Saksan tuontipyörästä kysymys (vm-97),eli mistä saa vaatimusten mukaisuus todistuksen? Rekisteröintiä varten ko enduroon.
BMW F650
5
1369
Vastaukset
- ainakin
Tüv:ltä tai Dekralta. Ainakin hinta halvempi kuin suomesta tilaamalla.
- lisää
Voisitko tarkentaa. Tuv tai Dekra ei kerro noviisille mitään. kuinka toimia? Kiitos jo ennakkoon.
- organisaatiot
lisää kirjoitti:
Voisitko tarkentaa. Tuv tai Dekra ei kerro noviisille mitään. kuinka toimia? Kiitos jo ennakkoon.
tekevät muun muassa samaa hommaa kuin suomen katsastuskonttorit ja ainakin Tüv on monessa mukana. Katsopa vaan halpakaupan Vinku-Intialaista työkalua. Paketissa lukee komeasti Tüv geprüft (ainakin joltain osin).
Täällä saksassa teen niin että menen jompaan kumpaan toimistoon rekisteriote tai sen kopio mukanani. Hyvällä tuurilla vaatimustenmukaisuustodistus on kädessä alle puolessa tunnissa, joskus kun on ruuhkaa niin seuraavana päivänä. Todistus maksaa n. 50-60 €. Mutta voi sen paperin tilata suoraan suomestakin.Taitaa vaan maksaa vähän enemmän.
- F650 ajamalla
on TÜV Nordin konttuuri josta saa tarvittavat paperit n. 80 €:n hintaan. Aika ylläri oli itsellekin että kyseisellä puulaakilla on toimisto Suomessa.
- K100RS
Miksi sinä sellaisen tarvitsisit? Jos kyseinen malli on Suomen markkinoille tyyppihyväksytty, ei semmoista saisi enää maahantuontikatsastuksessa kysellä. Se olisi sitä kaupan tahallista rajoittamista, jonka EU nimenomaan kieltää. Itse toin oman K sataseni ajamalla Bremenistä Tornion kautta kaksi vuotta sitten, ja silloin katsastuksessa totesivat tämän asian. Tosin joillakin katsatusasemilla näyttää edelleen käytössä olevan vanha simputusmentaliteetti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään18817578Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903795Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu321894Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801530Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?641499Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1601427Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151324Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141304- 811111
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2091043