VBA/Makro kyssäri

Exceliä opetteleva

Mortonki vaan kaikille!

Ja eikun suoraan asiaan...
Onnistuin tekemään taulukon joka tallentaa A1 solussa olevan nimen mukaan ja päivittää solussa A3 olevaa tilausnroa juoksevasti ylöspäin.
Nyt ongelma on sellainen, että kuinka saan samaan napin painallukseen (nappulan, jota painamalla työkirja tallentuu tilausnro muuttuu 1) lisättyä sellaisen ominaisuuden, että esim. solujen A2,A3 ja A4 tiedot päivittyvät Taul2:lle ja Taul1:ssä olevat tiedot tyhjentyvät samalla?


----A------------B-----------C
1 Nimi
2 pvm
3 tilausnro
4 tuotenro

4

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Exceliä opetteleva

      Pieni lisäys vielä edelliseen. :)

      Taul2:ssa olisi tarkoitus säilyttää siis pvm, tilausnro, tuotenro. Eli tietojen pitäisi siirtyä aina edellisten alle listauksena.

    • kopioi tiedot Taul2
      Range("A2:A4").Copy Range("Taul2!A65536").End(xlUp)

      tyhjentää tiedot Taul1
      Range("Taul1!A1:A4")=""

      • Exceliä opetteleva

        Kiitoksia kovasti Kunde lyhyestä ja ytimekkäästä vastauksestasi!
        Ohjeesi perusteella sain muokattua taulukon juuri sellaiseksi kuin olin suunnitellutkin.
        On se helppoa kun sen osaa. :-)

        Osaisiko Kunde tai joku muu suositella jotain nettisivustoa tai kirjallisuutta, jossa on VBA:sta enempikin juttua? Haluaisin oppia hyödyntämään exceliä sekä Accessia mahdollisimman monipuolisesti.


      • Teemunen32
        Exceliä opetteleva kirjoitti:

        Kiitoksia kovasti Kunde lyhyestä ja ytimekkäästä vastauksestasi!
        Ohjeesi perusteella sain muokattua taulukon juuri sellaiseksi kuin olin suunnitellutkin.
        On se helppoa kun sen osaa. :-)

        Osaisiko Kunde tai joku muu suositella jotain nettisivustoa tai kirjallisuutta, jossa on VBA:sta enempikin juttua? Haluaisin oppia hyödyntämään exceliä sekä Accessia mahdollisimman monipuolisesti.

        VBA:n melko hyvät perusteet löytyvät
        http://appro.mit.jyu.fi/doc/tiedonhallinta/vba/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      45
      2321
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      43
      2117
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      204
      1636
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1620
    5. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      22
      1423
    6. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1384
    7. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      15
      1372
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      5
      1363
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1281
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1244
    Aihe