s kirjain

nalpöh

poikani on 4.5v pojalla puhuessaan ns.suhahtaa S kirjain esim.sika kuulostaa shika tätä vaikea selittää mutta ns.s kirjain tulee ulos suhinalla.tämä s kirj.suhahtaminen alkoi ennen joulua ja tätä ennen s kuitenkin tuli pojalla oikein mistähän nyt yht äkkiä voisi olla kyse?

4

1491

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puheope

      Arvailen...
      Onkohan poika kuullut jostain ns. mallin, jonka takia ääntää s:n nyt eri tavalla kuin ennen?
      Vaikea sanoa kun ei näe poikaa, mutta kannattaa kokeilla muutamaa kikkaa: pillin laittaminen poikittain suuhun niin, että kieli jää suun sisälle, pillin päälle. Tämä on S:n oikea ääntöasento ja sitten vain suhisemaan... Tuleeko s nyt oikein?
      Oikeassa s:ssä leuka liikkuu aavistuksen eteenpäin, joten kannattaa leikkien liikuttaa leukaa eteenpäin ja sihistä samalla.

      Tässä muutamia kokeiluja, josko oikea s taas palautuisi mieleen. Sh:ta äännettäessä huulet ns. ovat törröllä ja kannattaa muistuttaa poikaa, että s on iloinen kirjain! Oikea s lausutaan "hymyssä suin".

      Innostusta sihisemiseen! :)

      • äityli 5

        nyt hoksasin poika aloitti lokakuussa tarhan ja tämän huomasin ennen joulua syy voi ehkä selvästi kyllä löytyä sieltä!aloitamme heti huomenna iloisen s kirj.opettelun toivotaan et selvitään näin:)


    • peutti

      6-vuotiaana alkaneeni tahallaan sössöttää (kieli hampaiden välissä), kun olin kuullut jonkun niin puhuvan ja se tuntui niin jännittävältä. Ihmettelin kun äiti huomautteli siitä tyyliin "älä opettele noin hassusti sanomaann, et kohta enää muista miten puhutaan oikein"

      Omille lapsilleni olen puhunut "erilaisista" tavoista sanoa äänteitä (olen alalla töissä...). Nelivuotias tyttäreni käyttää vielä osittain hampaiden väliin ääntyvää ässää (sitä sössötystä), mutta haluaa joskus käyttää "isojen" ässää, jolloin äänikin muuttuu korkeammaksi ja pehmeämmäksi, siis hienostelevan kuuloiseksi. S on tällöin terävästi sihahtava "tyttöjen ässä". Olen vielä lisännyt, että ihan ihan oikeasti kieli nousee ylös eikä jää hampaita vasten ja näyttänyt mallia, mutta hän haluaa ehdottomasti käyttää sitä hienoa tyttöjen ässää...

    • puh.

      Puhuessamme emme käytä s-kirjaimia vaan s-äänteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe