mitä luokkaa käytän?

nopea tiedonhaku

mulla on iso lista string-objekteja ja haluan että tiedonhaku listasta on nopeaa. en halua käyttää vector enkä arraylist luokkaa, koska siinä jos etsitään alkioita, verrataan merkkijonoja merkki kerrallaan. sen sijaan haluaisin, että kun listaan änkeää uuden olion, se luo automaattisesti siitä hash-koodin ja hakee oliota sen mukaan. hashmap luokassa voi lisätä olioita key-arvon kanssa, mutta haluan sellaisen luokan missä key-arvo syntyy automaattisesti kun olion lisää listaan (eli metodi add(Object o) vain, ja luokka pitää sisäistä hashkoodi-dataa). mikä luokka javassa vastaa parhaiten tarkoitusta?

3

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piru_

      Saat ainakin mitä haluat.

      Teet luokan jonka sisällä on se HashMap. Teet luokkaan metodin add, joka ottaa parametrina objectin. Lasket siitä hashin ja pistät objection hashmappiin hashin toimiessa keynä.

      get-metodissa haet sitten sillä hashillä sieltä mapista.

      Itse hashin vertailu tehdään myös merkki kerrallaan, että nopeushyötyä ei varmaan saa hirveenä lyhyillä stringeillä

      • vastauksen

        aina kun haen javasta jotain sellaista minkä siihen pitäisi ilman muuta kuulua automaattisesti, niin sitä ei löydy :/ eipä tuo ole kummoinen homma ite tehdä, mutta jos implementaatio on jo valmiiksi frameworkissa, käytän ilman muuta sitä (on vain aika laaja ja sekava tuo dokumentaatio).

        no, tässä tapauksessahan hashkoodit on kokonaislukuja, eli kyllä niiden vertailu reippaasti nopeampaa on.


      • fidel1
        vastauksen kirjoitti:

        aina kun haen javasta jotain sellaista minkä siihen pitäisi ilman muuta kuulua automaattisesti, niin sitä ei löydy :/ eipä tuo ole kummoinen homma ite tehdä, mutta jos implementaatio on jo valmiiksi frameworkissa, käytän ilman muuta sitä (on vain aika laaja ja sekava tuo dokumentaatio).

        no, tässä tapauksessahan hashkoodit on kokonaislukuja, eli kyllä niiden vertailu reippaasti nopeampaa on.

        Noh, kannattaisi varmaan kuitenkin lueskella niitä API-dokumentteja vähän tarkemmin, vaikka täältä: http://java.sun.com/j2se/1.5.0/docs/api/

        Sieltä voisi löytyä esim. kiva pikku luokka nimeltä java.util.HashSet, joka toimii juuri niinkuin halusit.

        Silvuplee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe