevyttoppapuvulla. Tuulella ja pakkasella aina huivi vaunujen suuaukolla, jolloin lämpö pysyy siellä yllättävän hyvin.

Äänestä

Moikka!
Meillä kai kuumaverinen tyttö :)...Vaunuissa kopanpäällinen ja tytöllä päällä body ja potkarit, pipo/myssy, lapaset(jotka riisuu pois) ja villasukat ja toppapuku (jossa töppöset ja tumput)...Ja hyvin on tarennut...Toki on viel esim.harso tai hyttyssuoja ja sadesuoja estämässä tuulta...Sisälläkin body ja potkarit sekä vain pussilakana...Yritettiin täkkiä, mut ei nukkunut hyvin´...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


,,,,, kirjoitti:

Hei!
Minun vauveli on noin kahden viikon ikäinen.
Kohta aloitamme ulkoilun. Ajattelinkin kysyä teiltä, että miten paljon laitatte vauvalle päälle vaunuihin? Eli kertokaa vaatteet mitä käytätte.
Ja onkohan hölmöä esim. tuulisella säällä pitää vaunujen päällä esim. sadesuojaa. Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu