Onko muille tullut silmäleikkauksen myötä tällaista "oiretta"? Ennen leikkausta ei ollut mitään ongelmia, mutta leikkuksen jälkeen (5 vuotta sitten), en ole ollut yhdessäkään valokuvassa silmät auki. Joko on matkalla kiinni tai sitte jo kiinni. Siis silloin kun käytetään salamavaloa.
Ei nyt mikään maailmankaikkeuden tärkein terveysongelma, mutta melkoisen ärsyttävää :(
Ei nyt mikään maailmankaikkeuden tärkein terveysongelma, mutta melkoisen ärsyttävää :(
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kameran asetukset väärin? Kannattaa laittaa punasilmäisyyden estotoiminto päälle. Se väläyttää salamaa useamman kerran, siten että eka väläyksellä/väläyksillä silmän iiris menee pieneksi (ei tule niitä punaisia silmiä valokuvissa niin helposti) ja toisaalta jos olet räpsyttelijätyyppiä niin räpsäytät tuolle ekalle salamalle, etkä niin herkästi enää pääsalamalle, jonka aikana kuva otetaan. Jotkut kamerat "ampuvat" jopa pitkän sarjan lyhyitä väläyksiä ennen pääsalamaa, silmien "hämäämiseksi" auki.
Kannattaa nyt ainakin kokeilla!
Miehelläni on sama ongelma. Silmiä ei kylläkään ole operoitu mitenkään.
Alkaa olla jo lähes huvittavaa kun ukko näyttää kännikalalta tai muuten tosi uunolta kun silmät aina puoliummessa tai kiinni...Monet hyvät naurut ollaan saatu asian tiimoilta. Onneksi miehenikin osaa suhtautua asiaan huumorilla.
Ei hirveesti tehny alkuaikoina mieli esitellä poikakaverista kuvia, etteivät vaan katsojat saisi väärää käsitystä.