Taidanpa lähteä Kuopioon 3.3. opetteleen viimeinkin myös bachataa ja merenqueta. Ainakin näyttää olevan kunnon opettajat, ne uuden dvd:n tekijät. Muita lattareita jo auttavasti osaan, mutta nuo kaksi ovat vielä outoja.
Lattarilauantai
Kunnon oppiin
91282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen ollut pari kertaa ko. tyyppien opetuksessa, kerran Kuopiossa kerran jossakin muualla, taisi olla S.linnassa. Osaavat asiansa. tietoa vaikka täältä: http://www.latinos.fi/news.php?id=84
Mitä hyödyttää opetella tollasia tansseja kun niitä ei saa missään tanssia?
Vai meinaatko perustaaMerengue ja Bachata-klubin ja järjestellä teemailtoja?
Noita tansseja tanssitaan jo ainakin meidän tanssiseurassa (Helsingissä). Samoin Euroopassa liikkuessani käyn aina salsaklubeilla ja niissä kaikissa tanssitaan juuri salsaa, bachataa ja merenqueta, ei juuri muita lattareita. No, ehkä cha chaa joskus. Merenqueta ja salsaa tulee myös illan mittaan lähes jokaisessa suomalaisessa yökerhossa, kansa vain ei yleensä vielä tunnista musiikkilajia.
Itse asiassa merenque ja bugg ovat samaan ideaan perusuvia tansseja, merenquessa vain musiikki on vetävämpää ja fiilis parempi.
Bachata biisejä on esim italian ja espanjan top kymppinä, sitä tanssitaan kaduilla esim vietnamissa...lisäksi lähes kaikki dominikaanien "reggeaton"kappaleet pohjautuu bachataan, Puerto ricon Daddy Yankeellakin useita bachata-pohjaisia kappaleita.
yks varotus vaan:monet kopioi suoraan salsasta käännöksiä merengueen ja bachataan...jotka on pelkkää rahastusta.Suomessa yks hyvä bachatan tuntia, tampereen Vesa.
Bailatino
Pelkästään jo ulkomaan reissujen takia kannattaa opetella, ei tarvitse etelän lomareissullakaan tanssia jotain humppaa muiden suomalaisten kanssa vaan helppo tapa tutustua paikalliseen menoon. Ja unohtuu varmasti työstressit sun muut. Siellä ei niin stressata lavaetiekettien kanssa, ei ranteen oikeasta asennosta,ja vanhaakin tanssitaitoitoista miestä arvostetaan tanssipaikoilla toisin niinkuin Suomessa.
Jep. Jos osaa bachataa, salsaa ja merenqueta voi etelän lomilla käydä oikeasti bailaamassa paikallisten ja muun mailman turistien kanssa. Pyöritellä vaikka jotain kuumaa senjoritaa...
Suomalaiset humppaajat hakeutuvat sielläkin johonkin rähjään nylkyttämään keskenään sitä hirveää vierekkäin löntysteltävää kiertohumppaansa. Niin ja kesäillan valssin tietenkin tempaisevat illan lopuksi. Siis yleensä klo 23, jolloin varsinaiset bailupaikat vasta aukovat oviaan.
joo menemmme nukkuun jo silloin kun te homot lähdette nylkyttään,
Ei sillä yhden viikonloppukurssin opilla mitään tansseja etelässä tanssita!
Taidatte olla niitä, jotka käyvät yhden viiden tunnin kurssin, jonka jälkeen sanovat osaavansa tanssia kyseistä tanssia!
Huvittaa nuo pellet, jotka jonkin uuden kurssin käytyään tulevat lavoille elvistelemään jäykkänä kädet sojottamassa milloin mihinkin!