yötä päivää eikä kukaan leiki sen kanssa eikä juuri lenkitäkään sitä! Ruoka tuodaan, seurustelu koiran kanssa tosi vähäistä, mitä pitäisi tehdä vai sopiiko jollekin koiralle moinen kohtelu?
Koira häkissä
Puuropää
9741
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
EI TIETENKÄÄN, MIETI NYT ITSEKKIN VÄHÄN! Vangittuna häkissä, yksinään ja onneksi ei nälkäinen!! Koira on varmasti hermoromahduksen partaalle. Heti koiran viette lääkäriin ja annatte uuteen kotiin, mitä koira muka on tehnyt ansaitakseen tuollaista kohtelua!?
noniin, siis enhän tietenkään puhunut omasta koirastani...höhlä! En kai mä nyt koiraa ottais mihinkään häkkiin asumaan:( Mut ku naapuri tekee niin ja näen joka päivä kun koira juoksentelee edestakaisin häkissään, en vaan oikein tiedä pitäsikö asiaan puuttua ja jos niin miten?
Anteeksi väärinkäsitys. En kyllä yhtään osaa sanoa :(
Nuo on kyllä niin harmittavia tapauksia... Sitä olen ihmetellyt, että miksi ihmeessä se koira yleensäkin otetaan, jos sen pitää olla yksin poissa omistajien silmistä =(. Valitettavasti mainitsemasi koira ei edes ole ainut, joka joutuu elää noin. En ole varma voiko asiaan puuttua, kun en tiedä onko kyseessä varsinaisesti eläinsuojelulain rikkominen... Mikäli epäilee, että on, niin asiastahan voi kysyä eläinsuojeluviranomaisilta. Sellainen tuli mieleeni, että haluaisitko sinä käydä lenkkeilemässä ko. koiran kanssa? Sen luulisi sopivan vallan hyvin omistajillekin. Tokikaan se ei sinun velvollisuutesi ole, mutta jos haluaisit lenkkikaverin, niin olisi varmasti koirakin siitä iloinen. Onko omistajat sellaisia, että voisit kertoa heille mielipiteesi koiran hoidosta?
Niinhän ne häkkiketutkin on ja hyvin pärjäävät :( Ja se on jopa sallittua, kummaa.
häkeissään että ei todeksi uskoisi...ei se häkissä olo ole mikään rikos, mutta koiralla pitää olla asialliset puitteet, jotta se siellä pärjää. Sellainen koira joka ikänsä häkissä on ollut ei paremmasta tiedä...mutta jos sisä- koirasta tehdään pihakoira, niin se voi oikeasti sen eläimen hermoromahdukseen viedä..ja se jos mikä on jo vääriin. Itse kannatan ettei minkään koiran tarvitsisi olla ulkona eristyksissä, yksin ja varsinkin jos ulkona pitoon ei ole asianmukaisia puitteita.. mutta jos koiria on parikin ulkohäkissä ja tulevat vielä toimeen, olot hyvät ulkona pitoon, niin en näkisi syytä huoleen, koska koirilla on silloin ainakin seuraa toisistaan.
kysäiseppä naapurilta, että onko koiralla lämmin koppi? Onko siellä kuiva alusta? Esim. kuivat heinät ovat parhaita lämmikkeitä koirankoppiin..
Vaihtaako hän lämmikkeet tarpeeksi usein? Käyttääkö hän koiraa lenkillä? Vai joutuuko raukka olemaan KOKO AJAN häkissä??
ONHAN SILLÄ RUOKAA JA JUOMISTA??
Jos nämä asiat ovat kunnossa(siis kaikki) asiat, silloin naapurisi ei riko koiran oikeuksia ja silloin viranomaiset eivät puutu asiaan,MUTTA..
Pelkkään laiminlyönti rikkomukseen riittää se ettei koiralla ole lämmin/lämmitetty koppi talvella!!!
Mikä rotu tässä oli kysessä?
Talon isäntä käyttää koiraa lenkillä ehkä noin kerran päivässä. Lämmikkeistä en tiedä, ruokaa luultavastikin saa, uskoisin. Mitäpä tuohon voi vaikuttaa, tiedän kyllä ettei tämä koira ole ainut jolla on ulkokoiran kohtalo. Olen vaan joskus saanut sellaisen käsityksen että beaglet ovat aika seurallisia ja enemmänkin sisäkoiria.
Voin vaan kuvitella miten kauhealta koirasta tuntuu.Tuo on jo eläinrääkkäystä. Eikö olisi parasta tehdä ilmoitus eläinsuojeluun tuosta? Sinun kannattaisi todellakin tehdä se,niin he voivat sieltä käydä katsomassa sitä koiraa ja vähän kouluttaa sen omistajaa. Parhaassa tapauksessa koiran omistajalta otetaan koira parempaan talteen. :D Tee se ilmoitus. Koira raukka ei voi soittaa itse. :/