Saksan tuontipyörästä kysymys (vm-97),eli mistä saa vaatimusten mukaisuus todistuksen? Rekisteröintiä varten ko enduroon.
BMW F650
5
1370
Vastaukset
- ainakin
Tüv:ltä tai Dekralta. Ainakin hinta halvempi kuin suomesta tilaamalla.
- lisää
Voisitko tarkentaa. Tuv tai Dekra ei kerro noviisille mitään. kuinka toimia? Kiitos jo ennakkoon.
- organisaatiot
lisää kirjoitti:
Voisitko tarkentaa. Tuv tai Dekra ei kerro noviisille mitään. kuinka toimia? Kiitos jo ennakkoon.
tekevät muun muassa samaa hommaa kuin suomen katsastuskonttorit ja ainakin Tüv on monessa mukana. Katsopa vaan halpakaupan Vinku-Intialaista työkalua. Paketissa lukee komeasti Tüv geprüft (ainakin joltain osin).
Täällä saksassa teen niin että menen jompaan kumpaan toimistoon rekisteriote tai sen kopio mukanani. Hyvällä tuurilla vaatimustenmukaisuustodistus on kädessä alle puolessa tunnissa, joskus kun on ruuhkaa niin seuraavana päivänä. Todistus maksaa n. 50-60 €. Mutta voi sen paperin tilata suoraan suomestakin.Taitaa vaan maksaa vähän enemmän.
- F650 ajamalla
on TÜV Nordin konttuuri josta saa tarvittavat paperit n. 80 €:n hintaan. Aika ylläri oli itsellekin että kyseisellä puulaakilla on toimisto Suomessa.
- K100RS
Miksi sinä sellaisen tarvitsisit? Jos kyseinen malli on Suomen markkinoille tyyppihyväksytty, ei semmoista saisi enää maahantuontikatsastuksessa kysellä. Se olisi sitä kaupan tahallista rajoittamista, jonka EU nimenomaan kieltää. Itse toin oman K sataseni ajamalla Bremenistä Tornion kautta kaksi vuotta sitten, ja silloin katsastuksessa totesivat tämän asian. Tosin joillakin katsatusasemilla näyttää edelleen käytössä olevan vanha simputusmentaliteetti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1766733Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1113195Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676- 191649
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381516Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151293- 641253
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143