Käynnistysongelma

uusavuton

Moi!
Eli kyseessä noin 5 vuotta vanha pöytäkone.
Ensin oli käynnistymisessä ongelmia, sain käyntiin vain noin joka toinen kerta...

Nyt kun kytkee koneen takaa päävirran päälle, niin tuuletin kyllä alkaa pyöriä, mutta mitään muuta ei sitten tapahdukkaan.
Etuosan Power ja Reset painikkeista ei tapahdu yhtään mitään!

Mistähän alkaisi vikaa korjailemaan???

1

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko!

      Eikös tästä ole ollut jo aiemmin neuvoja? Noh, kokeillaan uudelleen.

      Tarkistetaan tiedon kulku power/reset kytkimiltä emolevylle.. onko liittimet kiinni ja johto ehjä?


      Onko muuten kyseessä AT vai ATX? Eli onko power kytkin kuten valokatkaisin 0/1 vai kuten ovikello (palautuu takaisin painamisen jälkeen alkuperäiseen asentoon)?

      Sitten katsotaan virhekoodit emolta, jos mahdollista. Eli tupladigitaali seitsensegmenttinäyttö (kaksi numeroa). Tai jos ledejä niin palaako emolla poweri ledi? Jos kaiutin niin piippaileeko käynnistettäessä?

      Ota kaikki lisälaitteet pois emosta. Jätä vain emolle menevät johtimet sekä prosessori ja muisti. Kokeile lähteekö käyntiin.

      Noista voisi lähteä.. vinkkinä vain sellainen, että jos et osaa, niin vie huoltoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      291
      11776
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      139
      10996
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      239
      6315
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5162
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      162
      3637
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2463
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1970
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      11
      1807
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1695
    Aihe