OLEMME EKAA KERTAA MENOSSA TURKKIIN ALANAYAAN JA HALUAISIN JOLTAIN TIETOA ..syömisjutuista!
KUN OLEN KUULLUT ,ÄLÄ SYÄ JÄÄTELÖÄ ,EI JÄÄPALOJA ..MAJONEESIA..VAAN OSTA PAKKASESTA JÄTSKIT SUN MUUT..
USKON KYLLÄ TUON,MUTTA JOS JOLLAIN ENEMMÄN KOKEMUKSIA JA TIETOJA ,LAITTAKAA POSTIA ,KAUNIS KITOS :)
JA ONKO KUINKA LÄMMIN / AJAN KOHTANA 12.5-->
OLEMME 2 VK.
TURKKIIN TOUKOKUUSSA
3
1890
Vastaukset 3
- Netta
Täällä myös yksi äiskä, käyn Turkissa usein. Olen lähdössä samana päivänä, ilman lapsia tällä kertaa. Nuo on tosiaan ne tuotteet joita suosittelen että jätätte syömättä ja yleisesti ottaen kaiken muunkin katukojuista myytävän. Esim. majoneesit on ravintoloissakin lähestulkoon aina pöydässä, eivät juurikaan pullot jääkaappia näe, voit sitten kuvitella mikä on tilanne kun syöt majoneesia joka "on ottanut aurinkoa" koko päivän. Itselläni ei ole ko. maassa ollut mitään ongelmia, mutta syön aina vain ravintoloissa ja jos olen huoneistossa saatan ostaa lähimarketista huoneeseen jotain pikkupurtavaa. Itselläni on kolme lasta ja noilla parin viikon reissuilla alkavat jo vähän kyllästyä ravintolaruokiin. Tilaat mitä hyvänsä pihviä esim. niin aina sen kanssa tulee löysähköt ranskalaiset ja kasa riisiä. Viime reissuun otin sitten mukaan säilykelihapullia(vaikka olen aina nauranut ihmisiä jotka kantavat ruokaa mukana) ostin kaupasta makaroonia ja kokkasin sitten aterian vaihteeksi huoneessa, muksut oli oikein mielissään!
- Maximus
Vaimon kanssa menimme toukokuun lopulla -05 Alanyaan ja siihen aikaan Lämpöä oli 20-30 astetta.. Päivästä riippuen. Matkatoimistojen sivuilta lomakohteen kohdalta löytyy ennuste 5 vuorokautta aina eteenpäin.
Vaimon kanssa otimme ennen lähtöä A ja B Hepatiitti rokotteet.. Ja kun muistaa Pestä kädet ennen ruokailua niin ei sen kummempaa ressiä ole. Me söimme kaikkea mahdollista ja mitään hätää ei ollut. Jääpalat tehdään tosiaan paikallisesta vedestä, joten yletöntä käyttöä suosittelen välttämään. Tosin sen uuden vedenpuhdistuslaitoksen pitäisi olla jo valmis ja vesien olla paremmat.. Itse pesimme kyllä hampaat paikallisella vedellä.. kunhan muistaa ettei niele hirveesti sitä vettä.
Jäätelöä voi kyllä ostaa kunhan katsoo vaan ettei jätski koju/allas ole suoraa auringonpaisteessa.
Vaatteiden ostosta sen verran et kannattaa ostaa pari numeroo isompii.. kun kutistuvat jonkin verran pesus ja sitä hintaa mitä pyydetään ei kannata maksaa.. tarjoat alkuun noin puolet hinnasta.. siitä alkaa tinkaaminen =) joten aikaa kannattaa siihen varata.
Kleopatra ranta on parempi, mutta taas Länsiranta on lapsiystävällisempi. Se ei syvene niin nopeasti ajatellen jos on uimataidottomia.
Kaupoista ja ravintoloista huudellaan tulemaan käymään, mikä hieman ärsyttävää. Kannataa pitää oma päänsä kunhan muistaa olla kumminkin Ystävällinen. Eli jos kieltäytyy niin tekee sen Ystävällisesti eikä kulje vain nokka pystyssä ohi.
Tätä vois jatkaa loputtomiin.. mut eiköhän tos ollu jo jotai vastausta.
Hieno paikka tuo Alanya.. Menemme sinne ehdottomasti uudestaan. - Maximus
Niin.. tuli tos vielä mieleen et jos ns. pihvit kyllästyttää.. Maistakaas Paimentolaispataa ja kysykää uuniperunoita kaveriks.
Se on sairaan Hyvää.
Ainakin Sarai Mahallesin alueella saa tota pataa. Suosittelen TEPON baaria.. turkkilainen kaveri mut puhuu täyden suomen. on asunut Suomeskin monta vuotta ja sillä on Suomalainen vaimo. Sen ravintolassa on myös Suomalaista karaoke ja musiikki sälää myös Suomen kanavat näkyy teeveestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran99989Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?163964- 64750
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y27709Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47704Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.50687- 50638
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.39610Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30587Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32582Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee499567Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20553- 31541
- 6516
- 74515
- 43503
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81489- 44481
- 31475
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14465