s kirjain

nalpöh

poikani on 4.5v pojalla puhuessaan ns.suhahtaa S kirjain esim.sika kuulostaa shika tätä vaikea selittää mutta ns.s kirjain tulee ulos suhinalla.tämä s kirj.suhahtaminen alkoi ennen joulua ja tätä ennen s kuitenkin tuli pojalla oikein mistähän nyt yht äkkiä voisi olla kyse?

4

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puheope

      Arvailen...
      Onkohan poika kuullut jostain ns. mallin, jonka takia ääntää s:n nyt eri tavalla kuin ennen?
      Vaikea sanoa kun ei näe poikaa, mutta kannattaa kokeilla muutamaa kikkaa: pillin laittaminen poikittain suuhun niin, että kieli jää suun sisälle, pillin päälle. Tämä on S:n oikea ääntöasento ja sitten vain suhisemaan... Tuleeko s nyt oikein?
      Oikeassa s:ssä leuka liikkuu aavistuksen eteenpäin, joten kannattaa leikkien liikuttaa leukaa eteenpäin ja sihistä samalla.

      Tässä muutamia kokeiluja, josko oikea s taas palautuisi mieleen. Sh:ta äännettäessä huulet ns. ovat törröllä ja kannattaa muistuttaa poikaa, että s on iloinen kirjain! Oikea s lausutaan "hymyssä suin".

      Innostusta sihisemiseen! :)

      • äityli 5

        nyt hoksasin poika aloitti lokakuussa tarhan ja tämän huomasin ennen joulua syy voi ehkä selvästi kyllä löytyä sieltä!aloitamme heti huomenna iloisen s kirj.opettelun toivotaan et selvitään näin:)


    • peutti

      6-vuotiaana alkaneeni tahallaan sössöttää (kieli hampaiden välissä), kun olin kuullut jonkun niin puhuvan ja se tuntui niin jännittävältä. Ihmettelin kun äiti huomautteli siitä tyyliin "älä opettele noin hassusti sanomaann, et kohta enää muista miten puhutaan oikein"

      Omille lapsilleni olen puhunut "erilaisista" tavoista sanoa äänteitä (olen alalla töissä...). Nelivuotias tyttäreni käyttää vielä osittain hampaiden väliin ääntyvää ässää (sitä sössötystä), mutta haluaa joskus käyttää "isojen" ässää, jolloin äänikin muuttuu korkeammaksi ja pehmeämmäksi, siis hienostelevan kuuloiseksi. S on tällöin terävästi sihahtava "tyttöjen ässä". Olen vielä lisännyt, että ihan ihan oikeasti kieli nousee ylös eikä jää hampaita vasten ja näyttänyt mallia, mutta hän haluaa ehdottomasti käyttää sitä hienoa tyttöjen ässää...

    • puh.

      Puhuessamme emme käytä s-kirjaimia vaan s-äänteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4801
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3745
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      182
      3395
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      76
      3175
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1921
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      179
      1724
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe