Onko teidän kissoillanne kissanruohoa? Jos on niin mistä ostettua ja minkä merkkistä / millaista?
Itse olen ostanut eläinkaupasta sellaista itsekasvatettavaa kissanruohoa. Pakkauksen kannessa on muistaakseni pupun ja marsun kuvat. Tämä ruoho vaan lakastuu kovin nopeasti. Kissani tykkää narskutella kissanruohoa, joten mielelläni sitä aina pitäisin tarjolla.
Voiko jostain ostaa sellaisia siemeniä, jotka voisi istuttaa multaan ja ne kestäisivät useita kuukausia tms.?
Itse olen ostanut eläinkaupasta sellaista itsekasvatettavaa kissanruohoa. Pakkauksen kannessa on muistaakseni pupun ja marsun kuvat. Tämä ruoho vaan lakastuu kovin nopeasti. Kissani tykkää narskutella kissanruohoa, joten mielelläni sitä aina pitäisin tarjolla.
Voiko jostain ostaa sellaisia siemeniä, jotka voisi istuttaa multaan ja ne kestäisivät useita kuukausia tms.?
Vastaukset 20
Vanhimmat
ostanut ja sama ongelma ei säily pitkään kun lakastuu.. :(
Itselläni on kukkakaupasta ostettu, viherkasvin tyyppinen kissanruoho -puska. Tosin maksaa vähän enemmän, mutta myös kestää paljon paremmin kuin siemenistä itse kasvatettava ruoho.
myytävänä oleva kissanruoho (tunnetaan myös nimillä "katzengrass", sädekaisla, kissankaisla, niilinkaisla, sateenvarjokasvi) on kissalle myrkyllinen.
se kerääntyy munuaisiin vahingoittaen niitä.
Olen kasvatellut kissalleni kauran orasta ihan siemenistä. Säilyy hyvänä ainakin viikon. Uusi kasvaa siinä samalla.
Ostin kauran eläinkaupasta. Kilo maksoi 50 senttiä. Kannattaa ostaa syötäväksi tarkoitettua niin ei ole mitään myrkkykäsittelyjä. Myös muista viljoista saa hyvää ruohoa kisuille.
...siemenet Prisman kukkapuolelta. On pienessä pussissa olevia kauran jyviä. Lukee "kissanruoho" ja maksoi 39 sent/pussi. Siis ihan kaura ym. kotimainen vilja on sellaista mitä voi kasvattaa ja säilyykin ihan hyvin.
Meille on ostettu joskus kauransiemeniä luontaistuotekaupasta sekä Bauhausin puutarhaosastolta sellainen pienehköpussi jossa kissanruohoo päällä kissankuva joka istuu ruohon kanssa jossain. Kukkakaupasta en menis ostamaan kissanruohoo. Ne kun voi myydä myrkyllisen kukkasen kissanruohona. Se myrkyllinen on sädekaisla niminen kasvi. Kauransiemenet on hyviä kissanruohona.
🌱🌱🪴
Ei kannata ostaa valmiita kissanruohoja, sillä niissä saattaa olla vaikka mitä myrkkyjä.
Ostin itse tavallisesta ruokakaupasta 4kg säkin kauranjyviä, ja tarkoitus on siitä kasvattaa "ruohoa". Tietää ainakin mitä siinä on, ja ettei sisällä mitään mika saattaisi olla haitallista kissalle.
Joo, kannattaa kasvattaa itse se ruoho
On parempaa
Oletkos jo löytänyt oikeilta siemeniä?
Osta Ohran siemeniä, itsekkin olen vailla ja katsellut mistä saa K- Raudassa pitäisi olla meinaan käydä hakemassa ainakin mun Kisulille kelpaa hyvin se ruoho ja ku alkuun pääsee ni kyllä kasvaa ja kestääkin aika kauan!!!!
kauran orasta ihan siemenistä
Uusi kasvaa siinä samalla.
Mikä on parhain?