Vantaalle asumaan?

Me09

Mitenkäs nopeesti saa vuokra asuntoa vantaan pakkala,ylästö,tammisto,vantaankoski alueilta vav:in kautta???Meitä kohta jo 5 ahtaassa hesan kämpässä,josta pitäisi päästä äkkii poies,kolmas lapsi syntyy 2kk päästä..Laitoin nyt hakemusket vantaalle..

3

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heps:

      Kannattaa varmaankin soittaa suoraan tuonne vav:n toimistolle ja kysellä vähän "jonotus" periaatteita. Ennen ainakin ensisijalla on ollut vantaalaiset ja sitten vasta muut.. jonossa on meikäläinenkin ollut joskus vuoden kun hesasta vantaalle muutin pienen lapsen kanssa. Se varmaan nopeuttaa jonossa etenemistä jos on työpaikka vantaalla. Niin ja sen tiedän vav:ilta ainakin, että jos on "kiire" saada asunto niin silloin ei voi hirveen tarkkaan valita asuinaluetta tai asuntokohdetta (tämä tieto siis vav:in sosiaali-isännöitsijältä Montoselta) eli jos on kiire niin silloin tarjoavat heti vapaana/vapautuvaa asuntoa, joka sopisi teille perhekoon mukaan.
      Olette varmaankin katsoneet myös muita vaihtoehtoja kuten vvo ym.

    • muuttava

      Hei !
      Tiedän,että asumisoikeusasuntoihin on jonotus järjestelmä ja näissä on asumisoikeus maksu, joka on suoritettava.Lainalla pankista tai omalla pääomalla ja sen päälle tulee vuokra,sähkölämmitys ja vesimaksut autopaikka päälle noin 900e kk.Riippuu paljonko kulutatte.Onko teille liian kallis. Ylästössä vapautuu ennen kesää ison perheen asumisoikeusparitalo.Isoihin ei aina löydy heti tulijoita.

    • jonotuksessa isompaa

      olen kuullut että vav ei tee asunnonvaihtoja mutta neitssä kailotetetaan että onnistuimme vaihtamaan. miten tämä on mahd?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6812
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6793
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      147
      5448
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4483
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3660
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3238
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3163
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2779
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2259
    Aihe