MySQL ja verkot..

mopo..

Jos on vain Windows työryhmäverkko ja asentaa MySQL:n johonkin koneeseen, niin onko parista muusta verkon koneesta mahollista yhdistyä MySQL-tietokantaan, koneeseen johon tietokanta on asennettuna. Vai pitääkö olla ihan perinteinen lähiverkko, jossa yks kone on ns. serveri missä on tämä tietokanta.

Kyse ei ole webbisovelluksista.

En oikein tiedä näistä verkoista.

1

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnm

      Hivenen jäi epäselväksi tuo selostus. Mutta homma toimii siten että jollekin koneelle asennetaan Mysli. Muut voivat käyttää tuon tietokantoja omilta koneiltaan ja omilla ohjelmillaan.

      Koneen ei tarvitse olla mikään erillinen serveri vaan se voi olla mikä tahansa nyt käytössä olevista koneista. Tietysti pienikin verkko saa lisää varmuutta kunnollisesta Unix/Linux serveristä, mutta ilmankin tulee toimeen.

      Kun tietokantojen käyttöoikeuksia annetaan GRANT-komennolla, on otettava huomioon että käyttäjä aatu@kone1 on eri kuin aatu@kone2.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe